Reklama

Niedziela Lubelska

Skwer prof. Kazimierza Górskiego

Camerata Lubelska

Skwer przy ul. Organowej 7 w Lublinie będzie nosił imię prof. Kazimierza Górskiego.

Wybitny znawca muzyki chóralnej, dyrygent i kompozytor oraz nauczyciel i wychowawca kolejnych pokoleń muzyków, przez wiele lat mieszkał na Czechowie. Przemierzał pobliskie ulice, których nazwy związane są ze światem muzyki, a patronami znani i cenieni artyści. O nazwanie jego imieniem skweru, nieopodal którego mieszkał, zabiegali przyjaciele „Cameraty Lubelskiej”. - Naszemu miastu i innym ośrodkom pozostawił bezcenny dar swoich entuzjastów śpiewu chóralnego, których przez lata nauczył niezwykłej miłości do muzyki chóralnej - podkreślają.

Reklama

Kazimierz Górski urodził się w 1944 r. w Rakowie, a zmarł 30 kwietnia 2009 r. w Lublinie. Ukończył Instytut Muzykologii KUL i Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie dyrygentury prof. Stefana Stuligrosza. W latach 1976-1998 wykładał w Instytucie Muzykologii KUL, 1980-2009 w Instytucie Muzyki UMCS, gdzie kierował Zakładem Dyrygentury Wokalno-Instrumentalnej i Zakładem Teorii Muzyki. Od 1993 r. profesor zwyczajny.

Prowadził niezwykle bogatą działalność artystyczną, ponad 35 lat kierując chórami lubelskimi. W 1969 r. reaktywował Chór Akademicki UMCS. W latach 1971-1998 był dyrygentem Chóru Akademickiego KUL, z którym rozwinął intensywną działalność artystyczną, zdobywając prestiżowe nagrody na konkursach w Polsce i za granicą. Koncertował w wielu krajach świata, poza Europą m.in. w USA. Kanadzie, Australii, Izraelu. Wielokrotnie występował przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II. W 2001 r. założył przy Wydziale Artystycznym UMCS wokalno-instrumentalną „Cameratę Lubelską”, którą prowadził do ostatnich dni życia.

Jego artystyczne dokonania dokumentują polskie i zagraniczne nagrania telewizyjne, radiowe, płytowe, kasetowe. Repertuar miał bogaty i różnorodny, od dzieł renesansowych po współczesne. Do najważniejszych osiągnięć wzbogacających kulturę muzyczną należą opracowania na podstawie zapomnianych rękopisów i pierwsze wykonania religijnych dzieł kompozytorów staropolskich ( m.in. Jana Wańskiego, Stabat Mater i litanii Józefa Zeidlera) oraz liczne opracowania muzyki współczesnej m.in. kompozycji R. Calmela, F. Martina, A. Nikodemowicza, J. Świdra, S. Zanchettiego. W 2007 r. zorganizował w rodzinnym Rakowie Festiwal Muzyki Oratoryjno-Kantatowej „Rakowskie Diverimento”. Zajmował się również kompozycją. Pozostawił opracowania kolęd, melodii polskiego folkloru, śpiewów patriotycznych, niektóre z nich utrwalił fonograficznie. Był promotorem ponad dwudziestu przewodów doktorskich i habilitacyjnych, recenzentem wielu przewodów doktorskich i habilitacyjnych, autorem laudacji profesorskich. Zasiadał w jury krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali chóralnych. Był członkiem Rady Ekspertów do Spraw Chórów i Zespołów Instrumentalnych przy Ministerstwie Kultury oraz Komitetu Nagrody im. św. Brata Alberta.

Reklama

Za wybitne osiągnięcia i zasługi odznaczony był wieloma nagrodami i odznaczeniami: Dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych RP, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Ministra Kultury RP, Nagrodą im. św. Brata Alberta, Nagrodą Prezydenta Miasta Lublina, Nagrodą Wojewody Lubelskiego, Honorową Odznaką za Zasługi dla Lubelszczyzny, Srebrną Honorową Odznakę Zasłużonego dla Lublina, Honorową Odznaką Akademii Medycznej w Lublinie, Medalem „Za zasługi dla KUL” oraz Dyplomem Uznania od Senatu Kanady.

„Camerata Lubelska” zaprasza na oficjalne otwarcie skweru w sobotę, 12 czerwca, o godz. 13.00. Następnie o godz. 16.00 w kościele akademickim KUL odbędzie się Msza św. w intencji śp. prof. Kazimierza Górskiego.

2021-06-11 17:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie, związkach homoseksualnych i szczepieniu przeciw COVID

2021-09-15 18:31

[ TEMATY ]

szczepienie

homoseksualizm

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O aborcji będącej zabiciem dziecka w łonie matki, związkach homoseksualnych i niemożliwości udzielania takim osobom ślubu a także oporach przeciwko szczepionkom na COVID rozmawiał Ojciec Święty z dziennikarzami na pokładzie samolotu lecącego z Bratysławy do Rzymu.

Papież Franciszek powiedział, że komunia jest dla tych, którzy są „we wspólnocie”, a politycy, którzy popierają aborcję, są „poza wspólnotą". Zaznaczył jednak również, że w tych przypadkach jest to sprawa duszpasterska, którą musi zająć się duszpasterz danej osoby.

CZYTAJ DALEJ

Symbolika i znaczenie medalika św. Benedykta

2021-09-14 13:37

[ TEMATY ]

św. Benedykt z Nursji

benedyktyni

Archiwum autorki

Awers i rewers medalika św. Benedykta

Awers i rewers medalika św. Benedykta

Wielu z nas nie do końca wie czym tak właściwie są medalik i krzyż św. Benedykta. Czy mają one nadzwyczajną moc i co może dać nam ich noszenie? Wyjaśnia o. Guèranger – benedyktyn.

Chrześcijanom wystarczy zastanowić się przez chwilę nad wielce potężną zbawienną mocą Krzyża Jezusa Chrystusa, aby pojęli dostojeństwo medalika, na którym jest on przedstawiony. Krzyż był narzędziem odkupienia świata; jest on zbawiennym drzewem, na którym dokonało się przebłaganie za grzech, który popełnił człowiek, jedząc owoc z zakazanego drzewa.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o pomoc dla Kościoła za wstawiennictwem dzisiejszych patronów

2021-09-16 10:38

[ TEMATY ]

modlitwa

Kościół

wiara

Karol Porwich/Niedziela

Dziś w Kościele wspominamy Korneliusz i Cyprian, oboje żyli w ciągłej łączności, choć nigdy się nie spotkali.

Korneliusz był papieżem, wybranym w 251 roku, spotykającym się z wrogością ze strony dysydenckich kapłanów, jednak doświadczał wsparcia Cypriana, biskupa Kartaginy, który autorytatywnie bronił jego prawowitości. W 253 roku, podczas prześladowania za cesarza Gallusa, Korneliusz został wygnany do Civitavecchia, gdzie zmarł, natomiast Cyprian poniósł męczeństwo za cesarza Waleriana w 258 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję