Peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży w Polsce rozpocznie się już jutro. To forma duchowego przygotowania do spotkania młodych z papieżem w Lizbonie za dwa lata. – Dla nas także refleksja i powrót do Światowych Dni Młodzieży sprzed 30 lat na Jasnej Górze i sprzed pięciu w Krakowie – zauważa ks. Adam Polak, kierownik Referatu Duszpasterstwa Młodzieżowego i Akademickiego częstochowskiej kurii.
- Symbole te przypominają o Chrystusie, który jest jedynym Zbawicielem każdego człowieka i o Maryi, która jest Matką dla wszystkich ludzi wierzących – wyjaśnia ks. Polak.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej Msza św. w obecności krzyża i Ikony Matki Bożej sprawowana będzie o 7.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu. Eucharystii przewodniczyć będzie ks. dr Mariusz Wilk, dyrektor krajowy Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. Później symbole będą obecne podczas głównej Sumy odpustowej na jasnogórskim Szczycie.
Później trafią do częstochowskiej Doliny Miłosierdzia i kościoła akademickiego przy ul. Kilińskiego 132.
Znaki odwiedzą 16 diecezji Kościoła katolickiego i jedną Kościoła grekokatolickiego.
Drewniany krzyż, nazywany dziś „Krzyżem Światowych Dni Młodzieży” został wykonany w 1983 roku z okazji rozpoczęcia Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia. Młodzież przyniosła wtedy krzyż do bazyliki św. Piotra, gdzie pozostał przez rok. Później papież Jan Paweł II zwrócił go młodym z zachętą, by nieśli go "na cały świat, jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości”.
Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech. Słynący łaskami obraz jest w bazylice Santa Maria Maggiore. Jego kopia pierwszy raz pojawiła się podczas ŚDM w Rzymie w roku 2000, kiedy umieszczono ją przy papieskim ołtarzu na Tor Vergata.