Reklama

Niedziela Wrocławska

W zgodzie z soborem? [FELIETON]

Bardzo często mówiąc o zreformowanej po Soborze Watykańskim II liturgii, podkreśla się, że to sobór zażądał takiej, a nie innej reformy, że jest ona właśnie dziełem soboru. Czy aby na pewno tzw. nowa Msza, a przynajmniej to, jak ona wygląda w większości przypadków, jest realizacją zamysłu ojców soborowych? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Lothar Wolleh

Sobór Watykański II

Sobór Watykański II

Na początku należy zaznaczyć, że sam Sobór Watykański II nie zreformował Mszy. Znany nam powszechnie dzisiaj ryt liturgii został ukształtowany już po Vaticanum II. Ojcowie soborowi wskazali jedynie założenia i kierunki reformy Mszy Świętej. Zostały one zawarte w konstytucji o liturgii Sacrosanctum Consilium. Reformą liturgii zajęła się z kolei specjalna Komisja powołana przez papieża Pawła VI, na której czele stanął abp Annibale Bugnini.

Czytając ów dokument można zauważyć, że obecnie sprawowana Msza bardzo często rozmija się ze wskazaniami konstytucji. Pierwsza kwestia to język liturgii. Sacrosanctum Consilium mówi, że język ojczysty może zostać wprowadzony do czytań, modlitwy powszechnej oraz ewentualnie do tych części, które odmawiają wierni. „Należy jednak dbać o to, aby wierni umieli wspólnie odmawiać lub śpiewać stałe teksty mszalne, dla nich przeznaczone, także w języku łacińskim”. Jak to wygląda? Ze świecą trzeba szukać kościoła, gdzie chociażby stałe części były po łacinie.

Reklama

Druga rażąco zaniedbana sprawa dotyczy chorału gregoriańskiego. Ojcowie soborowi określili go śpiewem własnym liturgii rzymskiej. Ponadto zostało zapisane, że w liturgii powinien zajmować on pierwsze miejsce wśród innych równorzędnych rodzajów śpiewu. Czy w tym aspekcie wola soboru została uszanowana? To pytanie raczej retoryczne.

Bardzo złożona jest z kolei kwestia zwrócenia kapłana do ludu. Dokumenty soborowe w ogóle nie poruszają tego tematu. Także sam Mszał poprzez zapisy o zwróceniu się do ludu chociażby podczas „Oto Baranek Boży” sugeruje, że domyślną formą celebracji jest celebracja ad orientem. To kolejny przykład na zlekceważenie woli soboru. Wielu uznanych osobistości kościelnych na czele z kard. Ratzingerem zwracało uwagę na słabości zmiany ustawienia kapłana. Benedykt XVI zdając sobie sprawę z trudności z powrotem do celebracji ad orientem wprowadził do papieskich liturgii krzyż umieszczony w centralnym miejscu ołtarza, który ma symbolizować „duchowy wschód”. Praktykę tę kontynuuje dzisiaj również papież Franciszek. Dlaczego więc tak często w polskich kościołach nie bierze się przykładu od następcy św. Piotra i krzyż jest ustawiony gdzieś z boku? Bo zasłania kapłana?

Skąd wreszcie w Kościele tak rozpowszechniona praktyka koncelebracji? Katalog sytuacji, w których dopuszczona została koncelebra został rozszerzony, jednak nadal jest bardzo wąski. Dopuszczona jest chociażby koncelebra podczas Mszy głównej w kościołach czy podczas zebrań kapłanów. Absolutnie nie ma mowy, że można koncelebrować każdą Mszę, a zdaje się, że dzisiaj tak to wygląda.

Czy zatem większość obecnie sprawowanych Mszy Świętych nie rozjechała się za bardzo z wolą soboru? Jak pisał gorzko kard. Ratzinger – to, co zaszło po soborze nie zdarzyło się nigdy wcześniej w historii Kościoła. Odeszło się od żywego procesu rozwoju i dojrzewania liturgii na rzecz wytwarzania. Stąd też starania Benedykta XVI na rzecz tzw. reformy reformy, czyli naprawienia błędów posoborowych zmian. I mimo, że ojciec święty Franciszek ostatnimi decyzjami zahamował niemal całkowicie ten proces, papież senior się nie mylił w swojej diagnozie i nie można ustawać w wysiłkach na rzecz pełnej odnowy liturgicznej w duchu Soboru Watykańskiego II.

2021-08-08 08:51

Ocena: +35 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od czego zacząć czytać Pismo Święte?

2022-01-20 08:11

[ TEMATY ]

Biblia

Pismo Święte

Karol Porwich/Niedziela

Słowo ma moc. Gdy dziecko usłyszy od taty, że da radę przepłynąć określoną długość basenu, to ufając mu, spróbuje. Gdy dziewczyna usłyszy od swojego chłopaka, że jest piękna i kochana – od razu jej dzień będzie inny.

Słowo naprawdę ma moc, a im bardziej kochamy osobę, która to słowo wypowiada, tym większe cuda mogą się wydarzyć. Słyszałeś zapewne nieraz, że Bóg cię kocha. Może w szkole, może w kościele, może także w domu. Te trzy popularne słowa – choć często spowszedniałe i czasem mogłoby się wydawać, puste – zmieniły całkowicie świat. Te słowa mogą zmienić także twój świat. Żeby tak się jednak mogło stać, zachęcam cię, abyś poszukał w swoim domu Pisma Świętego i zaczął je otwierać.

CZYTAJ DALEJ

Belgia: w tym kraju dokonuje się eutanazji noworodków, bo nie miałyby "znośnej przyszłości"

2022-01-19 07:36

[ TEMATY ]

eutanazja

noworodek

henriethaan/pixabay.com

Z dostępnych badań wynika, że co najmniej na 10 proc. wszystkich zmarłych noworodków we Flandrii w 15 miesiącach 2016 i 2017 r. dokonano eutanazji. Jest to jednak tylko widoczny wierzchołek góry lodowej - mówi w rozmowie z PAP Constance du Bus, prawniczka i ekspertka z Europejskiego Instytutu Bioetyki (IEB) w Brukseli.

"Nie mamy dokładnych liczb dla całej Belgii, ale dysponujemy danymi z niedawnego badania dot. zmarłych noworodków we Flandrii, gdzie mieszka około 60 proc. populacji kraju). Między wrześniem 2016 r. a grudniem 2017 r. zmarło tam 229 nowonarodzonych dzieci. W przypadku 10 proc. z nich - a więc 24 osób - została dokonana eutanazja przez śmiertelny zastrzyk z wyraźnym zamiarem przyspieszenia śmierci. Poprzednie badania z lat 1999-2000 wskazują, że wówczas odsetek noworodków pozbawionych w ten sposób życia wynosił 7 proc. Mówimy zatem o narastającym zjawisku" - ocenia du Bus.

CZYTAJ DALEJ

Francja: senat blokuje aborcyjne lobby

2022-01-20 15:42

[ TEMATY ]

aborcja

Francja

Adobe Stok.pl

Francuski senat odrzucił wczoraj propozycję przesunięcia progu aborcji na życzenie z 12 na 14 tydzień życia nienarodzonego dziecka. Projekt tego prawa już po raz drugi trafił do wyższej izby parlamentu i po raz drugi został odrzucony zdecydowaną większością głosów.

Tym razem przeciw liberalizacji aborcji opowiedziało się 202 senatorów, a za było 138. W takiej sytuacji projekt tak zwanej ustawy Gaillot ponownie trafi do izby deputowanych, która ostatecznie zadecyduje o jego losach. We Francji już teraz przeprowadza się około 220 tys. aborcji rocznie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję