Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Odpust św. Jakuba w Rzykach. Po raz pierwszy wręczali muszle Jakubowe

Parafia św. Jakuba w Rzykach przeżywała uroczystość odpustową i dziękowała za 225 lat istnienia.

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Rzyki

MJscreen

Ks. Krzysztof Moskal na odpuście z muszlą św. Jakuba.

 Ks. Krzysztof Moskal na odpuście z muszlą św. Jakuba.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wierni dziękowali za opiekę św. Jakuba i prosili przez jego wstawiennictwo o potrzebne łaski dla całej parafii w niedzielę 25 lipca, zwłaszcza na sumie odpustowej, której przewodniczył biskup pomocniczy z Krakowa Janusz Mastalski w koncelebrze z obchodzącym imieniny proboszczem ks. Krzysztofem Moskalem i księżmi rodakami.

Współczesne czasy to walka o zmniejszenie znieczulicy, dlatego trzeba powrotu do wartości ponadczasowych, a taką jest choćby służba drugiemu. Dziś nie musimy umierać za Jezusa, za wartości, ale nieraz białym męczeństwem jest wchodzenie na drogę filarów służby. Jeśli ich nie będzie, to nie będzie gdzie wracać – mówił biskup. Wskazał, że cechami służby jest ofiarność, zgoda na krzyż, solidność, konsekwencja, dbanie o dobrą atmosferę w rodzinie, bycie razem i pokora.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na koniec Mszy św. proboszcz przekazał muszlę św. Jakuba Stanisławowi Duszczyńskiemu za zasługi dla tej parafii – za 18 lat pełnienia posługi kościelnego i odczytał laudację od bp. Romana Pindla. Muszlę otrzymał również biskup. To nowa tradycja odpustowa w parafii.

Po sumie wyruszyła procesja wokół kościoła z feretronami niesionymi przez członków grup parafialnych. Baldachim nieśli strażacy. Szły dzieci sypiące kwiaty, poczty sztandarowe, panie z Koła Gospodyń Wiejskich, orkiestra, parafianie i pielgrzymi.

Reklama

Kazania odpustowe na pozostałych Mszach św. wygłosił rodak ks. Michał Styła. Wskazał że św. Jakub był rybakiem, nazywanym synem gromu ze względu na porywczy charakter i patronem pielgrzymów. – Św. Jakub wykonywał swoją pracę dobrze, sumiennie. To nas uczy, że chrześcijanami jesteśmy zawsze, a poprzez nasze życie dajemy świadectwo wiary. Chodzi o to, by całą swoją postawą pokazywać, że jestem blisko Pana Boga – zauważył.

Dzień wcześniej, 24 lipca, odbyło się Czuwanie Jakubowe z Mszą św. połączoną z błogosławieństwem kierowców i ich pojazdów, z okazji wspomnienia św. Jakuba i św. Krzysztofa – patronów ludzi podróżujących.

Tydzień wcześniej w parafii poświęcono Drogę Krzyżową wybudowaną wokół kapliczki Miłosierdzia Bożego na Klimasce.

2021-07-29 18:24

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co dzieje się w liturgii po śmierci papieża?

2025-04-21 13:34

[ TEMATY ]

papież Franciszek

śmierć Franciszka

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

21 kwietnia 2025 roku, o godz. 7.35, zmarł papież Franciszek. Kościół na całym świecie wchodzi w czas sede vacante – okres, w którym Stolica Apostolska jest nieobsadzona i cały Lud Boży oczekuje na wybór nowego Następcy św. Piotra.

W tym czasie warto zwrócić uwagę na kilka spraw w liturgii. Przede wszystkim, w modlitwie eucharystycznej nie wymienia się imienia papieża. Zamiast tego, kapłan wspomina jedynie biskupa diecezjalnego: „…razem z naszym biskupem N.” – pomijając słowa o papieżu.
CZYTAJ DALEJ

Zmarły papież Franciszek był jasnogórskim pielgrzymem

2025-04-21 11:09

[ TEMATY ]

Jasna Góra

śmierć Franciszka

Karol Porwich/Niedziela

Zmarły dziś papież Franciszek to jasnogórski pielgrzym. W Narodowym Sanktuarium Polaków, podczas jedynej tu pielgrzymki, zachęcał, by nieustanie przychodzić do Maryi, Tej która wskazuje drogę do Chrystusa „i pomaga tkać w życiu pokorną i prostą treść Ewangelii”. W 2016 roku pod przewodnictwem papieża Franciszka odbyło się na Jasnej Górze narodowe dziękczynienie za chrzest Polski w 1050. rocznicę. Pielgrzymka ta była też osobistym życzeniem Franciszka i wypełnieniem pragnienia Pawła VI, któremu przyjazd na Millenium uniemożliwiły ówczesne władze.

Podziel się cytatem Franciszek nawiązał w homilii do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Powiedział, że wspaniale jest podziękować Bogu, który podążał z polskim narodem i towarzyszył mu w wielu sytuacjach. Papież podkreślał również, że Bóg jest konkretny i przebywa z ludźmi w konkretnych sytuacjach: - Także Wasza historia, uformowana przez Ewangelię, Krzyż i wierność Kościołowi, była świadkiem pozytywnego wpływu autentycznej wiary, przekazywanej z rodziny do rodziny, z ojca na syna, a zwłaszcza przez matki i babcie, którym trzeba bardzo dziękować - mówił wówczas Franciszek.
CZYTAJ DALEJ

Czy w piątek po Wielkanocy obowiązuje post?

2025-04-22 07:15

[ TEMATY ]

post

monticellllo/pl.fotolia.com

W piątek 25 kwietnia katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Powodem jest trwająca w Kościele katolickim oktawa Wielkanocy. Każdy jej dzień, podobnie jak niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, ma rangę uroczystości.

Po reformie przeprowadzonej przez papieża Piusa XII, kontynuowanej przez papieża Jana XXIII, w Kościele katolickim przetrwały jedynie dwie oktawy: Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy. Jedynie ta druga ma tzw. pierwszą rangę, czyli znosi wszystkie inne święta i posty, zachowując charakter uroczystości liturgicznej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję