Reklama

Tutaj czują się bezpiecznie

Zgromadzenie Sióstr Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza od 100 lat nieprzerwanie prowadzi placówkę wychowawczo-opiekuńczą - obecnie jest to Dom dla Chłopców im. św. Stanisława Kostki w Częstochowie przy ul. bp. T. Kubiny 2/4. W roku jubileuszowym pochylamy się nad tą wyjątkową historią, pisaną sercem i nieustanną walką o dobro tych najbardziej bezbronnych i pokrzywdzonych dzieci.

Niedziela Ogólnopolska 44/2002

Paweł Podsiedlik

Wspólne spotkania, radośnie spędzony czas integrują grupę i zaskakują pomysłowością chłopców.

Wspólne spotkania, radośnie spędzony czas integrują grupę i zaskakują pomysłowością chłopców.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Nasz Dom jest ciepły..."

Przekraczając progi Domu, doświadcza się ciepłej, rodzinnej atmosfery. Dla wychowawców najważniejsze jest zaspokojenie potrzeb emocjonalnych dzieci pozbawionych właściwej opieki rodzicielskiej, zrekompensowanie im braku domu, zapewnienie warunków prawidłowego rozwoju psychofizycznego oraz pomoc w usamodzielnieniu się.
Słowa wychowanków są najlepszym potwierdzeniem panującego tutaj ciepła i miłości: "Lubię ten Dom, tutaj czuję się bezpiecznie"; "Ten Dom jest miejscem, które pomaga mi stawać się lepszym, zapomnieć o złych chwilach"; "Nasz Dom jest ciepły, jest w nim dużo miłości"; "Czuję się tutaj lepiej niż w rodzinie"...
Obecnie w Domu przebywa 54 chłopców w wieku od 7 do 18 lat. Warto dodać, że są to dzieci w większym lub mniejszym stopniu niepełnosprawne intelektualnie oraz dzieci w normie intelektualnej, lecz zaniedbane społecznie. Wychowankowie podzieleni są na trzy grupy, nad którymi czuwają: s. Marianna Deptuła, s. Iwona Szmagaj, Magdalena Banasiak, s. Wiesława Szladowska, s. Wioletta Janiak, s. Teresa Kałuża, s. Ewa Janiszewska, s. Bogumiła Młocek i Marek Mizera.
Zgłoszeń wciąż przybywa, jednak ciasne pomieszczenia wiekowego budynku uniemożliwiają przyjęcie większej liczby dzieci. Chłopcy trafiają tutaj z całym bagażem traumatycznych doświadczeń, z obciążeniami psychicznymi i fizycznymi. "Najczęściej - mówi s. Łucja Niewińska, od 16 lat dyrektorka Domu - chłopcy są kierowani na prośbę rodziców przez placówki pomocy rodzinie przy Urzędzie Miasta Częstochowy. Bywają także kierowani sądownie. Chłopcy pochodzą z trudnych rodzin, stąd praca wychowawcza musi być zdwojona. Wykwalifikowany personel, odpowiednie metody wychowawcze sprawiają, że nasi wychowankowie z czasem rozkwitają. Staramy się, aby każdego z chłopców objąć jak najserdeczniejszą, matczyną opieką".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Działania wychowawcze

Swoim wychowankom Siostry zapewniają oprócz środków do życia wszechstronny rozwój. Równocześnie z wymaganym tokiem edukacyjnym - chłopcy są uczniami częstochowskich szkół specjalnych i publicznych - duży nacisk kładą na indywidualną pracę w Domu. W swoich działaniach wychowawczych preferują metody wychowania katolickiego. Istotna jest także formacja duchowa, począwszy od codziennej modlitwy z wychowawcami, przez przeżywanie poszczególnych okresów roku liturgicznego, pierwszopiątkową spowiedź, rekolekcje, pielgrzymki.... Wielu chłopców tutaj przeżywało swój chrzest św. czy Pierwszą Komunię św. Formacja ta jest możliwa dzięki ofiarnej posłudze duszpasterskiej zaprzyjaźnionych z Domem kapłanów, a także współpracy z miejscowym Niższym i Wyższym Seminarium Duchownym - dzięki dyspozycyjności kleryków i alumnów.
Mówi wychowawczyni grupy I Magdalena Banasiak: "Opieka nad grupą chłopców to prowadzenie zajęć dydaktycznych, wyrównawczych, korekcyjnych, kompensacyjnych. Stosujemy w naszym Ośrodku metody wychowawcze ogólnie przyjęte w nowoczesnej pedagogice i to one wyznaczają nam sposób współbycia z wychowankami. Cały czas musimy pamiętać, że każde dziecko jest indywidualnością, każdy z tych chłopców ma inne pragnienia, przychodzi do nas z innymi trudnościami i z innym bagażem doświadczeń, dlatego staramy się dobierać takie metody i środki wychowawcze, aby były one jak najbardziej adekwatne do jego potrzeb. W codziennej pracy dążymy do jak najlepszego poznania chłopców. Pragniemy, aby chłopcy rozumieli, jak należy postępować i czym kierować się w życiu, aby być dobrym człowiekiem i chrześcijaninem".
Chłopcy chętnie włączają się w codzienne prace domowe. Dzięki temu uczą się samodzielności, odpowiedzialności, zaradności życiowej, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka... Każdemu wychowankowi wchodzącemu w dorosłe, samodzielne życie Siostry zapewniają mieszkanie i pracę.

Reklama

Pod okiem specjalistów

Przejawem troski sióstr o dobro każdego wychowanka jest także zapewnienie opieki specjalistów. W Domu pracuje psycholog - Urszula Jagieła. Chłopcy uczęszczają na terapię indywidualną i grupową. Wielką pomocą jest tu nieduża sala rehabilitacyjna - jak wiadomo, stymulowanie ciała ma duży wpływ na pobudzenie tak rozwoju fizycznego, jak i intelektualnego. Duża grupa dzieci jest objęta opieką logopedy - Anny Strzelczyk, która prowadzi żmudne zajęcia grupowe i indywidualne; każdy symptom poprawy bardzo ją cieszy. Swoją pomocą służą lekarze: psychiatra Wioletta Konieczna i pediatra Mirosław Piwowarski. Niezastąpiona podczas ataku grypy jest opieka pielęgniarki - s. Tarsycji Petkowicz. Niektórzy chłopcy korzystają z konsultacji innych lekarzy. Wakacyjne turnusy rehabilitacyjne nad morzem czy podczas ferii zimowych w górach oraz pobyty w sanatoriach sprzyjają poprawie stanu zdrowia całej grupy.

Reklama

Odkrywanie talentów

Zajęcia w kółkach zainteresowań pozwalają na ujawnienie drzemiących w chłopcach talentów. Dzieci przejawiają duże zdolności manualne. Prace plastyczne, jakie powstają pod kierunkiem wychowawców, zachwycają różnorodnością form, technik i kompozycji. Są one wizytówką Domu, ozdabiając hol, gabinet Siostry Dyrektor, jak również świetlicę każdej grupy. Starsi chłopcy podejmują bardziej ambitne prace, np. z drewna, wikliny... Na szczególną uwagę zasługuje kółko teatralne. Każda rocznica, imieniny, urodziny są ubogacone inscenizacją. Cała grupa jest zaangażowana w przygotowania corocznych, wyjątkowo widowiskowych jasełek. Zawsze można podziwiać interesujący scenariusz, choreografię, scenografię i stroje. Najważniejsze jednak są nie tyle wrażenia estetyczne, co pokonywanie przez młodych aktorów blokad emocjonalnych, dzięki występom w atmosferze pełnej akceptacji. Oczywiście, działa kółko sportowe. Funkcje komputera chłopcy opanowują podczas zajęć z informatyki. Liturgiczne spotkania wdrażają ministrantów w posługę przy ołtarzu Pańskim. Wychowankowie Domu poznają też piękno naszego kraju - wszelkie eskapady są możliwe tylko dzięki sponsorom.

Reklama

Jubileuszowe przygotowania

Duchowe przygotowania do obchodów jubileuszu (9 listopada br.) trwają od początku roku. Chłopcy z każdej grupy w wieczornym pacierzu modlą się w tych intencjach dziesiątką Różańca. Z własnej inicjatywy przygotowali jubileuszową modlitwę do św. Stanisława Kostki oraz na każdy dzień intencje do modlitwy wspólnotowej. Największym przeżyciem była jubileuszowa pielgrzymka do Rzymu i najwspanialsza chwila - spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Warto dodać, że z racji tego wyjątkowego jubileuszu powstała pieśń Na następne sto lat, której kompozytorem jest ks. Marek Cisowski (także twórca hymnu Domu).

Jutro Domu

Przyszłość jawi się pod znakiem szybkiej rozbudowy. Przestronne pomieszczenia jadalni, sali widowiskowej, sypialń, świetlic..., gdzie bez przeszkód młodzi mieszkańcy będą mogli uczyć się i rozwijać swoją osobowość - to pragnienia i potrzeba chwili. Jednak rzeczywistość staje na przeszkodzie intencjom Sióstr. Toteż wszystkich, którym leży na sercu dobro dzieci, prosimy o wsparcie, zarówno to duchowe - w modlitwie, jak i - w miarę możliwości - finansowe.

Oto adres i numer konta:
Dom dla Chłopców, ul. bp. T. Kubiny 2/4, 42-200 Częstochowa, e-mail: sowdom@poczta.onet.pl, tel. (0-34) 324-70-08, fax (0-34) 368-00-52, Bank PKO SA II O/Częstochowa 10701151-1847-2221-8109.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wenecja: Franciszek podziękował za wizytę, modlił się za Haiti, Ukrainę i Ziemię Świętą

2024-04-28 13:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Na zakończenie Mszy św. sprawowanej na placu św. Marka papież podziękował organizatorom jego wizyty w Wenecji i szczególnie pamiętał w modlitwie o Haiti, Ukrainie i Ziemi Świętej.

Drodzy bracia i siostry, zanim zakończmy naszą celebrację chciałbym pozdrowić was wszystkich, którzy w niej uczestniczyliście. Z całego serca dziękuję patriarsze, Francesco Moraglii, a wraz z nim jego współpracownikom i wolontariuszom. Jestem wdzięczny władzom cywilnym i siłom porządkowym, które ułatwiły przebieg tej wizyty. Dziękuję wszystkim.

CZYTAJ DALEJ

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o takiej kobiecie

Niedziela Ogólnopolska 52/2004

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Zafascynowała mnie jej postać, gdyż jest świętą na obecne czasy. Kobieta wykształcona, inteligentna, delikatna i stanowcza zarazem, nie pozwalająca sobą poniewierać, umiejąca zatroszczyć się o swoją godność, dbająca o swój wygląd i urodę, a jednocześnie bez krzty próżności.

Żona biznesmena i doktor medycyny, która nie tylko potrafiła malować paznokcie - choć to też istotne, by się podobać - ale umiała stworzyć prawdziwy, pełen miłości dom. W gruncie rzeczy miała czas na wszystko! Jak to czyniła? Ano wszystko układała w świetle Bożych wskazówek zawartych w nauczaniu Ewangelii i Kościoła. Z pewnością zdawała sobie sprawę z tego, że każdy z nas znajduje czas dla tych ludzi lub dla tych wartości, na których mu najbardziej zależy. Jeżeli mi na kimś nie zależy, to nawet wolny weekend będzie za krótki, aby się spotkać i porozmawiać. Jednak gdy na kimś mi zależy, to nawet w dniu wypełnionym pracą czas się znajdzie. Wszystko przecież jest kwestią motywacji. Ona rzeczywiście miała czas na wszystko, a przede wszystkim dla Boga i swoich najbliższych.

CZYTAJ DALEJ

Ks. dr hab. Sławomir Zych - zasłużony dla Powiatu Kolbuszowskiego

2024-04-28 22:10

Bartosz Walicki

Zasłużeni dla Powiatu Kolbuszowskiego

Zasłużeni dla Powiatu Kolbuszowskiego

Przyznaje się je osobom fizycznym lub prawnym, a także instytucjom państwowym, jednostkom samorządu terytorialnego oraz organizacjom społecznym i zawodowym, które poprzez swoją działalność zawodową i społeczną przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju powiatu kolbuszowskiego. Zaznaczyć należy, że wzór odznaki został zaopiniowany przez Komisję Heraldyczną działającą przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz uzyskał zgodę Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jednym z wyróżnionych odznaką został kapłan diecezji rzeszowskiej, ks. dr hab. Sławomir Zych, dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez Komisję Odznaki Honorowej Powiatu Kolbuszowskiego postanowienie o przyznaniu odznaki podjął w dniu 27 marca br. Zarząd Powiatu w Kolbuszowej. Razem z ks. S. Zychem uhonorowani zostali: Józef Kardyś, Zbigniew Chmielowiec, Władysław Ortyl, Maciej Szymański, Zbigniew Strzelczyk i Andrzej Jagodziński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję