Reklama

Wiadomości

Ks. Urbańczyk: trzeba chronić prawa mniejszości narodowych

Do ochrony praw i poprawy warunków życia mniejszości narodowych wezwał ks. Janusz Urbańczyk, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) z siedzibą w Wiedniu. Przedstawiciel Watykanu podkreślił cztery punkty szczególnie ważne w trosce o mniejszości: po pierwsze, edukację, określając ją jako podstawowe narzędzie zmniejszania napięć i zapobiegania konfliktom w tej dziedzinie.

[ TEMATY ]

ochrona

OBWE

mniejszości narodowe

Vatican News/AFP

Duchowny zwrócił uwagę, że w formacji młodych ludzi trzeba promować lepsze zrozumienie i szacunek dla różnych kultur, grup etnicznych i religii. W ten sposób edukacja stanie się środkiem wspierania aktywnego uczestnictwa mniejszości narodowych w życiu społecznym i politycznym, ale będzie również ożywiała tolerancję i przeciwdziałała dyskryminacji, pomagając tworzyć mosty pokoju i stabilności.

Po drugie, ks. Urbańczyk przypomniał o potrzebie zapewnienia takich samych praw dla kobiet i mężczyzn, promowania równych szans i uczestnictwa kobiet w życiu politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym, zwłaszcza tych, które należą do mniejszości narodowych. Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej zaapelował o tworzenie odpowiednich struktur wsparcia ludzkiego, społecznego i ekonomicznego, aby żeńska część społeczności mogła zaspokoić swoje potrzeby w zakresie edukacji, odpowiedniej opieki zdrowotnej, godnych warunków mieszkaniowych i zabezpieczenia społecznego.

Reklama

Innym problemem, który poruszył stały obserwator, była walka z dyskryminacją ze względu na język. W tej dziedzinie od dawna istnieją zobowiązania, do których państwa członkowskie OBWE nie zawsze przywiązywały odpowiednią wagę.

Patrząc następnie na nieproporcjonalny wpływ, jaki pandemia COVID-19 wywiera na osoby najbardziej narażone, w tym mniejszości narodowe, ks. Urbańczyk podkreślił, że kryzys zdrowotny ujawnił nierówności, które narażają te osoby na większe ryzyko cierpienia. W tym punkcie dyplomata nawiązał do sytuacji Romów i Sintów, którzy z powodu przeludnienia i skromnych warunków mieszkaniowych narażeni są na ryzyko zarażenia się koronawirusem, ponosząc również najpoważniejsze konsekwencje izolacji oraz opóźnienia technologicznego. Stąd apel przedstawiciela Watykanu do rządów, by podjęły działania gwarantujące wszystkim minimalny niezbędny dochód, godną i trwałą pracę oraz powszechny dostęp do podstawowych świadczeń, w tym opieki zdrowotnej, łącznie ze szczepionkami.

„Stolica Apostolska - zakończył ks. Urbańczyk - wyznaje zasadę, że każda osoba ludzka, bez względu na pochodzenie etniczne, kulturowe, narodowe lub przekonania religijne, posiada właściwą jej godność”, z której wypływają „powszechne prawa człowieka”.

2021-06-04 15:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dekret Episkopatu ws. ochrony danych w Kościele czeka na recognitio Stolicy Apostolskiej

[ TEMATY ]

ochrona

pixabay.com

Dekret Episkopatu w sprawie przetwarzania danych osobowych w Kościele katolickim jest „w ostatniej fazie procedury legislacyjnej”. Do jego wprowadzenia w Kościele w Polsce potrzeba recognitio, czyli zgody Stolicy Apostolskiej - poinformował dziś ks. prof. Dariusz Walencik. Ekspert prawa wyznaniowego z Uniwersytetu Opolskiego omówił treść dekretu podczas sympozjum „Prawo do prywatności w Kościołach i innych związkach wyznaniowych: od tajemnicy duszpasterskiej do ochrony danych osobowych”, które odbyło się 15 marca na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

25 maja zacznie obowiązywać rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie, związkach homoseksualnych i szczepieniu przeciw COVID

2021-09-15 18:31

[ TEMATY ]

szczepienie

homoseksualizm

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O aborcji będącej zabiciem dziecka w łonie matki, związkach homoseksualnych i niemożliwości udzielania takim osobom ślubu a także oporach przeciwko szczepionkom na COVID rozmawiał Ojciec Święty z dziennikarzami na pokładzie samolotu lecącego z Bratysławy do Rzymu.

Papież Franciszek powiedział, że komunia jest dla tych, którzy są „we wspólnocie”, a politycy, którzy popierają aborcję, są „poza wspólnotą". Zaznaczył jednak również, że w tych przypadkach jest to sprawa duszpasterska, którą musi zająć się duszpasterz danej osoby.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o pomoc dla Kościoła za wstawiennictwem dzisiejszych patronów

2021-09-16 10:38

[ TEMATY ]

modlitwa

Kościół

wiara

Karol Porwich/Niedziela

Dziś w Kościele wspominamy Korneliusz i Cyprian, oboje żyli w ciągłej łączności, choć nigdy się nie spotkali.

Korneliusz był papieżem, wybranym w 251 roku, spotykającym się z wrogością ze strony dysydenckich kapłanów, jednak doświadczał wsparcia Cypriana, biskupa Kartaginy, który autorytatywnie bronił jego prawowitości. W 253 roku, podczas prześladowania za cesarza Gallusa, Korneliusz został wygnany do Civitavecchia, gdzie zmarł, natomiast Cyprian poniósł męczeństwo za cesarza Waleriana w 258 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję