Okazją do diecezjalnego spotkania się małżonków wraz dziećmi w kościele stacyjnym św. Józefa jest obchodzony Rok Świętego Józefa. Punktem centralnym pielgrzymki była uroczysta Msza święta sprawowana pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza.
We wspólnej modlitwie uczestniczyli także ks. kan. Henryk Hendzel, proboszcz parafii, ks. kan. Rafał Kułaga, rektor sandomierskiego seminarium duchownego, ks. Konrad Fedorowski, ks. kan. Józef Szczepański, duszpasterze rodzin, parafianie, pielgrzymi oraz uczestnicy rajdu rowerowego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Bp Krzysztof Nitkiewicz witając pielgrzymów, przypomniał, że każdy z nas wyszedł z rodziny i do jakiejś rodziny należy i dlatego rodzina jest podstawą życia religijnego i społecznego.
– Dlatego musimy się o nią troszczyć, bronić jej praw i ostrzegać przed tym wszystkim, co szkodzi rodzicom, dzieciom, dziadkom. Chodzi o model małżeństwa, o podejście do życia, o sposób pojmowania macierzyństwa i ojcostwa. Kościół czyni to za przykładem św. Józefa zatroskanego o Świętą Rodzinę. Każdy ma tutaj ważną rolę, i świeccy, i duchowni, i władze. Pamiętajmy o tym – wskazywał ordynariusz we wstępie do Eucharystii.
Ks. kan. Józef Szczepański, ekonom diecezjalny w swym kazaniu zwrócił uwagę na miejsce spotkania tak bardzo potrzebnego dla pielgrzymujących rodzin, jakim jest kolegiata św. Józefa w Klimontowie. Duchowny zachęcał małżonków do wychowywania dzieci, mając czas dla nich oraz do służenia z całego serca swoim najbliższym.
Reklama
– Czynimy to wraz ze św. Józefem, opiekunem Świętej Rodziny, prosząc go o ocalenie i odnowienie modelu polskiej rodziny. Prosimy go także o obronę rodziny przed grzechami nieczystości, dewiacji, nieposłuszeństwa Bogu, zamykaniem się na dar życie – mówił ks. Józef Szczepański.
Na zakończenie Mszy św. ordynariusz ogłosił nominację nowego dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej. Stanowisko to objął dotychczasowy referent wydziału ks. dr Konrad Fedorowski. Będzie on współpracował z gronem świeckich doradców rodzinnych, podobnie jak czynił to jego poprzednik ks. dr Tomasz Cuber.
Uroczystą Eucharystię poprzedziła konferencja wygłoszona przez ks. mgr lic. Michała Puczyłowskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Nosiła ona tytuł: „Czy jest możliwe, żeby przez całe życie kochać jednego człowieka? Bliskość sakramentów Eucharystii i małżeństwa".
Prelegent zauważył, że to tytułowe „pytanie jest tak stare jak człowiek, małżeństwo i niestety cudzołóstwo". Próbował odpowiedzieć na pytanie pokazując bliskość, jaka istnieje między Eucharystią i małżeństwem. Za Benedyktem XVI przypomniał, że „koniecznością szczególną naszych czasów" jest pogłębiania związku między tymi dwoma sakramentami.
Kaznodzieja przypomniał, że Bóg jest we wszystkich sprawach, również w geście przytulenia. Przekonywał, że codzienne, proste gesty czynione z miłością liczą się w oczach Boga i poprzez to pomagają Jezusowi okazać bliskość i czułość drugiemu człowiekowi, ponieważ Bóg chce przychodzić do człowieka przez człowieka.
Na zakończenie wyraził prośbą skierowaną do wszystkich, aby nie zatrzymywali Chrystusa dla siebie, lecz przekazywali innym radość naszej wiary.
Diecezjalne spotkanie rodzin zakończyło się agapą i wspólnym świętowaniem w gronie rodzinnym na placu przykościelnym.