Reklama

Niedziela Wrocławska

Ratowanie cmentarzy kresowych 2021

Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej kontynuuje w 2021 roku systematyczne prace związane z ratowaniem starych cmentarzy rzymsko-katolickich oraz miejsc pamięci o naszych kresowych przodkach na terenie Ukrainy rozpoczęte w roku 2010.

2021-07-20 17:15

Zbigniew Saganowski

Stare Sioło - Od kilku lat powstaje tam lapidarium

Stare Sioło - Od kilku lat powstaje tam lapidarium

Dzięki znaczącemu dofinansowaniu tegorocznego projektu pod nazwą własną „Ratujemy Cmentarze Kresowe – Wolontariat 2021”, jakie otrzymaliśmy z Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” w ramach programu „Polskie Dziedzictwo Kulturowe za Granicą – Wolontariat 2021” możliwe będzie prowadzenie dalszych prac remontowo – porządkowych na kilku starych cmentarzach dzisiejszej Ukrainy, którymi Towarzystwo opiekuje się od wielu lat.

Reklama

30 lipca br. wyjedzie na Kresy grupa wolontariuszy, która przez 2 tygodnie będzie pracować na ogromnym, zabytkowym cmentarzu w Kołomyi. Będziemy tam odnajdywać w ziemi i zaroślach elementy kolejnych pomników nagrobnych, które przewrócone przez wandali i niszczeją, aby je ustawić na pierwotnym miejscu i przywrócić im możliwie właściwy wygląd. Na tych elementach, na których uda się odnaleźć i odczytać dawne napisy, chcemy je odnowić i zdokumentować. Mamy nadzieję doprowadzić do możliwie przyzwoitego stanu i wyglądu kolejny obszar tego zabytkowego, ogromnego cmentarza i dokonać dalszej inwentaryzacji pochówków, aby uzyskane informacje przedstawić na naszej stronie internetowej i wzbogacić wiedzę o spoczywających tam zmarłych u wszystkich zainteresowanych tym tematem i poszukujących osób.

Wśród miejsc naszej tegorocznej działalności będą także Stare Sioło i Zimna Woda, w rejonie Lwowa, gdzie planujemy pracować we wrześniu. Tam także będziemy kontynuować rozpoczęte w ubiegłych latach prace, aby przywracać pamięć o pochowanych w tych miejscowościach naszych przodkach. Liczymy mocno na pomoc środowisk Polaków i miejscowych mieszkańców poprzez czynne włączenie się w nasze prace na cmentarzach.

Relację z przebiegu prac umieścimy na naszej stronie internetowej. Dziękujemy serdecznie Instytutowi „Polonika” za przyznane dofinansowanie tegorocznego projektu. Dziękujemy ciepło również wszystkim dotychczasowym i przyszłym darczyńcom finansowym oraz rzeczowym (materiały, sprzęt), którzy wspomagają nasze działania kresowe, umożliwiając ich kontynuację już 12 rok.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Biegną na Jasną Górę

2021-07-24 15:27

[ TEMATY ]

Łódź

Bieg na Jasną Górę

Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej

Archiwum parafii pw. Św. Wojciecha w Łodzi

Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Pielgrzymka odbywa się w formie sztafety biegowej. Uczestnicy zmieniają się co 3-5 kilometrów, choć są wśród nich tacy, którzy pokonują znacznie dłuższe dystanse. Ci, którzy odpoczywają podczas zmiany, podróżują dalej autokarem. - To już nasza piąta pielgrzymka i jest nas coraz więcej, przybyło zwłaszcza kobiet, z czego bardzo się cieszę. 

Mamy wspaniałą inicjatywę, która wspaniale się rozwija. Każdy z nas ma swoją intencję, każdy wie, po co biegnie - jedni mają cele sportowe, inni prywatne, intymne intencje. Życzę, aby oprócz biegu i sportu, każdy przeżył coś duchowego, aby miał z tego radość wewnętrzną - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który jest pomysłodawcą pielgrzymki.

CZYTAJ DALEJ

Papież w I Dniu Dziadków: potrzebne jest przymierze między młodymi i starszymi

2021-07-25 10:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

youtube.com/vaticannews

Dzisiaj potrzebne jest nowe przymierze między młodymi a osobami starszymi, aby dzielić się wspólnym skarbem życia – wskazał papież Franciszek w homilii przygotowanej na obchody ogłoszonego przez siebie I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Z powodu rekonwalescencji po niedawnej operacji zamiast Ojca Świętego Mszę św. w bazylice św. Piotra w Watykanie odprawił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Publikujemy polskie tłumaczenie papieskiej homilii:

CZYTAJ DALEJ

Bo daje nadzieję

2021-07-25 11:33

Norbert Polak

Bogdan „Kryzys” Krzak był gościem spotkania w parafii pw. św. Brata Alberta w Nowej Hucie

Bogdan „Kryzys” Krzak był gościem spotkania w parafii pw. św. Brata Alberta w Nowej Hucie

    Czterech ojczymów, papierosy, alkohol, rozbój… i trzy proste słowa, które zmieniły życie.

    23 lipca gościem na plantach kościoła św. Brata Alberta w Nowej Hucie był Bogdan „Kryzys” Krzak. Obecnie jest ojcem 4 dzieci i dziadkiem 7 wnucząt oraz instruktorem terapii uzależnień. To wiara pomogła mu poukładać życie i pójść do ludzi, których darzył niechęcią. Dziś jest gotowy na wszystko i wie, że Jezus ciągle towarzyszy człowiekowi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję