Reklama

Niedziela Wrocławska

Stawiajmy na to, co pewne i trwałe

Patronalne święto przeżywała 30 maja parafia pw. Trójcy Świętej we Wrocławiu-Krzykach. Na zaproszenie proboszcza ks. Andrzeja Szyca uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił o. Leonard Deja, franciszkanin

Niedziela Wrocławska

Sumie odpustowej przewodniczył o. Leonard Deja, franciszkanin

Sumie odpustowej przewodniczył o. Leonard Deja, franciszkanin

Przełożony klasztoru franciszkańskiego w Kłodzku i wieloletni misjonarz w Albanii przybliżył wiernym tajemnicę Boga w trzech Osobach. Zauważył, że jedne z pierwszych słów, których nauczyliśmy się w dzieciństwie to „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Słowa, które wyryły się w naszych sercach bardzo głęboko, którymi zaczynamy i kończymy dzień.

- Bóg jest jeden w trzech osobach, to prawda, której nie jesteśmy w stanie ogarnąć naszym umysłem, ale przyjmujemy ją z wiarą – mówił o. Deja i przypomniał okoliczności przyjęcia dogmatu o Trójcy Świętej: – Wyznanie wiary recytowane uroczyście podczas Mszy św. zawiera w sobie prawdę o Trójcy Świętej. Nazwane jest nicejsko-konstantynopolskim. To właśnie najpierw w Konstantynopolu, a później na soborze w Nicei w 325 r. został ogłoszony dogmat o Trójcy Świętej. Burzliwe to były obrady – mówił franciszkanin i podkreślił, że prawda o Trójcy Świętej broniona była przez wielu chrześcijan. Jej gorliwym obrońcą był m.in. św. Augustyn. Uważał on, że istoty Boga w Trójcy świętej rozum ludzki nie jest w stanie pojąć, ale przybliżał ludzi do tej prawdy, podając m.in. argument psychologiczny i antropologiczny.

– Człowiek ma rozum, wolę i uczucia, które prowadzą ze sobą dialog, tak jak rozmawia Bóg Ojciec z Synem Bogiem i Syn Boży z Ojcem Bogiem, a Duch Święty w tym dialogu uczestniczy – mówił franciszkanin. Przywołując argument antropologiczny, podkreślił, że w człowieku odciśnięty jest obraz Boga a rodzina i rodzinność jest fenomenem typowo ludzkim. Człowiek otrzymał od Boga, od tego pierwszego rodzica, w którym zawiera się ojcostwo i macierzyństwo, obraz rodziny.

– Może dlatego, że rodzina ma pochodzenie Boże, jest w dzisiejszym świecie tak bardzo zwalczana i niszczona. Neguje się prawo Boże i prawo naturalne. Przewraca się cały porządek. A tymczasem już Stary Testament mówi, że Bóg stworzył człowieka jako mężczyznę i kobietę – mówił o. Deja, podkreślając, że współczesny materializm wspiera tę walkę z rodziną. I dlatego nie Bóg Trójjedyny, ale materialny bożek staje się dla ludzi rzeczywistym bogiem.

Reklama

– Wydaje się, że żyjemy w epoce humanizmu, ale jest to humanizm odarty z Boga. Ofiarowuje on  prawo do śmierci jako dobro. Jedno pod nazwą aborcja a drugie – eutanazja. Otrzeźwiejmy, byśmy byli ludźmi prawdziwie wolnymi. To wszystko jest skierowane przeciwko obrazowi Boga, którym w człowieku jest rodzina – wyjaśniał franciszkanin i zachęcał, by w tym świecie stawiać na to, co pewne i trwałe, a jest tym Bóg Trójjedyny.

– Obyśmy wszystko, co robimy, każdy nasz dzień, każde nasze westchnienie, naszą pracę zaczynali i kończyli słowami: „W imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego. Amen” – zakończył homilię kaznodzieja.

Eucharystia zakończyła się uroczystym śpiewem Te Deum i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

2021-05-30 16:40

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego mnie bijesz?

2022-09-27 13:12

Niedziela świdnicka 40/2022, str. VI

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Biskup Marek Mendyk zapowiedział, że będzie walczył o dobre imię zarówno swoje, jak i Kościoła świdnickiego

Biskup Marek Mendyk zapowiedział, że będzie walczył o dobre imię zarówno swoje, jak i Kościoła świdnickiego

Do pytania Jezusa skierowanego do sługi arcykapłana odniósł się bp Marek Mendyk w liście do wiernych. Odpowiada w nim na medialne zarzuty sprzed miesiąca.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy oskarżeń o niestosowne zachowanie wobec nieletniego, które rzekomo miało miejsce 30 lat temu w głuszyckim szpitalu.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy/ Szefowa MSZ: przepracowywanie niezmierzonych cierpień, jakie Niemcy sprowadzili na ludzi w Polsce, pozostaje ważnym zadaniem

2022-10-03 20:23

[ TEMATY ]

historia

Wikipedia

"Przepracowywanie i upamiętnianie niezmierzonych cierpień, jakie Niemcy sprowadzili na ludzi w Polsce, pozostają ważnymi zadaniami również dla naszego i dla kolejnych pokoleń – nie da się tego przekreślić i nigdy się od tego nie odetniemy" - oświadczyła minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w poniedziałek przed wylotem do Warszawy.

"Zjednoczenia Niemiec nie moglibyśmy sobie wyobrazić bez odważnych Polek i Polaków, którzy z determinacją strajkowali, walczyli i demonstrowali na rzecz wolności i prawdziwego, demokratycznego współdecydowania" - podkreśliła Baerbock, cytowana w komunikacie prasowym niemieckiego MSZ.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję