Reklama

Z brewiarzem na co dzień

Tom IV Liturgii Godzin lub wydanie skrócone - strony wydania skróconego podajemy w nawiasach kwadratowych [...]
4 sierpnia. Osiemnasta niedziela zwykła.Teksty w psałterzu na niedzielę II tygodnia - s. 632 [s. 833]. W GODZINIE CZYTAŃ - czytania z 18. niedzieli zwykłej - s. 41. ANTYFONA do pieśni Zachariasza w JUTRZNI i pieśni Maryi w NIESZPORACH z roku A - s. 44 i s. 45 [s. 624 i s. 625].
5 sierpnia - poniedziałek. Dzień powszedni.Teksty w psałterzu na poniedziałek II tygodnia - s. 649 [s. 849]. W GODZINIE CZYTAŃ - czytania z poniedziałku 18. tygodnia - s. 45.
Albo: wspomnienie rocznicy poświęcenia rzymskiej bazyliki Najświętszej Maryi Panny. Wszystko jak wyżej w dzień powszedni. Jedynie własne: II czytanie w GODZINIE CZYTAŃ oraz ANTYFONA do pieśni Zachariasza w JUTRZNI i pieśni Maryi w NIESZPORACH oraz MODLITWA - s. 1009 [s. 1388]. Można HYMN w GODZINIE CZYTAŃ oraz HYMN i wszystko po PSALMACH w JUTRZNI i NIESZPORACH wziąć z tekstów wspólnych o Najświętszej Maryi Pannie - s. 1421 [s. 1604].
6 sierpnia - wtorek. Święto Przemienienia Pańskiego.Teksty własne - s. 1014 [s. 1390]. W MODLITWIE W CIĄGU DNIA PSALMY z wtorku II tygodnia - s. 674 [s. 873].
7 sierpnia - środa. Dzień powszedni.Teksty w psałterzu na środę II tygodnia - s. 682 [s. 880]. W GODZINIE CZYTAŃ - czytania ze środy 18. tygodnia - s. 52.
Albo: wspomnienie świętych męczenników Sykstusa II, papieża, i Towarzyszy. Wszystko jak wyżej w dzień powszedni, własne: II czytanie w GODZINIE CZYTAŃ - s. 1029 i MODLITWA - s. 1030 [s. 1397] . Można HYMN w GODZINIE CZYTAŃ oraz HYMN i wszystko po PSALMACH w JUTRZNI i NIESZPORACH wziąć z tekstów wspólnych o wielu męczennikach - s. 1474 [s. 1641].
Albo: wspomnienie św. Kajetana, kapłana. Wszystko jak w dzień powszedni, jedynie własne II czytanie w GODZINIE CZYTAŃ - s. 1031 i MODLITWA - s. 1032 [s. 1397]. Można HYMN w GODZINIE CZYTAŃ oraz HYMN i wszystko po PSALMACH w JUTRZNI i NIESZPORACH wziąć z tekstów wspólnych o pasterzach - s. 1515 [s. 1672], albo o zakonnikach - s. 1619 [s. 1729].
8 sierpnia - czwartek. Wspomnienie św. Dominika, kapłana.HYMNY własne - s. 1034 [s. 1398]. Pozostałe teksty z psałterza na czwartek II tygodnia - s. 699 [s. 897]. W GODZINIE CZYTAŃ - I czytanie - s. 55, II czytanie - s. 1033. Można wszystko po PSALMACH w JUTRZNI i NIESZPORACH wziąć z tekstów wspólnych o pasterzach - s. 1532 i s. 1538 [s. 1679 i s. 1685].
9 sierpnia - piątek. Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża ( Edyty Stein), dziewicy i męczennicy.Teksty wspólne o jednej męczennicy - s. 1493 [s. 1655] albo o dziewicy - s. 1553 [s. 1694] . W MODLITWIE W CIĄGU DNIA PSALMY z piątku II tygodnia - s. 724 [ s. 922].
10 sierpnia - sobota. Święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika.Teksty wspólne o jednym męczenniku - s. 1493 [s. 1655] z wyjątkiem własnych - s. 1036 [s. 1400]. W MODLITWIE W CIĄGU DNIA PSALMY z soboty II tygodnia - s. 740 [s. 941].I NIESZPORY z 19. niedzieli zwykłej - s. 744 [s. 945]. ANTYFONA do pieśni Maryi z roku A - s. 65 [s. 625].

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym jest predestynacja?

2020-09-09 11:43

Niedziela Ogólnopolska 37/2020, str. VII

[ TEMATY ]

teologia

Adobe.Stock

Pytanie czytelnika:
Podczas Mszy św. usłyszałem w kazaniu, że jedni są przeznaczeni do zbawienia, a inni nie; że to ma być predestynacja. Nie bardzo to rozumiem. Proszę o wyjaśnienie.

Wydaje mi się, że jeśli w ogóle tego typu sformułowanie padło podczas homilii w czasie Eucharystii, to mogło być jedynie jakimś skrótem myślowym. Nie sądzę, by katolicki kapłan bądź diakon powiedział, że „jedni są przeznaczeni do zbawienia, a inni nie”.

Jakkolwiek było, w Piśmie Świętym znajdujemy wskazówki odnoszące się do woli Pana Boga odnośnie do naszych wiecznych losów. Jako przykład niech posłuży choćby początek 2. rozdziału Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Tymoteusza. Jest tam wyraźnie napisane, że Bóg „pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy”. A zatem nie jest wolą Bożą, by jednych zbawić, a drugich potępić.

Słowo „predestynacja” wywodzi się od łacińskiego rzeczownika praedestinatio, czyli przeznaczenie. Nie wchodząc zbytnio w teologiczne i historyczne zawiłości, uważam, że koncepcja, iż Pan Bóg jakąś część ludzkości przeznaczył do zbawienia, a pozostałą postanowił potępić, i że w owej predestynacji nic od nas nie zależy, jest zwyczajną herezją.

Jest bowiem dokładnie odwrotnie. Stwórca chce, by każdy z nas został zbawiony. Można zatem śmiało napisać, że cała ludzkość jest predestynowana (przeznaczona) do zbawienia. Bóg przecież z miłości do nas dał nam swego Syna, Jezusa Chrystusa, który za nas umarł i zmartwychwstał. Dlatego też św. Jan Apostoł pisze: „W tym objawiła się miłość Boga ku nam, że zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat, abyśmy życie mieli dzięki Niemu” (1 J 4, 9).

Jak to zatem jest z tym zbawieniem? To oczywiste, że zbawia wyłącznie Bóg. Niemniej jednak nie może On niczego zrobić wbrew nam samym. Jesteśmy stworzeniami wyposażonymi w wolną wolę. Możemy więc powiedzieć Panu Bogu „nie”. Jeśli jednak zrobimy to świadomie i dobrowolnie, sami stawimy się w gronie osób potępionych. Pan Bóg zbawia i pragnie zbawienia dla wszystkich, ale istota ludzka może wybrać potępienie – jest przecież wolnym bytem.

Powiem tak: jako chrześcijanie jesteśmy zobligowani do tego, by głosić innym Ewangelię. Dawanie świadectwa życia wiarą jest naszym obowiązkiem. Dzięki temu nie tylko przyczyniamy się niejako do własnego zbawienia, ale również pomagamy innym w jego osiągnięciu.

Pytania do teologa prosimy przesyłać na adres: teolog@niedziela.pl .

CZYTAJ DALEJ

Iskra Bożego Miłosierdzia

2020-09-29 07:05

Ewa Kamińska

Dla świata nic nie znaczący kwadrans, dla Boga wielkie wołanie grzeszników.

W rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny, 28 września o godz. 15.00 czciciele Bożego Miłosierdzia spotkali się na chodnikach, rogach ulic i placach, by uczcić Godzinę Miłosierdzia i prosić Boga o liczne łaski w modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia. W tę modlitwę włączyli się wierni naszej diecezji, m.in. z parafii św. Antoniego Padewskiego w Lublinie. Zgromadzeni modlili się za kapłanów, by wypełnili wolę Bożą przekazaną św. Faustynie, o oddalenie pandemii koronawirusa, o pokój na świecie, o powrót uchodźców do ich ojczystych krajów i pomoc w odbudowie ich domów, za rządzących i Ojczyznę, za rodziny.

Akcja, która została zainicjowana przez łódzką wspólnotę „Iskra Bożego Miłosierdzia”, ma charakter międzynarodowy. Zasięgiem obejmuje cały świat i jest pięknym świadectwem jedności w modlitwie w najważniejszych sprawach dla ludzkości. Uczy, by nie wstydzić się wiary katolickiej, lecz by być odważnym świadkiem Chrystusa, Jego miłości i miłosierdzia wobec każdego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję