Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Stworzy warunki do wymiany doświadczeń

    - Porozumienie, które dzisiaj podpisaliśmy, jest początkiem bezprecedensowego przedsięwzięcia – powiedział w czwartek 13 maja marszałek Witold Kozłowski do zebranych na spotkaniu inaugurującym współpracę samorządu Województwa Małopolskiego z małopolskimi uczelniami.

Maria Fortuna- Sudor

    Marszałek Kozłowski przekonywał, że współpraca samorządu ze środowiskiem naukowym na szczeblu akademickim to nie tylko szansa na pobudzenie aktywności gospodarczej w regionie i podniesienie jego konkurencyjności. I dodał: - To także kolejny krok w przygotowaniach do forum gospodarczego, które odbędzie się już we wrześniu w Krynicy-Zdroju.

    Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. Stanisław Mazur przypomniał, że znajdujemy się w specyficznym miejscu historii i wyjątkowym czasie, że radykalnie zmienia się gospodarka, nie tylko z powodu pandemii. - Digitalizacja, informatyzacja, rewolucja 4.0, transformacja energetyczna na nowo konstruują porządek świata i ład gospodarczy – powiedział i dodał: - Zmieniają się relacje społeczne, przeobrażeniu ulega globalny układ mocarstw. Wyłaniają się nowe reguły relacji społecznych. Dlatego bardzo potrzebujemy takiego miejsca, gdzie środowiska gospodarcze, intelektualne, polityczne naszego regionu spotykają się i rozmawiają o sprawach ważnych, które mają charakter strategiczny i dotyczą przyszłości regionu.

Reklama

    Z kolei rektor AGH, prof. Jerzy Lis zapewniał: - Z tak silną reprezentacją uczelni z naszego regionu jesteśmy w stanie bardzo skutecznie pobudzić lokalną aktywność gospodarczą, a także wypracować rozwiązania, które będą służyć także pozostałym regionom. W ramach zawartej dziś umowy AGH zobowiązuje się do wzmocnienia forum gospodarczego w Krynicy-Zdroju wszelkimi rozwiązaniami naukowymi i technologicznymi, które mogą wpłynąć na konkurencyjność tego wydarzenia. Warto także podkreślić, że służymy naszym wsparciem w zakresie wyznaczania kierunków merytorycznego rozwoju forum w Krynicy.

    Na mocy podpisanych porozumień, współpracę z Województwem Małopolskim rozpoczęły: Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie, Akademia Ignatianum w Krakowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. B. Czecha w Krakowie, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie i Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.

    Poza sygnatariuszami porozumienia - rektorami uczelni i marszałkiem Witoldem Kozłowskim – w spotkaniu uczestniczyli także: wicemarszałkowie Łukasz Smółka i Tomasz Urynowicz oraz Marta Malec-Lech i Iwona Gibas z zarządu województwa. Obecni byli również Jan Tadeusz Duda - przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz radni województwa: Kazimierz Barczyk, Marta Mordarska, Wojciech Kozak, Jacek Krupa i Wojciech Skruch.

Reklama

    Jak podkreślano, porozumienia zakładają m.in. wspólne działania na rzecz rozwoju forum gospodarczego w Krynicy-Zdroju, w tym powołanie Rady Naukowej z udziałem przedstawicieli kluczowych uczelni wyższych. Dotyczą także współpracy uczelni z samorządem wojewódzkim w zakresie organizacji wolontariatu podczas III Igrzysk Europejskich w 2023 r. Dotyczą także współpracy związanej z przygotowaniami do Europejskiego Festiwalu Biegowego.

    Marszałek Witold Kozłowski stwierdził, że nawiązanie współpracy stworzy warunki do wymiany bezcennych doświadczeń organizacyjnych i metodycznych. - Jestem przekonany, że wzmocnienie więzi między sferą nauki i gospodarki wyzwoli efekt synergii, który przełoży się na przyspieszenie rozwoju całego województwa, zarówno na polu gospodarczym, jak i edukacyjnym – stwierdził marszałek Kozłowski i zaznaczył, że wspólne działania przy realizacji innowacyjnych projektów i przedsięwzięć wpisują się także w Strategię Rozwoju Województwa „Małopolska 2030”.

2021-05-14 23:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja tarnowska: Lista nominacji na proboszczów

2021-06-18 08:09

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Zapraszamy do zapoznania się z listą nominacji na proboszczów z dnia 17 czerwca 2021r.

ks. Krzysztof Waśko do parafii Bystra

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Wielka Brytania: ponad 600 lekarzy walczy z domową aborcją

2021-06-21 17:53

[ TEMATY ]

aborcja

Wielka Brytania

lekarze

aborcja domowa

Adobe Stock

Ponad 600 lekarzy apeluje do brytyjskiego premiera, a także do szefów rządów Walii i Szkocji o natychmiastowe unieważnienie programu domowej aborcji. Do publicznej wiadomości nie podano jeszcze wyników konsultacji społecznych, w których brytyjski rząd zaproponował trwałą legalizację tego procederu, czyli tzw. aborcji „Do It Yourself” (DIY). Kategoryczny sprzeciw w tej sprawie wyraża także episkopat Anglii i Walii.

W wyniku pandemii Covid-19 Wielka Brytania tymczasowo zalegalizowała aborcję farmakologiczną, którą można przeprowadzić w domu do 10. tygodnia życia dziecka. Pretekstem była obrona przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Obecnie kobiety, w tym również nastolatki, na podstawie rozmowy telefonicznej lub video-konsultacji z lekarzem, otrzymują pocztą tabletki, które mogą zabić poczęte dziecko w każdej fazie życia płodowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję