Reklama

"Wspólnota życia i miłości"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Instytucie Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomiankach nazywają tę książkę "Złotą Księgą". W istocie - nie chodzi tu tylko o kolor okładki, ale przede wszystkim o zawartość, o której pogłębienie i poszerzenie zadbał autor - abp Kazimierz Majdański. To nowe, trzecie wydanie, przedstawia się naprawdę imponująco. Całość liczy 500 stron, z czego tekst zasadniczy - Wprowadzenie i siedem rozdziałów - obejmuje przeszło 400 stron, a to, co chciałoby się nazwać "resztą" - to jest: Aneks, Wykaz cytowanych źródeł, Bibliografia, Indeks osobowy i Indeks tematyczny (przeszło 90 stron) - jest owocem niezwykle żmudnej i drobiazgowej pracy i nadaje całości charakter znakomitego podręcznika, z którego każdy może się wiele nauczyć. Studenci teologii rodziny mogą z tego dzieła zaczerpnąć szeroki i autentycznie katolicki pogląd na cały bogaty wachlarz problematyki leżącej w zakresie tego przedmiotu; ale także osoby nie wprowadzone fachowo w studia nauk o rodzinie mogą z łatwością czerpać z bogactwa tej księgi, dzięki jasności języka i zdolności przystępnego ukazywania spraw, nawet trudnych.
Jeżeli Autor w pierwszym wydaniu Wspólnoty życia i miłości ( 1979 r.) mógł twierdzić, że teologia rodziny wciąż była raczej postulatem niż faktem, to obecne wydanie, zawierające bogatą i uporządkowaną syntezę nauki czerpanej przede wszystkim ze źródeł Magisterium Kościoła, świadczy o tym, że teologia rodziny jest już coraz mniej postulatem, ponieważ staje się coraz wyraźniej faktem. "Celem nowego opracowania Wspólnoty życia i miłości - pisze Autor - jest (...) oddanie przysługi zarówno tym, którzy realizują w swoim życiu powołanie małżeńskie i rodzinne, jak i tym, duchownym i świeckim, którzy w dziele realizacji tego powołania niosą pomoc - w przekonaniu, że chodzi tu o zadania pastoralne i apostolskie o niezwykłej doniosłości" (Wprowadzenie, s. 20).
Godny uwagi jest ten pastoralny wymiar całego opracowania, wynikający z głębokiego zrozumienia ludzkich i teologicznych aspektów małżeństwa i rodziny, a także z głębokiej troski o dobro wspólnoty życia i miłości, tak bardzo zagrożonej ze strony różnych struktur panoszącej się dziś cywilizacji śmierci czy raczej "antycywilizacji" . Podejście pastoralne nie osłabia w niczym treściowo-merytorycznych walorów dzieła, lecz troszczy się o przełożenie doktryny na konkretny kształt życia chrześcijańskiego, od czego w ogromnym stopniu zależy owocność całej misji pastoralnej Kościoła.
Szczególną zaletą opracowania - zarówno z punktu widzenia teologii dogmatycznej, moralnej, jak i pastoralnej - jest zaproponowanie syntezy łączącej rozczłonkowane kiedyś fragmenty "nauk o rodzinie" w jedną, integralną, a także spójną metodologicznie całość, której logicznym i niejako organicznym spoiwem jest tajemnica powołania. Źródłem tej syntezy jest zarówno historia zbawienia, przedstawiona na nowo światu przez Sobór Watykański II, jak też bogate nauczanie " Papieża Rodziny" - Jana Pawła II, który położył duży nacisk na etyczno-personalistyczny wymiar powołania osoby i wspólnoty (komunii) osób, ukazany zwłaszcza w kontekście misterium Chrystusa i Kościoła.
Nie sposób w tej krótkiej prezentacji wskazać na wszystkie walory tego znakomitego dzieła, które - jak ufamy - zostanie z ogromną wdzięcznością przyjęte przez wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć rzeczywistość rodziny, a także tych, którzy chcą służyć obronie rodziny i wspomagać ją w jej rozwoju duchowym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież przyjął wysokiego przedstawiciela Patriarchatu Moskiewskiego

2025-07-26 17:31

PAP

Ojciec Święty przyjął dziś rano na audiencji Jego Eminencję Antoniego, metropolitę wołokołamskiego, odpowiedzialnego za stosunki zewnętrzne Patriarchatu Moskiewskiego - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Było to pierwsze spotkanie wysokiego przedstawiciela Patriarchatu Moskiewskiego z Ojcem Świętym. Wcześniej uczestniczył on w uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka. Tradycyjnie nie opublikowano po tym spotkaniu komunikatów.
CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Armia zapowiedziała dziesięciogodzinne „przerwy humanitarne” w walkach w Strefie Gazy

2025-07-27 09:21

[ TEMATY ]

Izrael

PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER

Izraelskie wojsko zapowiedziało w niedzielę dziesięciogodzinne „przerwy humanitarne” w działaniach zbrojnych na niektórych obszarach w Strefie Gazy. Decyzja ta została ogłoszona po tym, gdy armia poinformowała o wznowieniu zrzutów z pomocą humanitarną nad palestyńską półenklawą i ustanowieniu „korytarzy humanitarnych” dla konwojów ONZ.

Jak przekazał portal Times of Israel, przerwy w działaniach zbrojnych będą wprowadzane w miejscach, w których aktualnie nie operują izraelskie siły lądowe, w tym w Al-Mawasi, Dajr al-Balah i mieście Gaza.
CZYTAJ DALEJ

Reformę należy zacząć od siebie [Felieton]

2025-07-27 13:00

ks. Łukasz Romańczuk

Proces synodalny trwa, a Stolica Apostolska oczekuje dalszej transformacji Kościoła. Bardzo często słyszy się dziś opinie, że Kościół przeżywa kryzys i że jest potrzebna reforma. Na czym ta reforma ma polegać?

W każdej epoce były takie kryzysy dlatego, że walkę dobra ze złem każde pokolenie podejmuje na nowo. Każde pokolenie i każdy człowiek musi podejmować tę walkę ze złem, dlatego ten kryzys będzie obecny zawsze. Kościół musi się stale reformować, ale prawdziwa reforma Kościoła nie polega na zmianie struktur, bo to jest drugorzędna sprawa. Podstawową sprawą jest nawrócenie ludzkich serc. I tę reformę należy zacząć od siebie, od swojego życia duchowego i fizycznego, od swojego stosunku do bliźnich, od swojego stosunku do żywych obowiązków, do społeczeństwa, do kultury, do polityki, do posiadania i używania dóbr doczesnych. Każdy musi zacząć reformę od siebie – nie żądać od papieża czy biskupa, by zmieniał obowiązujące w Kościele zasady. Potrzebne jest dziś bowiem nawrócenie wszystkich – polskich rodzin, by byli prawdziwymi naśladowcami Jezusa Chrystusa. Potrzebne jest nawrócenie naszej polskiej młodzieży - ideowo i moralnie. Potrzebne jest też nawrócenie naszych polityków, aby myśleli kategoriami „dobra wspólnego” - tzw. „bonum commune” [łac] - w kontekście filozofii i etyki, odnosi się do korzyści i pomyślności, które dotyczą całej społeczności, a nie tylko jednostek. Pojęcie to ma głębokie korzenie w historii i jest fundamentalne w prawie kanonicznym oraz świeckim. Potrzebne jest nawracanie pracowników, urzędników, lekarzy, duchownych, nauczycieli i wszystkich innych. Nawrócenie potrzebne jest każdemu z nas.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję