Reklama

Polska

Archidiecezja katowicka: Proboszczowie przechodzący na emeryturę

Metropolita katowicki spotkał się w Kurii Metropolitalnej z proboszczami przechodzącymi w tym roku na emeryturę. W spotkaniu, które odbyło się w dwóch grupach, uczestniczył także kanclerz kurii ks. Jan Smolec.

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Katowice

zmiany księży

zmiany personalne

archidiecezjakatowicka.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas spotkania proboszczowie dzielili się swoim doświadczeniem. Na zakończenie z rąk arcybiskupa i kanclerza kurii otrzymali dekrety zwalniające ich z dniem 31 lipca z funkcji proboszczów. W tym roku jest ich 19.

Proboszczowie archidiecezji katowickiej składają rezygnację z pełnionej funkcji wraz z osiągnięciem 67. roku życia. W zeszłym roku z powodu pandemii zmiany personalne zostały ograniczone do niezbędnego minimum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Proboszczowie archidiecezji katowickiej przechodzący na emeryturę:

Ks. Stanisław Achtelik, parafia Ciała i Krwi Pańskiej, Mysłowice - Ławki

Ks. Henryk Aleksa, parafia św. Urbana, Wola

Ks. Krystian Bujak, parafia św. Jana Sarkandra, Siemianowice Śląskie - Bańgów

Ks. Stanisław Gańczorz, parafia świętych Apostołów Filipa i Jakuba, Żory

Ks. Marek Kirszniok, świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, Raszczyce

Ks. Antoni Klemens, parafia św. Józefa, Chorzów

Ks. Grzegorz Kotyczka, parafia Ducha Świętego, Chorzów

Ks. Eugeniusz Krasoń, parafia św. Jacka, Katowice - Ochojec

Ks. Eugeniusz Kurpas, parafia św. Michała Archanioła, Siemianowice Śląskie - Michałkowice

Ks. Piotr Machoń, parafia Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza, Chorzów Batory

Ks. Andrzej Maślanka, parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela, Bojszowy

Ks. Stanisław Moś, parafia św. Antoniego z Padwy, Siemianowice Śląskie

Reklama

Ks. Jerzy Nowak, parafia św. Barbary, Ruda Śląska - Bykowina

Ks. Jan Podsiadło, parafia świętych Apostołów Piotra i Pawła, Gostyń Śląska

Ks. Stanisław Reś, parafia Trójcy Przenajświętszej, Katowice - Kostuchna

Ks. Rafał Ryszka, parafia Ścięcia św. Jana Chrzciciela, Mysłowice

Ks. Zenon Ryzner, parafia św. Krzysztofa, Tychy

Ks. Tadeusz Stachoń, parafia Bożego Ciała, Jankowice Rybnickie

Ks. Eugeniusz Witak, parafia Trójcy Przenajświętszej, Piekary Śląskie – Szarlej

2021-06-08 08:47

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katowice: abp Wiktor Skworc spotkał się z uczestnikami rekolekcji oazowych

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Katowice

Bożena Sztajner/Niedziela

W kościele św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach z uczestnikami rekolekcji oazowych III stopnia spotkał się metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Podczas Eucharystii przypomniał wszystkim, że w tym kościele przyjął święcenia biskupie pierwszy biskup katowicki, a następnie prymas Polski kard. August Hlond.

Abp Skworc podzielił się z młodzieżą zebraną w kościele kilkoma informacjami na temat katowickiego kościoła poświęconego Apostołom Piotrowi i Pawłowi. – Musimy pamiętać, że ten kościół, to była pierwsza katedra diecezji katowickiej. Tutaj 3 stycznia 1926 został wyświęcony na biskupa katowickiego August Hlond – mówił metropolita katowicki. – W czerwcu tego samego roku papież zamianował go biskupem gnieźnieńskim i poznańskim, i w ten sposób został prymasem Polski – dodał.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę bp. Andrzeja Przybylskiego: XIV Niedziela Zwykła

2025-07-04 12:00

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Episkopat News/flickr.com

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Radujcie się wraz z Jerozolimą, weselcie się w niej wszyscy, co ją miłujecie! Cieszcie się z nią bardzo wy wszyscy, którzy się nad nią smuciliście. Tak bowiem mówi Pan: «Oto Ja skieruję do niej pokój jak rzekę i chwałę narodów – jak strumień wezbrany. Ich niemowlęta będą noszone na biodrach i na kolanach będą pieszczone. Jak kogoś pociesza własna matka, tak Ja was pocieszać będę; w Jerozolimie doznacie pociechy». Na ten widok rozradują się serca wasze, a kości wasze nabiorą świeżości jak murawa. Ręka Pana da się poznać Jego sługom.
CZYTAJ DALEJ

Kaczyński: z Hołownią rozmawialiśmy m.in. o tym, że trzeba Polskę ratować

Na spotkaniu z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią była rozmowa o tym, że „trzeba Polskę ratować" - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na pytanie, czy osiągnął swój cel, odparł: „jak przejdziemy drogę, będę zadowolony".

W piątek Radio ZET i „Newsweek” podały, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził w prywatnym mieszkaniu jednego z najważniejszych europosłów Prawa i Sprawiedliwości - Adama Bielana. Do spotkania doszło w czwartek przed północą na warszawskim Białym Kamieniu. Potem do mieszkania Bielana - jak ustalili fotoreporterzy „Faktu” przyjechał między innymi prezes PiS Jarosław Kaczyński.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję