Reklama

Nowy impuls

Tajemnice życia publicznego

List apostolski Jana Pawła II o Różańcu ("Rosarium Virginis Mariae"), dobrze wykorzystany w duszpasterstwie, może stać się szansą, której nie wolno zaniedbać. Otwiera on bowiem możliwości pogłębienia modlitwy różańcowej i modlitwy w ogóle, jest okazją do powiększenia liczby członków "Żywego Różańca" i zdynamizowania tej grupy modlitewnej, a także daje osobom życia publicznego materiał do rozmyślania nad swoimi zadaniami.

Niedziela Ogólnopolska 3/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biblijne pogłębienie modlitwy

Jan Paweł II zachęca, by po zapowiedzi tajemnicy odczytać odpowiedni tekst biblijny, który - zależnie od okoliczności - może być krótszy lub dłuższy, bo inne słowa nie są tak skuteczne, jak Słowo natchnione. Należy słuchać go jako "Słowo Boga, wypowiedziane na dzisiaj i dla mnie" (RVM 30). Trzeba pozwolić Bogu mówić i dlatego po zapowiedzi tajemnicy i przeczytaniu Słowa Bożego potrzebna jest chwila milczenia. Nasz duch ma wtedy możliwość skupić się na treści, która przed chwilą została przedstawiona. Dobra modlitwa karmi się bowiem Pismem Świętym i milczeniem, które pozwala lepiej usłyszeć w głębi duszy głos samego Boga.
Ten biblijny i kontemplacyjny aspekt modlitwy różańcowej pozwala widzieć w niej streszczenie Ewangelii, dostrzec Jezusa, poznać Go, pokochać i uczcić. Dobrze przeżyty Różaniec uczy sztuki modlitwy, która jest potrzebna w każdej sytuacji życiowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowy impuls dla "Żywego Różańca"

Reklama

Koła "Żywego Różańca" są tradycyjną, a także i wypróbowaną formą nie tylko pobożności, ale i aktywizacji grupy wiernych. W okresie PRL-u, kiedy inne organizacje katolickie były zakazane, koła "Żywego Różańca" przetrwały przy wielu kościołach. Modlitwa ich członków była duchowym podtrzymaniem dla kapłanów. To osoby oddane Kościołowi. Otrzymują teraz nowe zadania: pogłębienie modlitwy przez lata pielęgnowanej i zwiększenie liczby członków każdej "róży" do dwudziestu osób. Przeczytanie, a właściwie przestudiowanie papieskiego dokumentu na temat Różańca powinno być ich pierwszym i podstawowym zadaniem. Ta praca przyniesie owoce. Należałoby przy tej okazji ponowić próbę założenia kolejnych kół Różańca, zwłaszcza dzieci, młodzieży i mężczyzn, akcentując ich kontemplacyjny i biblijny charakter.

Modlitwa dla osób życia publicznego

Wprowadzone przez Ojca Świętego tajemnice światła są jakby przeznaczone dla tych, którzy oddają się działalności publicznej. Treści bowiem zawarte w tych tajemnicach mogą im pomóc, by w świetle czynów i słów Jezusa ujrzeć miejsce każdego człowieka w zbawczym planie Bożym.
I tak tajemnica I - chrzest Pana Jezusa w Jordanie - ukazuje nie tylko początek publicznej działalności Chrystusa, ukazanie Go światu, ale i daje okazję do podkreślenia obecności Boga w życiu człowieka, roli chrztu w naszym życiu i wypływających zeń praw i obowiązków w Kościele i w świecie.
Tajemnica II - to ujawnienie się mocy Bożej u Jezusa Chrystusa w czasie godów w Kanie Galilejskiej. Rzuca też światło na misterium życia Bożego w życiu dwojga ludzi związanych węzłem sakramentu małżeństwa, na rolę, jaką zdrowa rodzina odgrywa w życiu społecznym, wskazuje o co powinny troszczyć się osoby pełniące funkcje publiczne.
III tajemnica światła, którą jest głoszenie królestwa Bożego i wezwanie do pokuty, objawia moc miłosierdzia Bożego, realizowanego w Kościele przez sakrament pojednania i pokuty. Jest to też droga do zbliżania się ku sobie stron konfliktu, bo przez oderwanie się od zła zbliżają się one ku Bogu i ku sobie. A rola jednania jest częstym zadaniem ludzi władzy.
Przemienienie na górze Tabor - tajemnica IV daje okazję do kontemplacji Oblicza Jezusa i do pielęgnowania w duszy wierności Chrystusowi i nieulegania zniechęceniu i rozpaczy w jakimś trudnym okresie życia, zwłaszcza wtedy, gdy piastowanie urzędu najeżone jest różnymi trudnościami i przeciwnościami. Rozważanie tej tajemnicy pomaga zdobyć się na cierpliwość i ufnie oczekiwać pełnego zwycięstwa dobra nad złem.
Ustanowienie Eucharystii - tajemnica V ujawnia sekret niezwykłej miłości Jezusa, który postanowił być z nami do końca, by wspierać nas na drodze pielgrzymowania przez ziemię do ojczyzny w niebie.

Nad programem dla Roku Różańca

Zapowiedziany przez Ojca Świętego Rok Różańca (od października 2002 r. do października 2003 r.) woła o podjęcie różnych inicjatyw duszpasterskich: szeroki kolportaż listu Jana Pawła II, przestudiowanie jego treści, zwłaszcza w kołach "Żywego Różańca", pokierowanie inicjatywami, jakie mogą się zrodzić wśród ludu. I warto by najpierw wsłuchać się w głosy idące od dołu, od ludu, co trzeba by zrobić dla ożywienia ducha modlitwy w naszych wspólnotach parafialnych. Należałoby też mieć na uwadze potrzebę zorganizowania w diecezji wspólnych pielgrzymek do sanktuariów maryjnych (do jednego lub kilku - według regionów duszpasterskich) z odpowiednim programem. Na pewno nie należy zaniedbać dobra, które może wzrosnąć z lektury tegoż listu apostolskiego i z natchnień, jakie tej lekturze mogą towarzyszyć. Trzeba czytać!

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości publicznej, jaką kwotę zebrano podczas kolędy

2025-01-30 08:26

[ TEMATY ]

kolęda

wizyta duszpasterska

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Krzysztof Pawłowski, proboszcz pięciotysięcznej parafii w Ulanie w diecezji siedleckiej, ujawnił, jaką kwotę zebrano podczas wizyty duszpasterskiej.

We wpisie czytamy, że księża odwiedzili 1320 domów. W 82 domach mieszkańcy nie zdecydowali się przyjąć duchownego.
CZYTAJ DALEJ

Dziś uderza i ujmuje gorliwość Maryi i Józefa

2025-01-30 06:57

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

2 lutego Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Chce w ten sposób przeżyć na nowo wszystko to, co miało miejsce w świątyni jerozolimskiej, kiedy Maryja z Józefem ofiarowali Jezusa Bogu Ojcu.

„Gdy upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, Rodzice przynieśli Je do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego. A żył w Jerozolimie człowiek, imieniem Symeon. Był to człowiek prawy i pobożny, wyczekiwał pociechy Izraela, a Duch Święty spoczywał na nim. Jemu Duch Święty objawił, że nie ujrzy śmierci, aż zobaczy Mesjasza Pańskiego. Za natchnieniem więc Ducha przyszedł do świątyni. A gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, on wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił: «Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela»”. A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: «Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu». Była tam również prorokini Anna, córka Fanuela z pokolenia Asera, bardzo podeszła w latach. Od swego panieństwa siedem lat żyła z mężem i pozostała wdową. Liczyła już osiemdziesiąty czwarty rok życia. Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą. Przyszedłszy w tej właśnie chwili, sławiła Boga i mówiła o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia Jerozolimy. A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta – Nazaret. Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim”.
CZYTAJ DALEJ

Misje- zmaganie się o człowieczeństwo

2025-02-01 18:32

ks. Łukasz Romańczuk

Ojciec Andrzej Madej OMI

Ojciec Andrzej Madej OMI

Wiele osób nie wie, gdzie ten kraj jest na mapie. Mieszka tam ponad 90% muzułmanów, a wspólnota katolicka liczy ok. 100 osób. W Turkmenistanie jest tylko dwóch kapłanów katolickich: Andrzej Madej i Paweł Kubiak, Oblaci Maryi Niepokalanej.

Turkmenistan powstał jako niezależne państwo w 1991 roku, po rozpadzie Związku Radzieckiego. - Dlatego też wiara w Boga i w tym regionie świata jest bardzo osłabiona. Zamknięte były cerkwie, kościół i kilka kaplic katolickich. Pozostało dużo ateistów. Po upadku ZSRR w całym kraju było tylko kilka meczetów. Ich liczba w ostatnich 30 latach wzrosła do pół tysiąca. Widać większe zainteresowanie religią, rośnie potrzeba wyznawania wiary -podkreśla o. Andrzej i dodaje:- Nasza katolicka wspólnota liczy w całym kraju trochę więcej niż 100 wiernych. Codziennie odprawiamy Mszę świętą w wynajętym domu, a z dużej kuchni zrobiliśmy kaplicę Przemienienia Pańskiego. Jesteśmy w Aszchabadzie, też jako dyplomatyczni przedstawiciele Stolicy Świętej. Posługę rozpocząłem tam wraz z ojcem Zmitrowiczem, dzisiaj biskupem na Ukrainie. Historia ta jest niesamowita: w 1996 roku papież Jan Paweł II otrzymał list od małej wspólnoty katolickiej, pochodzenia niemieckiego z Turkmenistanu, z prośbą o kapłana. Zatroskany o ich los, święty Papież, poprosił nuncjusza apostolskiego abpa Mariana Olesia z Almaty, by znalazł misjonarzy i wysłał ich na misję nad brzeg pustyni Karakum. Nasz ówczesny przełożony generalny Oblatów Maryi Niepokalanej, zgodził się byśmy podjęli się tam założenia Kościoła. Ewangelizowałem już od paru lat w Kijowie i byłem trochę zorientowany w sytuacji katolików na Wschodzie. Prosił mnie bym udał się do Turkmenistanu. Jak mogłem nie przyjąć tego wezwania skoro jako zakonnik ślubuje posłuszeństwo? Dopiero później zacząłem się zastanawiać, co to będzie czy damy radę? Zaufaliśmy Panu Bogu i On nam dopomógł postawić pierwsze kroki na tej misji.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję