Reklama

Niedziela Wrocławska

W centrum miłosierdzie

W dzień liturgicznego wspomnienia bł. Czesława, patrona Wrocławia u wrocławskich dominikanów odśpiewane zostały uroczyste Nieszpory oraz odprawiono Eucharystię, której przewodniczył przeor o. Łukasz Miśko, a homilię wygłosił o. Adam Choma.

2021-07-21 00:02

ks. Łukasz Romańczuk

Mszy św. przewodniczył o. Łukasz Miśko OP, przeor wrocławskich dominikanów

Mszy św. przewodniczył o. Łukasz Miśko OP, przeor wrocławskich dominikanów

Jesteśmy tutaj, bo Jezus powiedział nam, kim jest Ojciec. A ludzie już od 2 tysięcy lat zachwycają się tą opowieścią. Jednym z tych, którzy zachwycili się Ewangelii, był bł. Czesław. My dominikanie jesteśmy we Wrocławiu dzięki niemu. I ta historia z różnymi zakrętami, wzlotami, upadkami, nawracaniem się trwa ok. 800 lat, czego dowodem obecność pierwszego przeora i jego grób - mówił we wstępie do liturgii przeor dominikanów.

Na wstępie do homilii o. Adam nawiązał do historii swojego powołania oraz pierwszego pobytu w kościele dominikanów i obecności przy grobie bł. Czesława - Znalazłem wtedy podartą kartkę, na której były słowa: „On wschodzi w ciemnościach, jak światło dla prawych, łagodny, miłosierny i sprawiedliwy” [...] Jest to werset Psalmu 112, który jest zawarty w liturgii w dzień bł. Czesława, [...] Małymi krokami poznawałem osobę naszego błogosławionego, a w kaplicy jest wiele jego przedstawień - mówił o. Choma.

Reklama

Dominikanin, poznając bł. Czesława, odkrył wiele jego cech. Jedną z nich jest łagodność - Pozwala ona nam być miłosiernymi. Jeżeli chcemy jej szukać, to możemy ją znaleźć tylko w Chrystusie - podkreślił zakonnik i dodał, że często zadawał sobie pytania, kim jest bł. Czesław i szukał na to pytanie odpowiedzi. Podczas poszukiwań przejrzał życie św. Jacka, św. Dominika, a oni naprowadzili na krzyż Chrystusa, z którego wypływa łagodność, sprawiedliwość i miłosierdzie - podkreślił kapłan.

Bycie przy Chrystusie równa się byciu na drodze miłości i miłosierdzia - Dzisiejsza uroczystość powinna nas skłonić do stawania w sprawiedliwości miłosierdzia, żebrząc jej przy Chrystusie, bo Czesław wydaje się takim patronem - w sercu miasta. Nie bez powodu serce, bo tam, gdzie jest serce, tam jest miłosierdzie.

W kościele u dominikanów można oglądać wystawę „Dominikanie w powojennym Wrocławiu”, zorganizowaną we współpracy z Centrum Historii Zajezdnia. Opowiada ona o historii powrotu dominikanów do Wrocławia po 1945 roku oraz historię odbudowy kościoła św. Wojciecha.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znak obecności Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Słowo, które Pan daje nam na 17. niedzielę w ciągu roku, rozpoczyna się sceną zaczerpniętą z religijności Izraela Starego Testamentu. Nieznany z imienia człowiek z Baal-Szalisza przynosi prorokowi Elizeuszowi chleb z pierwocin tamtego roku: „dwadzieścia chlebów jęczmiennych i świeże zboże w worku”. Gdyby nie to, że chodzi o chleb pierwocinowy, można by przyjąć, że to tylko prezent złożony w celu zaspokojenia głodu. Bliższe wyjaśnienie sensu tego czynu podaje nam Katechizm Kościoła Katolickiego, przypominając, że w Starym Przymierzu taki dar ofiarowywano na znak wdzięczności wobec Stwórcy. W kontekście Wyjścia z Egiptu ten czyn otrzymał również nowe znaczenie: niekwaszony chleb, który Izraelici spożywają co roku w święto Paschy, upamiętnia pośpiech wyzwalającego wyjścia z Egiptu (por. n. 1334).

CZYTAJ DALEJ

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

Odkrywają miejsca pamięci

2021-07-25 10:27

TD

Odkrywają miejsca pamięci

„Klub Odkrywców Miejsc Pamięci” zaprasza do trzeciej edycji konkursu. Rywalizacja prowadzona jest głównie w Internecie – do odkrycia jest ok 450 miejsc. Najwięcej punktów otrzymują jednak te osoby, które osobiście wyruszą do historycznych punktów. W ubiegłym roku zwycięzca dotarł do ponad 360 miejsc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję