Reklama

Z USA

Wiadomości ze świata

Uczestnicy ŚDM modlili się przy "Ground Zero"

Kilkuset młodych ludzi z różnych krajów świata zgromadziło się 21 lipca br. na "Ground Zero" - ruinach World Trade Center w Nowym Jorku, zniszczonego w terrorystycznych zamachach 11 września 2001 r. Młodzi uczestnicy XVII Światowych Dni Młodzieży zatrzymali się tam w drodze do Toronto.
Modlitwom na "Ground Zero", gdzie zginęło ponad 2 800 osób, przewodniczył abp Augustin Garcia-Gasco z hiszpańskiej Walencji. Następnie pielgrzymi udali się na Mszę św. do położonego nieopodal ruin kościoła św. Piotra. Dzień wcześniej w nowojorskiej katedrze św. Patryka Mszę św. dla młodych Hiszpanów - uczestników ŚDM sprawował arcybiskup Madrytu, kard. Antonio Maria Rouco Varela.

Indianie Ameryki

czekają na kanonizację bł. Juana Diego
W nowej bazylice w Guadalupe ustawiono wielki obraz bł. Juana Diego - już wkrótce pierwszego świętego Indianina w historii Kościoła. 21 lipca br. w ceremonii zawieszenia obrazu uczestniczyło ponad 800 przedstawicieli szczepów indiańskich z Ameryki Północnej, Środkowej i Łacińskiej. W specjalnym orędziu prosili oni obecnych na uroczystości dostojników z archidiecezji meksykańskiej, aby kanonizacja Juana Diego stała się okazją do zwrócenia uwagi na ciężki los Indian, ich prześladowania i ucisk w wielu częściach kontynentu oraz na przezwyciężenie tych niesprawiedliwości. Tego dnia we wszystkich kościołach Meksyku odczytany został list pasterski Episkopatu domagającego się większego szacunku dla praw ludności indiańskiej.
Przybycie 120 tys. pielgrzymów do meksykańskiego sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe było generalną próbą organizacyjną przed wizytą Jana Pawła II w tym miejscu.

Protest biskupów przeciwko zezwoleniu na "małżeństwa" homoseksualne

Reklama

Konferencja Biskupów Kanady zaprotestowała przeciwko decyzji sądu kanadyjskiego, który zrównał w prawach związki par homoseksualnych z małżeństwami (sąd stanu Ontario zdecydował, że zakazywanie "małżeństw" homoseksualnych jest niezgodne z konstytucją i narusza zagwarantowane w niej prawo do wolności). W oświadczeniu ogłoszonym 23 lipca br. w Ottawie biskupi podkreślili m.in., że jeszcze przed trzema laty parlament określił małżeństwo jako "związek między mężczyzną i kobietą" . Napisali również, że państwo powinno być zainteresowane tym, żeby młodzi obywatele byli wychowywani w stabilnej wspólnocie, jaką jest jedynie tradycyjne małżeństwo.
Biskupi zaapelowali do rządu Kanady, aby odwołał się od wspomnianej decyzji. Ich zdaniem, odpowiednie środki prawne powinno też podjąć Ministerstwo Sprawiedliwości.

Kolejny atak przeciwko Kościołowi katolickiemu

Rosyjski Kościół Prawosławny znów zaatakował Kościół katolicki. Przeciw utworzeniu na Ukrainie nowych diecezji rzymskokatolickich zaprotestowali rosyjscy biskupi prawosławni uczestniczący w posiedzeniu Świętego Synodu w Moskwie. Chociaż wydane przez nich oświadczenie nie wymienia wprost niedawnej odpowiedzi katolickiego metropolity w Moskwie - abp. Tadeusza Kondrusiewicza na zarzuty Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, to pośrednio do niej nawiązuje, stwierdzając: "Reakcja strony katolickiej jedynie potwierdziła zasadniczy brak zgodności Kościołów prawosławnego i rzymskokatolickiego w tej sprawie. Strona katolicka ponownie oświadczyła o dążeniu do dalszego ´głoszenia Ewangelii´ wszystkim ludziom, bez jakiegokolwiek napomknienia o tym, że część tych ludzi należy do innej tradycji chrześcijańskiej i swojego Kościoła lokalnego".
Dokument stwierdza wreszcie, że "realne wyjście z zaistniałego kryzysu, który zaostrzył się w wyniku nowych kroków Kościoła katolickiego na Ukrainie, może być tylko jedno: należy wyrzec się teoretycznego potępiania prozelityzmu ´w ogóle´ i uznać niedopuszczalność wysiłków misyjnych na terenie odpowiedzialności duszpasterskiej innego Kościoła" .

Katecheza ukarana więzieniem

W wiosce Dongan w południowochińskiej prowincji Fukien aresztowano 5 dorosłych i 25 dzieci za "udział w działalności religijnej", czyli w katechezie. O zdarzeniu poinformowały 22 lipca br. źródła policyjne z powiatu Lianjiang, na którego terenie znajduje się wioska. Jedna z zatrzymanych - 28-letnia s. Chen Mei została skazana bez wyroku sądowego na 15 dni pozbawienia wolności za katechizowanie dzieci. Pozostali po przesłuchaniu zostali zwolnieni do domu.
W specjalnym oświadczeniu działająca w USA Fundacja kard. Kunga, założona przez nieżyjącego już kard. Ignatiusa Gong (Kung) Pin-meia, zarzuciła po raz kolejny rządowi w Pekinie łamanie prawa do wolności religijnej oraz zażądała zwolnienia s. Chen Mei, jak również innych księży i biskupów katolickich przetrzymywanych w więzieniach chińskich.

GWATEMALA

Reklama

W stolicy Gwatemali ostrzelana została kancelaria prokurator w procesie o zamordowanie bp. Juana Gerardiego. Jak poinformowała policja w mieście Gwatemala, 20 lipca br. kula karabinowa przebiła szybę okienną w kancelarii prawniczej Marii Garcia na 15. piętrze budynku prokuratury. W chwili zamachu pani prokurator była nieobecna w biurze.
Informując o tym incydencie, agencje przypominają, że w toczącym się procesie o zamordowanie biskupa pomocniczego w mieście Gwatemala wielu związanych z tą sprawą sędziów i oskarżycieli musiało opuścić kraj, gdyż grożono im śmiercią w podobnych okolicznościach, w jakich zginął bp Gerardi - obrońca praw człowieka i autor raportu o zbrodniach dyktatury wojskowej w czasie trwającej przez 36 lat wojny domowej w Gwatemali.

KOLUMBIA

Zajęcia z zakresu praw człowieka i Biblii, sprawowanie Eucharystii i innych sakramentów, rozważanie Słowa Bożego, odmawianie Różańca - to niektóre zadania parafii więziennej pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Medellin. Ta pierwsza tego rodzaju placówka powstała półtora roku temu i obejmuje obecnie 12 zakładów karnych miasta i strefy metropolitalnej. Proboszcz parafii - ks. Cesar Franco Ortiz w wywiadzie dla latynoamerykańskiej agencji katolickiej ACI powiedział, że działalność tej placówki wspiera 288 osób, w tym 4 biskupów. Według słów więźniów, działalność ks. Ortiza sprzyja zastanowieniu się nad swoim życiem i jego przemianie.

WIELKA BRYTANIA

Królowa Elżbieta II mianowała 23 lipca br. dotychczasowego anglikańskiego arcybiskupa Walii Rowana Douglasa Williamsa nowym, 104. arcybiskupem Canterbury. Z tytułem tym łączy się godność anglikańskiego prymasa Anglii i honorowego zwierzchnika światowej Wspólnoty Anglikańskiej.
Nominację prymasa Anglii przyjął z zadowoleniem m.in. przewodniczący katolickiej Konferencji Biskupów Anglii i Walii, kard. Cormac Murphy-O´Connor, podkreślając, że jest to świetna kandydatura w obliczu "aktualnych wyzwań, z którymi muszą sobie radzić zwierzchnicy chrześcijańscy". Natomiast sam abp Williams oświadczył dziennikarzom, iż przede wszystkim ma nadzieję, że będzie się mógł przyczynić do przywrócenia chrześcijaństwu centralnego miejsca w społeczeństwie Wielkiej Brytanii.

AUSTRIA

Do zbliżenia w zakresie problematyki mariologicznej doprowadziła kolejna runda dialogu między Kościołem katolickim a anglikańskim. Podczas obrad Międzynarodowej Komisji Anglikańsko-Katolickiej (ARCIC) 10-18 lipca br. w Wiedniu został szczegółowo omówiony i opracowany projekt wspólnego oświadczenia na temat znaczenia Maryi w nauczaniu oraz życiu obu Kościołów.
Każdego dnia obrad odprawiana była katolicka liturgia eucharystyczna lub nabożeństwo anglikańskie, a podczas liturgicznych modlitw porannych i wieczornych wszyscy uczestnicy modlili się wspólnie. W komunikacie podkreślono, że owocne prace Komisji możliwe były m.in. dzięki temu, iż prowadzono je w centrum Ruchu "Focolari".

TYDZIEŃ NA ŚWIECIE

23 lipca rozpoczęła się 97. pielgrzymka zagraniczna Ojca Świętego Jana Pawła II, obejmująca Kanadę, Meksyk i Gwatemalę.

Kard. Ersilio Tonini pragnie procesu beatyfikacyjnego zamordowanego przed 10 laty sędziego Paolo Borsellino. Według jego opinii, pobożny sędzia zaangażowany w walkę z Cosa Nostra nigdy nie rozstawał się z różańcem, który odmawiał także w pracy. Jeden z jego przyjaciół powiedział, iż Borsellino pomógł mu powrócić na łono Kościoła i przekonał do przyjęcia bierzmowania.

Administracja USA wycofała wpłatę 34 mln dol. obiecanych Funduszowi Ludnościowemu ONZ (UNFPA), gdy wyszło na jaw, iż wspiera on programy aborcyjne w Chinach, oficjalnie określając to jako wspieranie " zdrowia reprodukcyjnego". Administracja prezydenta G. W. Busha podjęła wspomnianą decyzję tuż po spotkaniu z kilkoma organizacjami pozarządowymi, które przedstawiły dowody, iż UNFPA wspiera politykę Chin w zakresie przymusowej aborcji, sterylizacji i tzw. polityki "jednego dziecka" .

Amerykański gigant telekomunikacyjny WorldCom, po ujawnieniu księgowych fałszerstw i długów, złożył do sądu wniosek o upadłość. Jest to największe bankructwo w USA (aktywa koncernu wynoszą ponad 100 mld dol.).

Wielkie oburzenie i krytyka opinii światowej spadły na Izrael po tym, jak jego siły powietrzne zbombardowały gęsto zaludnioną dzielnicę palestyńskiego miasta Gaza - celem "likwidacji" szefa zbrojnego skrzydła Hamasu Salaha Szehady. Ofiarą padło 17 niewinnych osób, w tym 9 dzieci w wieku od 2 miesięcy do 11 lat; 145 osób hospitalizowano ( kilkanaście jest w stanie krytycznym). Tuż przed akcją jej główny inicjator - izraelski premier Ariel Szaron publicznie zadeklarował ponowne otwarcie pokojowych negocjacji z Palestyńczykami i wycofanie wojsk okupacyjnych z ich ziem.

Jak doniosła prasa, gospodarka izraelska znalazła się w najgłębszym od kilkudziesięciu lat kryzysie, który jest skutkiem trwającej już 22 miesiące intifady.

Burzę w Polsce i w Unii Europejskiej wywołała wypowiedź francuskiego prezydenta Jacquesa Chiraca, który goszcząc w Soczi u W. Putina, poparł sprzeciw Rosji wobec wprowadzenia przez nasz kraj i Litwę wiz dla mieszkańców Kaliningradu. Tuż po tym wysoki przedstawiciel UE oświadczył stanowczo, że słowa Chiraca pozostają w sprzeczności z ustaleniami przyjętymi na ostatnim szczycie UE w Sewilli.

Po trwających od 27 lat staraniach greckiej policji udało się rozbić lewacką terrorystyczną organizację "17 Listopada". Zatrzymani przywódcy grupy przyznali się do kilkudziesięciu zamachów, w tym do zabójstwa brytyjskiego dyplomaty w 2000 r.

Czeskiej policji udało się udaremnić próbę zamachu na życie znanej dziennikarki śledczej i reporterki Sabiny Slonkovej. Wśród aresztowanych znalazł się sekretarz generalny czeskiego MSZ Karel Srba - wcześniej zdemaskowany właśnie przez Slonkovą jako oszust i aferzysta.

Niezwykle liberalne przepisy o przerywaniu ciąży zatwierdził rząd Białorusi.

Reuters podał, że w komunistycznej Korei Północnej zniesiono kartki na żywność, uwolniono ceny i zaprzestano dotowania przedsiębiorstw.

Nowym prezydentem Indii został muzułmanin Abdul Kalam, twórca indyjskiego programu zbrojeń atomowych i rakietowych.

Co piątemu mieszkańcowi Lesotho (małej enklawy na terenie RPA) grozi śmierć głodowa - podało tamtejsze biuro UNICEF. Wśród 440 tys. zagrożonych jest 62 tys. dzieci poniżej 5. roku życia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu: Biskupi Europy o perspektywach po pandemii

2020-09-27 09:11

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Skierowanie w kierunku misji czyli wyjście na zewnątrz, a nie czekanie aż ludzie sami wrócą do kościołów. To jest ważne również dla naszego kraju - powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podsumowując Zebranie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Odbyło się ono 25 i 26 września w formie on-line.

Zakończone w sobotę wieczorem zebranie CCEE było zatytułowane: „Kościół w Europie po pandemii. Perspektywy dla stworzenia i społeczności”. Zastąpiło ono spotkanie mające się odbyć w Pradze od 25 do 27 września, które zostało odwołane ze względu na pogorszenie się sytuacji związanej z pandemią w Czechach.

Jak powiedział abp Stanisław Gądecki, w czasie kilku sesji była dyskutowana sprawa konsekwencji religijnych i pastoralnych pandemii oraz jej wpływ na ekologię. Pierwszego dnia obrad biskupi wysłuchali m.in. skierowanego na ich obrady przesłania Ojca Świętego Franciszka.

Główny referat wygłosił prof. Pavel Ambros SJ z uniwersytetu w Ołomuńcu. Jego wystąpienie zatytułowane „Konsekwencje religijne, duszpasterskie i ekologiczne po koronawirusie" opierało się na relacjach przesłanych wcześniej przez biskupów z poszczególnych Konferencji Biskupów. Jak podsumował abp Gądecki, referat stawiał pytania o to „czy rzeczywiście słuchamy głosu ludu Bożego w Europie, czy słuchamy Chrystusa i serca Chrystusowego, czy widzimy wszystkie sprawy w perspektywie Chrystusa i czego domaga się Duch Święty w obecnej sytuacji". Do tego wystąpienia odwoływano się również w kolejnym dniu spotkania.

Jak powiedział abp Gądecki, przewodniczący episkopatów Europy wymieniali się doświadczeniami z przeżywania czasu pandemii w ich krajach. Zwrócił uwagę m.in. na wystąpienie abp. Paolo Pezziego z Moskwy, który mówił o liturgii on-line. „Podkreślał on, że współcześnie coraz bardziej jesteśmy ofiarami czasu a nie jego autorami, co dotyka w szczególności rodziny" - relacjonował abp Gądecki. Kard. Vincent Nichols zwrócił uwagę na stawanie się coraz bardziej konsumentami oraz na zanikanie szacunku dla Eucharystii.

„Biskupi Europy, wyrazili wdzięczność za list kard. Saraha o tym, byśmy z radością wrócili do Eucharystii" - powiedział abp Gądecki. Jak dodał, była też mowa o oczyszczaniu religijności duchowej, o chrześcijaństwie kulturowym, a także o wzruszeniach, które towarzyszyły biskupom, gdy odprawiali Msze św. bez udziału wiernych.

Wiceprzewodniczący CCEE przywołał też słowa kard. Michaela Czernego, podsekretarza Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, który mówił o wspólnej misji wszystkich krajów członkowskich Europy, którym powinna przyświecać „idea Kościoła bez granic, Kościoła globalizacji miłości i solidarności".

„Mowa też była o tym, żeby formować sumienia, żeby oduczać się mentalności posiadania za wszelką cenę i pojęcia rozwoju, który jest nieograniczony i nieskończony, bo on również ma swoje granice. Dopóki tego nie zrozumiemy, to ekonomia i konsumizm będą ścigały się bez końca i w ten sposób napędzały też zniszczenie stworzenia" - podkreślił abp Gądecki.

Poruszane podczas zebrania CCEE kwestie biskupi zebrali w opublikowanym na zakończenie obrad przesłaniu. Napisali w nim m.in. o tym, że wznowienie życia wierzących będzie wymagało cierpliwości i wytrwałości oraz odnowienia zaufania. Zachęcili jednak do spoglądania w przyszłość z nadzieją i w duchu solidarności między ludźmi i narodami.

Biskupi podziękowali wszystkim, którzy pomagają potrzebującym w czasie pandemii. Z okazji Światowego Dnia Migrantów i Uchodźców zaapelowali natomiast, aby bronić życia i godności każdego człowieka. Wyrazili też nadzieję na pokojowe rozwiązanie konfliktu na Białorusi oraz solidarność z mieszkańcami Libanu.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae – CCEE) powstała w 1971 r. Sekretariat Rady mieści się w szwajcarskim Sankt Gallen. Zgodnie ze statutem z 1993 r. poszczególne konferencje biskupów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem Rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.

CZYTAJ DALEJ

Bierzmowanie w Polskiej Misji Katolickiej w Munster

2020-09-28 00:12

ks. kan. Marian Wagner

Młodzież z Polskiej Misji Katolickiej w Munster, przyjęła z rąk Ks. Abpa Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, sakrament bierzmowania. Uroczystość ta połączona była z poświęceniem sztandaru misyjnego z wizerunkiem św. Jana Pawła II.

Na początku liturgii proboszcz parafii, młodzież oraz rodzice poprosili ks. Abpa o udzielenie sakramentu zgromadzonej młodzieży.

Podczas homilii, metropolita wrocławski przywołując sakrament Chrztu i I Komunii świętej zachęcił młodych, aby nie bali się otworzyć na działanie Ducha Świętego. Przykładem mogą być Apostołowie, którzy oczekiwali na Zesłanie Ducha Świętego.

Na zakończenie Liturgii Ks. Arcybiskup poświęcił sztandar misyjny ufundowany przez rodziców Szkoły Misyjnej oraz PMK.

ks. kan Marian Wagner

Poświęcenie sztandaru

Poświęcenie sztandaru


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję