Reklama

Niedziela Wrocławska

Tajemnica więzi małżeńskiej

Pod takim hasłem odbyło się spotkanie dla małżonków zorganizowane przez Mężczyzn św. Józefa 29 maja w klasztorze sióstr Boromeuszek w Trzebnicy.

Mariusz Trębicki

Spotkanie poprowadził o. Ksawery Knotz, kapucyn

Spotkanie poprowadził o. Ksawery Knotz, kapucyn

Spotkanie poprowadził o. Ksawery Knotz, kapucyn – doktor teologii pastoralnej, duszpasterz małżeństw i rodzin, autor książek, redaktor naczelny portalu internetowego www.szansaspotkania.net. Spotkanie miało charakter otwarty, obejmowało 2 konferencje, rozmowy w grupach i modlitwę.

– Przez te dwie konferencje, które nas czekają, będę się starał wytłumaczyć, na czym polega miłość. Temat zrodził się z tematyki więzi małżeńskiej, a w tej więzi, którą tworzycie, jest obecny Chrystus na mocy sakramentu małżeństwa. W tym, co się tworzy między Wami, w Waszym wspólnym życiu, rozmowie, byciu razem i oddziaływaniu na siebie, jest miejsce działania samego Pana Jezusa – zapowiedział tematykę spotkania prowadzący.

Reklama

W homilii podczas Eucharystii podkreślił założenia konieczne do budowania wspólnoty miłości, a więc takiej, w której małżonkowie doświadczają wzajemnego wsparcia, opieki i troski o siebie. Pierwszym z nich jest założenie, że wybierają kogoś, kto staje się dla nich najważniejszy. – Czyli żeby dla żony mąż stał się najważniejszą osobą w życiu a dla męża, żeby taką osobą była żona. I to jest podstawa do budowania więzi. My mamy swoje koncepcje budowania miłości: czasami dzieci są ważniejsze, czasami dom jako taki jest ważniejszy, czasami samochód jest takim rodzajem bożka. To są nasze wyobrażenia o miłości, o tym, jak ma wyglądać małżeństwo, co my w tym małżeństwie mamy robić. A wtedy w naszych w relacjach niekoniecznie jesteśmy najważniejsi dla siebie. A o to w obrazie małżeńskim chodzi. Małżeństwo zaczyna się od momentu, w którym małżonkowie wybiorą siebie jako najważniejszych dla siebie i za tym pójdą pewne konsekwencje. To jest fundament, który jest konieczny – mówił o. Knotz.

Drugim takim fundamentem, na który zwrócił uwagę, jest uznanie równości, co wynika z faktu, że Bóg stworzył mężczyznę i kobietę jako równych sobie. – Równość wiąże się z kolejnym warunkiem szczęśliwego małżeństwa, mianowicie z wolnością. My o tej wolności mało mówimy, ale ona w małżeństwie jest bardzo ważna – nauczał ojciec, analizując konkretne przykłady z życia.

Konferencji w całości można wysłuchać na stronie: https://mezczyzniwewroclawiu.pl/29-05-2021-tajemnica-wiezi-malzenskiej-rekolekcje-dla-malzenstw/?doing_wp_cron=1622572285.0848550796508789062500

2021-06-01 20:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różaniec naszych nadziei

2021-09-28 04:54

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba.

Niektórym wystarczają palce u rąk, inni przesuwają dziesięć ząbków na obrączce, najczęściej jednak są to drewniane czy perłowe paciorki. Osobliwym wydarzeniem jest od kilku lat Męski Różaniec na ulicach Lublina, Puław i Chełma. Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba. Różaniec to także nadzieja w tym życiu i na to drugie, dlatego idzie za nami aż do trumny. W różańcu są wszystkie nasze troski, te matczyne i ojcowskie za dzieci, te dziecięce za wiekowych rodziców, nasze polskie za Ojczyznę, kościelne za papieża i misjonarzy. I jest w różańcu pamięć o tych co odeszli do Pana Boga i za tych co od Niego odeszli; o tych, co daleko poza granicami i o tych, którzy prosili nas o westchnienie. Październik. Mamy tyle trosk do ogarnięcia i tyle nadziei do ożywienia.

CZYTAJ DALEJ

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: w tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości

W tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości — powiedział bp Krzysztof Włodarczyk po kanonicznym objęciu diecezji bydgoskiej. Duchowny jest drugim ordynariuszem bydgoskim od utworzenia diecezji w 2004 roku.

Bp Włodarczyk podczas uroczystości w katedrze świętych Marcina i Mikołaja podpisał dokumenty związane z objęciem diecezji wraz z dotychczasowych administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej, ordynariuszem toruńskim biskupem Wiesławem Śmiglem i kolegium konsultorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję