Reklama

Spotkania ze światem osób niepełnosprawnych

Być najlepszym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

25 kwietnia br. w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Częstochowie odbył się VII Regionalny Konkurs pt. Najwspanialszy w zawodzie.

W konkursie udział wzięła młodzież z 14 szkół i ośrodków specjalnych województwa śląskiego. Konkurs rozgrywany był w dziesięciu zawodach, a w jego finale uczestniczyło 114 uczestników. W początkowych latach określany był jako szkolny, następnie wojewódzki, a obecnie nosi miano regionalnego.

Celem rywalizacji jest wyłonienie uczestników, którzy najlepiej sprawdzają się w wykonywanych przez siebie zawodach. Na początku odbywał się wyłącznie wśród młodzieży ze szkoły w Częstochowie i rozgrywany był w zawodach: krawiec, tapicer i dziewiarz. W kolejnych latach nawiązany został kontakt z innymi szkołami. Do konkursu włączyła się młodzież ze szkół specjalnych z Myszkowa, Lublińca, Dobrodzienia i Olesna. Poszerzony został o zawody: introligatora, stolarza, ogrodnika, ślusarza, malarza-tapeciarza, piekarza, cukiernika i kucharza.

Zmiana granic administracyjnych kraju była bodźcem do nawiązania kontaktów z wieloma nowymi placówkami województwa śląskiego - od trzech lat można zaobserwować bardziej dynamiczny rozwój konkursu. W tym roku rozegrany był w dwóch kategoriach: praktycznej i teoretycznej. W części praktycznej uczniowie wykonywali prace związane ze swoim zawodem. W części teoretycznej uczestnicy rozwiązywali testy z wiadomości na temat swojego zawodu, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz przepisów BHP.

W zawodzie kucharz pierwsze miejsce zajęła Anna Świech z Mysłowic, w zawodzie tapicer - Mariusz Napieraj z Bytomia, krawiec - Beata Wojciechowska z Będzina, ślusarz - Rafał Planert z Bytomia, introligator - Sylwia Kosela, stolarz - Krzysztof Werner z Bytomia, ogrodnik - Anna Lempa z Katowic, piekarz - Anna Pielok z Bytomia, cukiernik - Ewa Wylężałek również z Bytomia, natomiast w zawodzie malarz- tapeciarz najlepszy okazał się Adrian Bąk z Częstochowy.

W trakcie finału młodzi z poszczególnych szkół śpiewali piosenki, prezentowali skecze. Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Rud dokonali prezentacji przedstawienia dla dzieci pt. Kopciuszek, a także widowiska scenicznego pt. Miłość Skrzetuskiego i Heleny do Bohuna. Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych w Częstochowie zorganizowała pokaz mody własnoręcznie uszytych strojów. Podczas finału przybyli podziwiali wystawę prac wykonanych przez uczestników konkursu.

Konkursowi patronują Urząd Miasta Częstochowy oraz Śląski Kurator Oświaty w Katowicach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W dawnej diecezji Leona XIV odbywa się konferencja z okazji Światowego Dnia Chorego

2026-02-10 15:16

[ TEMATY ]

konferencja

Peru

dawna diecezja

Papielż Leon XIV

Adobe Stock

W poniedziałek w Chiclayo, w północnym Peru, kard. Michael Czerny, wysłannik papieża, otworzył trzydniową konferencję z okazji międzynarodowego 34. Światowego Dnia Chorego. W dawnej diecezji Leona XIV, położonej na północy Peru, w czasach jego biskupstwa, wszystko odbywa się obecnie wokół holistycznej opieki zdrowotnej i pielęgnacji. W konferencji pod hasłem „Pedagogika współczucia” poruszane są tematy dotyczące wymiaru fizycznego, psychologicznego, społecznego i duchowego człowieka.

Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka odwiedził w imieniu papieża pacjentów szpitala, podkreślając kluczową rolę Kościoła w służbie zdrowia. Kościół stara się wspierać chorych nie tylko fizycznie, ale także duchowo i emocjonalnie. „Drodzy chorzy, chcę wam powiedzieć, że nie jesteście sami. Każdy z was jest otoczony miłością Boga i troską Kościoła” - wyjaśnił. W chwilach słabości Bóg jest szczególnie blisko człowieka i może przemienić cierpienie w „źródło łaski”. Ponadto podkreślił, że w duchowej opiece nad chorymi potrzebna jest „obecność i prostota” oraz „bliskość i konkretna pomoc” na wzór miłosiernego Samarytanina. Każdy najmniejszy gest pomocy i każde słowo otuchy skierowane do chorego są wyrazem chrześcijańskiej miłości bliźniego.
CZYTAJ DALEJ

W wierze w Jezusa Chrystusa wszystko jest „naj-bardziej, „naj-głębiej”, „naj-obficiej”, dlaczego?

2026-02-10 13:48

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Jezus uczy, że człowiek zdoła to osiągnąć, kiedy szedł będzie zarówno drogą serca, jak i drogą człowieka. Zadaniem jednej z nich jest kształtowanie czy formowanie serca. Z kolei drugiej – budowanie właściwych relacji z innymi. Są to zatem drogi mocno związane ze sobą, zależne od siebie.

Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Piąte przykazanie Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj!*; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka*, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: “Bezbożniku”, podlega karze piekła ognistego. Szóste przykazanie Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż!* A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Ósme przykazanie Słyszeliście również, że powiedziano przodkom: Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi*. A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie, ani na niebo, bo jest tronem Bożym; Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie*. A co nadto jest, od Złego pochodzi.
CZYTAJ DALEJ

Najnowsze, szokujące zeznania ks. Olszewskiego. "Ja i moi rodzice jesteśmy nękani"

2026-02-10 15:49

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Zrzut ekranu TV Republika

"Pierwszy list od najbliższych, który został wysłany dzień po moim aresztowaniu, od moich małych bratanków, otrzymałem po trzech miesiącach. A listy od wiernych, napisane dużo później, otrzymałem o wiele wcześniej, bo już po trzech tygodniach. Od funkcjonariuszy dowiedziałem się, że list od bratanków trzymany był pod nakazem" - mówił dziś przed sądem ks. Michał Olszewski. Informuje o tym TV Republika.

O godz. 10 w Sądzie Okręgowym w Warszawie rozpoczęła się kolejna rozprawa w procesie dot. dotacji z Funduszu Sprawiedliwości przyznanych Fundacji Profeto. Proces ten od początku budzi skrajne emocje, a jak przypominamy, oskarżonymi są m.in. ks. Michał Olszewski oraz dwie urzędniczki ministerstwa sprawiedliwości - p. Urszula i p. Karolina.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję