Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wcześniej Dni Kolbiańskie . Teraz konferencja. Wkrótce Franciszkańskie

W Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia w czerwcu odbędzie się drugi weekend Franciszkańskich Dni Skupienia (FDS) z udziałem osobistym uczestników. Dziś (25.05) ma tam miejsce konferencja pt. „Wychowanie w trosce o wartości. Święty Maksymilian patronem trudnych wyborów”. Wcześniej odbyły się tam XIX Dni Kolbiańskie, które były transmitowane drogą internetową.

[ TEMATY ]

Dni Kolbiańskie

dni skupienia

św. Maksymilian

o. Kolbe

Centrum św. Maksymiliana

Franciszkańskie Dni Skupienia zaplanowano na 25-27 czerwca br. pod hasłem: „Sąd ostateczny tuż, tuż… bać się czy cieszyć”.

Te spotkania są okazją do pogłębienia relacji z Bogiem i życia Nim w codzienności. Szczególnie kierujemy je do studentów, małżonków i innych osób poszukujących głębszej relacji z Bogiem oraz sensu i ładu w swoim życiu – mówi o. Arkadiusz Bąk OFMConv, zaznaczając, że św. Maksymilian M. Kolbe, którego 80. rocznicę męczeńskiej śmierci obchodzimy w tym roku, oddał swoje życie za ojca rodziny. Dlatego też na FDS, w oparciu o Słowo Boże, będą chcieli dostrzec wartość rodziny i podkreślać powołanie do małżeństwa, które współcześnie wymaga rehabilitacji. Będzie to też okazja do zapoznania się z Rycerstwem Niepokalanej i zawierzenia swojego życia Matce Bożej.

Reklama

Koszt z noclegami i wyżywieniem – 220 zł. Każdy uczestnik mieszka w pokoju jednoosobowym, z wyjątkiem małżeństw, które mieszkają razem.

Informacje i zgłoszenia do 20 czerwca: o. Arkadiusz Bąk, miharmeze@gmail.com, 608 191 158.

Dziś (25.05) w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach ma miejsce konferencja pt. „Wychowanie w trosce o wartości. Święty Maksymilian patronem trudnych wyborów”. Nagrania z transmisji dostępne na kanale YouTube.

Reklama

Wcześniej Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego i Franciszkanie z Harmęż zorganizowali doroczne Dni Kolbiańskie. 29 spotkanie przygotowali w formie transmisji internetowej z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem: „Kolbe, Wyszyński, Wojtyła – Patroni naszych trudnych czasów”. Jednym z gości był ks. Mariusz Frukacz – redaktor „Niedzieli” w Częstochowie, który mówił o tym, że teraz kolej na nas być chrześcijaninem we współczesnym świecie.

Być chrześcijaninem dziś, to być świadkiem tego, że spotkałem Chrystusa. To nie jest tylko kwestia jakiejś doskonałości etycznej czy wielkiej idei. Po prostu spotkanie z osobą Jezusa Chrystusa. Może dlatego zachwycają nas święci, że ich życie jest świadectwem spotkania z osobą Chrystusa. Nawiązując do imienia o. Maksymiliana powiem, że dziś trzeba być chrześcijaninem na maksa. O. Kolbe żył na maksa – podkreślił ks. M. Frukacz. Zaznaczył, że chrześcijanin musi dziś żyć Ewangelią i promować nową ewangelizację. Ważna jest też obecność chrześcijanina w świecie cyfrowym, wykorzystanie najnowocześniejszych środków masowego przekazu. – Chrześcijanin dzisiaj musi być wiarygodnym i skutecznym świadkiem. Być wiernym Chrystusowi. Ważny jest aspekt naśladowania Maryi. Kult maryjny jest potrzebny naszym czasom – dodał.

Konferencję głosił również o. Piotr Bielenin z Krakowa, który mówił o duchowości św. Maksymiliana w życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II i sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego. Zauważył, że śmierć o. Kolbego stanowi przejmującą wymowę w naszej epoce. Za prymasem Wyszyńskim przypomniał, że jest on wielkim czcicielem Bogarodzicy, od której czerpał ducha służby i ofiary, i wiernym naśladowcą Chrystusa, oddając dobrowolnie swoje życie za współwięźnia w bunkrze głodowym.

Prof. UŚ, dr hab. Marek Rembierz z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zauważył, że o. Kolbe, św. Jan Paweł II i kard. Wyszyński są polskimi personalistami trudnych czasów i wskazał na ich personalizm na trudne czasy.

Natomiast dr Monika Waluś zwróciła uwagę na Niepokalaną jako wspólny mianownik ich duchowości.

W Dniach Kolbiańskich uczestniczył również aktor z Warszawy Adam Woronicz, który podzielił się wspomnieniami z gry w filmie „Dwie korony”.

Spotkanie zakończyła Msza św. celebrowana przez franciszkanina o. Arkadiusza Bąka.

Wydarzenie objęli patronatem – biskup Roman Pindel i Katedra Kolbiańska Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury Seraphicum w Rzymie.

2021-05-25 15:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O zawierzeniu w życiu św. Maksymiliana i kard. Wyszyńskiego. Uratowało Polskę

[ TEMATY ]

zawierzenie

Prymas Tysiąclecia

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

św. Maksymilian

MJscreen

O. prof. Grzegorz Bartosik OFMConv mówił w Harmężach o zawierzeniu Maryi.

O. prof. Grzegorz Bartosik OFMConv mówił w Harmężach o zawierzeniu Maryi.

– Zawierzenie Maryi doprowadziło tych dwóch wielkich Polaków na szczyty świętości, stało się źródłem i przyniosło błogosławione owoce w ich pracy kapłańskiej i biskupiej, z czego do dziś korzystamy. Zawierzenie Maryi przez tych dwóch wielkich Polaków uratowało Polskę przed błędami komunizmu – mówił o. prof. Grzegorz Bartosik OFMConv w Harmężach w wykładzie wygłoszonym na 39. Sesji Kolbiańskiej.

Prorokom wielkiego zawierzenia: św. Maksymilianowi M. Kolbe i Słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu był poświęcony wykład o. prof. Grzegorza Bartosika OFMConv z Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wykład wygłosił w ramach 39. Sesji Kolbiańskiej zorganizowanej w 79. rocznicę osadzenia św. Maksymiliana Marii Kolbego w KL Auschwitz. Wysłuchali go obecni na sesji oraz osoby łączące się przez transmisję internetową.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: lekkoatletyka - polska sztafeta mieszana 4x400 m w finale z rekordem Europy

2021-07-30 14:00

[ TEMATY ]

Olimpiada

Tokio

Tokio 2020

PAP

Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Kajetan Duszyński czasem 3.10,44 poprawili rekord Europy i awansowali do finału biegu na 4x400 m sztafety mieszanej w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Walka o medale w sobotę.

Polacy mają jeszcze spore pole manewru, bo sztafeta nie wystąpiła w najmocniejszym składzie. Zabrakło w niej chociażby Karola Zalewskiego i mistrzyni Polski Natalii Kaczmarek. Nie wiadomo jednak, czy trenerzy zdecydują się w sobotę na jakieś roszady.

CZYTAJ DALEJ

Abp Henryk Hoser SAC ponownie trafił do szpitala. Jego stan jest poważny.

2021-07-30 22:11

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

razem.tv

O modlitwę w intencji powrotu do zdrowia swojego poprzednika prosi bp Romuald Kamiński.

Ordynariusz warszawko-praski w liście skierowanym do księży, sióstr zakonnych, osób konsekrowanych i wszystkich diecezjan podkreślił, że abp Hoser jest hospitalizowany i znajduje się w poważnym stanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję