Reklama

Ojciec Święty w Kanadzie

23 lipca 2002 r. punktualnie o godz. 13.00 czasu kanadyjskiego, czyli o 19.00 czasu polskiego, samolot papieski wylądował na lotnisku Pearsona w Toronto. Jana Pawła II powitał premier Kanady Jean Chretien. " Twoja wiara i siła ducha pozwoliły nie tylko uwolnić Twój własny naród, ale przyniosły przesłanie wiary i wolności całemu światu" - mówił.
Jan Paweł II stwierdził, że młodzi ludzie przybywający do Toronto są przyszłością świata. "Ale reprezentują także ludzi, którzy często nie poznali, czym jest pokój lub sprawiedliwość. Zbyt wiele istnień ludzkich zaczyna się i kończy bez radości i bez nadziei - mówił Papież. - To jeden z podstawowych powodów zorganizowania Światowego Dnia Młodzieży".
Ojciec Święty powiedział również, że Kanadyjczycy są " dziedzicami bardzo bogatego humanizmu, który został jeszcze wzbogacony mieszanką różnorodnych kultur. Ale sercem tego dziedzictwa jest duchowa i transcendentna wizja życia, które opiera się na objawieniu chrześcijańskim" . W tym kontekście Papież przypomniał słowa francuskiej wersji hymnu Kanady: "Ponieważ twoje ramię umie nieść miecz, umie ono nieść także krzyż". Jan Paweł II wyraził nadzieję, że Kanadyjczycy - naród kultywujący tradycje szacunku dla praw człowieka i ludzkiej godności - wniosą swój wkład do świata pełnego napięć i niepewności.
Kilkanaście minut później Jan Paweł II znajdował się już na pokładzie helikoptera, który przewiózł go na Wyspę Truskawkową, zawdzięczającą swą nazwę kształtowi - z lotu ptaka miejsce wypoczynku Papieża wygląda dokładnie jak truskawka.
Tymczasem kilkanaście kilometrów dalej, nad samym jeziorem Ontario zbierały się już w tym czasie rzesze młodych ludzi, którzy późnym popołudniem mieli uczestniczyć we Mszy św. otwierającej XVII Światowy Dzień Młodzieży.
W Polsce był już późny wieczór, a w Toronto piąta po południu, gdy na Exhibition Place (Placu Wystawowym) rozpoczęła się we wtorek 23 lipca uroczysta Msza św. Porywisty wiatr, słońce na błękitnym niebie, setki flag kilkudziesięciu krajów świata i wspaniały śpiew O happy day, when Jesus comes (Szczęśliwy dzień, gdy przychodzi Jezus) - w takiej scenerii odbywała się pierwsza wielka uroczystość tegorocznego Dnia Młodzieży.
"Toronto jest przed Wami, niech tutejsi mieszkańcy zobaczą Wasze uśmiechy, Waszą modlitwę, Wasze świadectwo - witał młodzież kard. James Francis Stafford, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. - Ludzie chcą, aby Kościół odmłodniał". Kard. Stafford mówił też o pragnieniach Ojca Świętego związanych z tym spotkaniem. " Papież chce, abyście zadali to samo pytanie, które kiedyś młodzieniec zadał Jezusowi: ´Nauczycielu, co mam uczynić, aby osiągnąć życie wieczne?´ - mówił - abyście weszli w święty dialog z Jezusem".
I chyba to papieskie zaproszenie zostało przyjęte, gdyż młodzi ludzie tuż po uroczystości twierdzili, że nigdy jeszcze niczego takiego nie przeżyli. "Ta pasja wiary to coś zaraźliwego" - mówił jeden z nich, a entuzjazm po zakończonej uroczystości wylewał się wraz z młodymi z terenów Exhibition Place i wkraczał na ulice, a nawet do środków komunikacji miejskiej, gdzie rozbrzmiewały śpiewy młodych pielgrzymów - m.in. z Polski.
Msza św. trwała pełne dwie godziny. Odprawiał ją arcybiskup Toronto, kard. Aloysius Ambrozic. Na początku uroczystości kilkunastu młodych wniosło Krzyż Światowych Dni Młodzieży, który został ustawiony przy głównym ołtarzu. W wygłoszonej homilii kard. Ambrozic mówił o Jezusie, nawiązując do Ewangelii opisującej Przemienienie na Górze Tabor: "´Panie, dobrze, że jesteśmy tutaj´ - woła Piotr. - ´Być z Jezusem´ - to najlepsza definicja życia jego ucznia" - mówił Arcybiskup Toronto. I dodał, że przez bycie z Jezusem, słuchanie Go i podążanie za Nim "stajemy się z Nim jedno, sami odbijamy Jego światło".
W tym pełnym symboli dniu szczególnie wymowne było zaniesienie do ołtarza płomienia pokoju, który Papież Jan Paweł II zapalił w Kanadzie w czasie swojej poprzedniej pielgrzymki - w 1984 r. Wówczas płomień został przywieziony z Hiroszimy, dziś przyniesiono go na Exhibiotion Place, aby symbolizował Chrystusa - światło życia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Razem z o. Pio

2020-09-20 20:38

Archiwum parafii

Ks. proboszcz przy relikwiach św. o. Pio

Ks. proboszcz przy relikwiach św. o. Pio

Dziś w parafii pw. Narodzenia NMP i św. Marcina w Strzelcach nastąpiło wprowadzenie relikwii św. o. Pio.

Uroczystości przewodniczył ks. ŁukaszRomańczuk. Mszę św. koncelebrował proboszcz parafii, ks. Krzysztof Odzimek.

Relikwie trafiły do parafii staraniem ks. proboszcza. Jest to fragment bandażu, którym opatrywane były rany św. o. Pio.

Rozpoczynając homilię, ks. Łukasz zauważył, że dziś św. o. Pio, poprzez swoją pobożność, troskę o zbawienie człowieka i bezpośredniość w relacji z człowiekiem, byłby częstym gościem na pierwszych stronach gazet, które prawdopodobnie podjęłyby krytykę, że w sposób surowy i ostry nawołuje do nawrócenia.

Mówił także o świętym z Pietrelciny jako osobie w sposób szczególny obdarzonej przez Pana Boga.

- Św. o. Pio miał łaskę przenikania w ludzkie sumienie, wykorzystywał to, aby naprowadzić człowieka na nawrócenie

Kaznodzieja popatrzył także na życie św. o. Pio w kontekście dzisiejszej Ewangelii, mówiącej o Panu winnicy, która o różnych godzinach zaprosił do pracy robotników.

- Święty kapłan był tym, który nawoływał do przyjścia do pracy w winnicy. Czyli pomagał w nawróceniu na różnych etapach życia człowieka, tak, aby mogli odebrać tego denara, jakim jest życie wieczne - mówił.

Po błogosławieństwie, relikwie zostały przeniesione na specjalne miejsce przygotowane na ołtarzu bocznym. Tam ks. proboszcz odmówił modlitwę za wstawiennictwem św. o. Pio.

W parafii znajdują się relikwie m.in. św. Rity, św. Faustyny, Pastuszków z Fatimy (św. Franciszek i św. Hiacynta)

CZYTAJ DALEJ

Misyjny charakter procesji

2020-09-20 21:45

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami św. Doroty i św. Stanisława. Dziękowano za ocalenie od powodzi tysiąclecia i modlono się o oddalenie pandemii.

Uroczystość rozpoczęła się w Bazylice św. Elżbiety specjalnym nabożeństwem, następnie w asyście wojskowej i policyjnej procesja przeszła do kościoła św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława. Uczestniczyło w niej kilkuset mieszkańców miasta.

Bp Andrzej Siemieniewski w homilii wyraźnie wskazał, że ta procesja i modlitwa o duchowe błogosławieństwo za Wrocław, ma także wymiar misyjny. Wyraził pragnienie, aby Wrocław, który jest niezwykłym miastem, piękniał również duchowo.

Hierarcha podkreślił, że ważniejsza jest Eucharystia i jej moc niż strach, który może pojawić się w sercu człowieka. - Tu jest Baranek Boży, który gładzi grzechy świata. My o tym wiemy, ale jest wielu, którzy nie wiedzą, albo o tym zapomnieli. Czasem lęk, obawy, albo wygodnictwo sprawiają, że ich nie pociąga liturgia. Może wydaje im się to jakimś obowiązkiem, a może popadli w koleiny prawno-dyscyplinarne, dyskutując o dyspensach. My jako świadkowie obecności Pana Jezusa mówmy raczej o Bożych obietnicach, wygłoszonych przez Chrystusa i zapisanych w Ewangelii – mówił bp Siemieniewski.

Zachęcił aby dzielić się tymi obietnicami z innymi, w swoich rodzinach i miejscach pracy. Szczególnie z tymi, którzy traktują niedzielną Eucharystię jako obowiązek. - Mówmy innym: spotkałem Pana! Tak, jak to jest zapisane na kartach Nowego Testamentu. Spotkałem Pana w Ewangelii, której słuchałem, a później wprowadziłem w życie. Kto pije Krew Pańską i spożywa Ciało Pańskie ma życie w sobie na wieki – mówił bp Siemieniewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję