Reklama

Niedziela Wrocławska

Stawiajmy na to, co pewne i trwałe

Patronalne święto przeżywała 30 maja parafia pw. Trójcy Świętej we Wrocławiu-Krzykach. Na zaproszenie proboszcza ks. Andrzeja Szyca uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił o. Leonard Deja, franciszkanin

Niedziela Wrocławska

Sumie odpustowej przewodniczył o. Leonard Deja, franciszkanin

Sumie odpustowej przewodniczył o. Leonard Deja, franciszkanin

Przełożony klasztoru franciszkańskiego w Kłodzku i wieloletni misjonarz w Albanii przybliżył wiernym tajemnicę Boga w trzech Osobach. Zauważył, że jedne z pierwszych słów, których nauczyliśmy się w dzieciństwie to „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Słowa, które wyryły się w naszych sercach bardzo głęboko, którymi zaczynamy i kończymy dzień.

- Bóg jest jeden w trzech osobach, to prawda, której nie jesteśmy w stanie ogarnąć naszym umysłem, ale przyjmujemy ją z wiarą – mówił o. Deja i przypomniał okoliczności przyjęcia dogmatu o Trójcy Świętej: – Wyznanie wiary recytowane uroczyście podczas Mszy św. zawiera w sobie prawdę o Trójcy Świętej. Nazwane jest nicejsko-konstantynopolskim. To właśnie najpierw w Konstantynopolu, a później na soborze w Nicei w 325 r. został ogłoszony dogmat o Trójcy Świętej. Burzliwe to były obrady – mówił franciszkanin i podkreślił, że prawda o Trójcy Świętej broniona była przez wielu chrześcijan. Jej gorliwym obrońcą był m.in. św. Augustyn. Uważał on, że istoty Boga w Trójcy świętej rozum ludzki nie jest w stanie pojąć, ale przybliżał ludzi do tej prawdy, podając m.in. argument psychologiczny i antropologiczny.

Reklama

– Człowiek ma rozum, wolę i uczucia, które prowadzą ze sobą dialog, tak jak rozmawia Bóg Ojciec z Synem Bogiem i Syn Boży z Ojcem Bogiem, a Duch Święty w tym dialogu uczestniczy – mówił franciszkanin. Przywołując argument antropologiczny, podkreślił, że w człowieku odciśnięty jest obraz Boga a rodzina i rodzinność jest fenomenem typowo ludzkim. Człowiek otrzymał od Boga, od tego pierwszego rodzica, w którym zawiera się ojcostwo i macierzyństwo, obraz rodziny.

– Może dlatego, że rodzina ma pochodzenie Boże, jest w dzisiejszym świecie tak bardzo zwalczana i niszczona. Neguje się prawo Boże i prawo naturalne. Przewraca się cały porządek. A tymczasem już Stary Testament mówi, że Bóg stworzył człowieka jako mężczyznę i kobietę – mówił o. Deja, podkreślając, że współczesny materializm wspiera tę walkę z rodziną. I dlatego nie Bóg Trójjedyny, ale materialny bożek staje się dla ludzi rzeczywistym bogiem.

– Wydaje się, że żyjemy w epoce humanizmu, ale jest to humanizm odarty z Boga. Ofiarowuje on  prawo do śmierci jako dobro. Jedno pod nazwą aborcja a drugie – eutanazja. Otrzeźwiejmy, byśmy byli ludźmi prawdziwie wolnymi. To wszystko jest skierowane przeciwko obrazowi Boga, którym w człowieku jest rodzina – wyjaśniał franciszkanin i zachęcał, by w tym świecie stawiać na to, co pewne i trwałe, a jest tym Bóg Trójjedyny.

Reklama

– Obyśmy wszystko, co robimy, każdy nasz dzień, każde nasze westchnienie, naszą pracę zaczynali i kończyli słowami: „W imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego. Amen” – zakończył homilię kaznodzieja.

Eucharystia zakończyła się uroczystym śpiewem Te Deum i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

2021-05-30 16:40

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Nim podołamy wszystkiemu

2021-07-14 12:11

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 50-51

[ TEMATY ]

rodzina

wiara

Artur Madej

Rodzina to najlepsze miejsce, gdzie dziecko może się uczyć szacunku i miłości do innych

Rodzina to najlepsze miejsce, gdzie dziecko może się uczyć szacunku i miłości do innych

Jeżeli wierzymy, że Bóg jest wszechmogący, jeżeli wyznajemy, że Jezus jest zwycięzcą, że jest Lwem Judy, to jak możemy mówić, że nie podołamy? – pyta retorycznie Marta Witecka, od 24 lat żona Andrzeja i matka sześciorga dzieci.

Rodzinę spotkałam w Krakowie, gdzie odbierała statuetkę „Przyjaciel życia”, przyznawaną przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Doceniono ich jako cichych bohaterów. Wzruszyłam się filmem prezentującym nagrodzonych (można go obejrzeć na YouTubie: www.youtube.com/watch?v= q-s4nhdxk_U).

CZYTAJ DALEJ

Słowacja: Na papieskiej Mszy w Preszowie może być nawet 50 tys. wiernych

2021-07-23 19:06

[ TEMATY ]

Msza św.

Słowacja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na Mszy św. w obrządku wschodnim, którą celebrować będzie papież Franciszek we wrześniu w Preszowie, na wschodzie Słowacji, może być nawet 50 tys. wiernych - prognozowali w piątek przedstawiciele Kościoła i tego słowackiego miasta. Przed 26 laty do Preszowa pielgrzymował św. Jan Paweł II.

Wizyta Franciszka ma szczególne znaczenie dla grekokatolików, ponieważ papież będzie przewodniczyć liturgii w ważnym dniu, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego - powiedział greckokatolicki metropolita Preszowa, arcybiskup Jan Babjak.

CZYTAJ DALEJ

Uszczęśliwieni duchem wiary

2021-07-24 10:58

ks. Łukasz Romańczuk

Pielgrzymi właśnie zakończyli nabożeństwo drogi krzyżowej

Pielgrzymi właśnie zakończyli nabożeństwo drogi krzyżowej

Grupa wiernych z Jordanowa Śląskiego i okolic udała się na pielgrzymkę do Lichenia i Kalisza.

W czasie tej autokarowej pielgrzymki nie zabrakło akcentów modlitewnych, które miały na celu pobudzać ducha wiary i wspólnotowości;

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję