Reklama

W skarbnicy staropolskich obyczajów

Któż dzisiaj pamięta, że dawniej na Mazowszu i Podlasiu znany był zwyczaj grania przed roratami na ligawkach? Kto wie, że codziennego udziału w roratach przestrzegali królowie: Zygmunt Stary, Zygmunt August, królowa Bona, Anna Jagiellonka i Marysieńka Sobieska? Zapomniano także o tradycji, by w dniu Matki Bożej Gromnicznej obejść z zapaloną świecą całe gospodarstwo, przyklękając na każdym progu.
Do jakże bogatej skarbnicy przepięknych polskich tradycji sięga Jan Uryga, który przypomina dawne zwyczaje związane przede wszystkim ze świętami obchodzonymi w okresie roku liturgicznego. Do opowieści o tradycjach i obrzędach włączone są fragmenty żywotów najpopularniejszych w Polsce świętych, wiersze i przysłowia. Wyjątkowości książki noszącej tytuł Rok Polski w życiu, tradycji i obyczajach ludu dopełnia staranna szata graficzna - reprodukcje obrazów i rycin, strony z dawnych kalendarzy oraz współczesne zdjęcia. W tej książce każdy z nas znajdzie nie tylko cenne wiadomości religijne i historyczne, ale także specyficzny nastrój, budzący wspomnienia z dawnych lat, bo przecież wiele opisanych w tej książce zwyczajów - na przykład strojenie domu liśćmi tataraku na uroczystość Zesłania Ducha Świętego - pielęgnowano jeszcze w domach naszych dziadków.
Na szczęście, wiele staropolskich tradycji trwa jeszcze dzisiaj: dzielenie się opłatkiem w Wigilię Bożego Narodzenia, święcenie pokarmów w Wielką Sobotę, czy witanie młodej pary chlebem i solą. I trudno sobie wyobrazić bez nich prawdziwie polski dom. O tradycjach, które zaginęły warto chociaż poczytać.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Razem z o. Pio

2020-09-20 20:38

Archiwum parafii

Ks. proboszcz przy relikwiach św. o. Pio

Ks. proboszcz przy relikwiach św. o. Pio

Dziś w parafii pw. Narodzenia NMP i św. Marcina w Strzelcach nastąpiło wprowadzenie relikwii św. o. Pio.

Uroczystości przewodniczył ks. ŁukaszRomańczuk. Mszę św. koncelebrował proboszcz parafii, ks. Krzysztof Odzimek.

Relikwie trafiły do parafii staraniem ks. proboszcza. Jest to fragment bandażu, którym opatrywane były rany św. o. Pio.

Rozpoczynając homilię, ks. Łukasz zauważył, że dziś św. o. Pio, poprzez swoją pobożność, troskę o zbawienie człowieka i bezpośredniość w relacji z człowiekiem, byłby częstym gościem na pierwszych stronach gazet, które prawdopodobnie podjęłyby krytykę, że w sposób surowy i ostry nawołuje do nawrócenia.

Mówił także o świętym z Pietrelciny jako osobie w sposób szczególny obdarzonej przez Pana Boga.

- Św. o. Pio miał łaskę przenikania w ludzkie sumienie, wykorzystywał to, aby naprowadzić człowieka na nawrócenie

Kaznodzieja popatrzył także na życie św. o. Pio w kontekście dzisiejszej Ewangelii, mówiącej o Panu winnicy, która o różnych godzinach zaprosił do pracy robotników.

- Święty kapłan był tym, który nawoływał do przyjścia do pracy w winnicy. Czyli pomagał w nawróceniu na różnych etapach życia człowieka, tak, aby mogli odebrać tego denara, jakim jest życie wieczne - mówił.

Po błogosławieństwie, relikwie zostały przeniesione na specjalne miejsce przygotowane na ołtarzu bocznym. Tam ks. proboszcz odmówił modlitwę za wstawiennictwem św. o. Pio.

W parafii znajdują się relikwie m.in. św. Rity, św. Faustyny, Pastuszków z Fatimy (św. Franciszek i św. Hiacynta)

CZYTAJ DALEJ

Nowy klip ks. Jakuba Bartczaka

2020-09-20 23:32

YT

Widzieliście już nowy teledysk ks. Jakuba Bartczaka? Dziś ukazał się na jego kanale YouTube.

Utwór "Więcej", ks. Jakub Bartczak wykonuje z Wiki Szarkowicz. Jest on zapowiedzią płyty #Siemodle, którego premiera 15 października. 


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję