Reklama

Franciszek

Papież Franciszek w Radiu Watykańskim i L’Osservatore Romano

Ojciec Święty składa dziś wizytę w historycznej siedzibie Radia Watykańskiego, Palazzo Pio, w którym od ubiegłego roku mieszczą się również redakcje L’Osservatore Romano.

„Ile osób was słucha, do ilu czytelników docieracie? To pytanie powinniście sobie stawiać codziennie” – mówił Franciszek, goszcząc w porannym programie włoskiej redakcji Radia Watykańskiego. Ojciec Święty złożył dziś wizytę w historycznej siedzibie Radia Watykańskiego, w Palazzo Pio, w którym od ubiegłego roku mieszczą się również redakcje L’Osservatore Romano. Papieska wizyta była związana z 90-leciem Radia Watykańskiego i 160-leciem watykańskiego dziennika L’Osservatore Romano.

Po przybyciu na miejsce Papież Franciszek został powitany przez Prefekta Dykasterii, dr Paolo Ruffiniego, oraz przez Sekretarza Dykasterii, Ks. prał. Lucio Adriána Ruiza. W atrium Ojciec Święty pozdrowił dyrektorów dykasterii i 8 redaktorów z różnych kontynentów. Następnie Ojciec Święty wjechał windą na drugie piętro i odwiedził redakcję "L'Osservatore Romano" oraz kaplicę, w której odczytał Modlitwę za środki społecznego przekazu:

Reklama

„Panie, naucz nas wychodzić poza nasze «ja» i wyruszać na poszukiwanie prawdy. Naucz nas iść, by zobaczyć, naucz nas słuchać, nie pielęgnować uprzedzeń, nie wyciągać pospiesznych wniosków. Naucz nas chodzić tam, gdzie nikt nie chce pójść, poświęcić czas na zrozumienie, zwracać uwagę na to, co najważniejsze, nie dać się rozproszyć przez to, co zbędne, odróżniać mylące pozory od prawdy. Obdarz nas łaską rozpoznawania miejsca Twojego przebywania w świecie i szczerością opowiadania o tym, co zobaczyliśmy”.

Franciszek odmówił także modlitwę „Zdrowaś Maryjo”.

Następnie Papież wjechał windą na czwarte piętro i ze Studia 9 Radia Watykańskiego skierował do słuchaczy pozdrowienie na żywo.

Reklama

„Dziękuję za waszą pracę, za to, co robicie. Mam tylko jedno zmartwienie - jest wiele powodów, by niepokoić się o Radio, o L'Osservatore - ale jedno, które porusza moje serce: ilu słucha Radia, a ilu czyta L'Osservatore Romano? Nasza praca ma służyć docieraniu do ludzi, aby to, nad czym tutaj pracujemy, co jest piękne, wspaniałe, wymaga trudu, docierało do ludzi, zarówno za pomocą tłumaczeń, jak i za pomocą krótkich fal, jak pan powiedział...


Podziel się cytatem

Pytanie, które musimy sobie zadać brzmi: "Ile? Do ilu ludzi to dociera?", ponieważ istnieje niebezpieczeństwo - dla wszystkich organizacji - niebezpieczeństwo, że organizacja jest piękna, praca jest piękna, ale nie dociera tam, gdzie powinna... Trochę jak historia o narodzinach myszy: góra, która rodzi mysz.... Zadawajcie sobie codziennie to pytanie: do ilu osób docieramy? Ilu ludzi otrzymuje przesłanie o Jezusie przez "L'Osservatore Romano"? To jest bardzo ważne, bardzo ważne!” – powiedział Franciszek.

Rozmawiający z Nim redaktorzy Sekcji Włoskiej Radia Watykańskiego zapewnili Ojca Świętego o wysiłkach podejmowanych, by głos mediów papieskich docierał do jak największej ilości osób, o czym świadczy fakt, że programy Radia Watykańskiego retransmituje około tysiąca stacji na całym świecie.

Następnie na pierwszym piętrze Papież zwiedził Open Space, a zaraz potem udał się do Sali Marconiego. Po wstępnym pozdrowieniu wygłoszonym przez dr Ruffiniego, Ojciec Święty skierował kilka słów do obecnych redaktorów.

Papież podziękował redaktorom za ich pracę. Wyraził uznanie dla dobrej organizacji pracy i podkreślił konieczność dobrego funkcjonowania instytucji, aby się ona rozwijała. Przestrzegł przed biurokratyzacją i przerostami administracyjnymi. Wskazał na konieczność kreatywności i zdolności do podejmowania decyzji. "Żeby struktura była funkcjonalna, każdy musi mieć wystarczającą swobodę działania, zdolność do podejmowania ryzyka, a nie musiał prosić o pozwolenie, pozwolenie, pozwolenie..., to paraliżuje. Funkcjonalne, nie funkcjonalistyczne. Czy to rozumiecie? Śmiało, bądźcie odważni” – zachęcił Franciszek.

Po zakończeniu wizyty papież opuścił Palazzo Pio i powrócił do Watykanu.

Poprzednia papieska wizyta w Radiu Watykańskim miała miejsce w 2006 r. za pontyfikatu Benedykta XVI. Papież Franciszek przyjął na audiencji całą Dykasterię ds. Komunikacji w 2019 r.

2021-05-24 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dar na wielkanocne święta

Niedziela Ogólnopolska 13/2013, str. 36

[ TEMATY ]

Franciszek

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

Ponad osiem wieków temu św. Franciszek usłyszał od Chrystusa polecenie: „Franciszku, idź, odbuduj mój Kościół!”. Początkowo pomyślał, że chodzi o będący w ruinie kościółek św. Damiana pod Asyżem, w którym usłyszał te słowa. Wkrótce jednak zrozumiał, że wezwanie dotyczy nie samych murów tej świątyni, ale ducha całego Kościoła Chrystusowego. Ktokolwiek zna choćby pobieżnie losy św. Franciszka z Asyżu, bez trudu odnajdzie motyw wyboru imienia, jakim kierował się kard. Jorge Mario Bergoglio. Jak sądzę, papież Franciszek, przyjmując imię Biedaczyny z Asyżu, sięgnął po wielowymiarowy wzór osobowy dla swojego pontyfikatu. Dla jednych bowiem św. Franciszek to łagodna postać, kojarzona z oswojeniem przez niego wilka. Dla innych to pokorny prostaczek, głoszący kazania do ptaków i ryb. Dla mistyków i ascetów - pierwszy stygmatyk. Dla wielu innych św. Franciszek to również wzór wojownika, apostoła ewangelicznego radykalizmu, ogołocenia siebie z wszystkich ziemskich przyzwyczajeń. To przykład świętego, który w krótkim czasie odniósł nadzwyczajne zwycięstwo: odnowił duchowo Kościół, powołał do życia najliczniejszy zakon na świecie, stał się patronem niezliczonych dzieł miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję