Reklama

Wiadomości z Polski

Niedziela Ogólnopolska 24/2003

ks. Zdzisław Wójcik

Mszy św. na rynku w Pniewach przewodniczył kard. Zenon Grocholewski.

Mszy św. na rynku w Pniewach przewodniczył kard. Zenon Grocholewski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krzyż Światowych Dni Młodzieży rozpoczął pielgrzymowanie po Polsce

Krzyż Światowych Dni Młodzieży będzie pielgrzymował po Polsce w dniach 6-30 czerwca. Papież Jan Paweł II podarował go w 1984 r. młodym ludziom zgromadzonym w Rzymie podczas Nadzwyczajnego Roku Odkupienia. Ze spotkań przy Krzyżu zrodziła się idea Światowych Dni Młodzieży, którym Krzyż towarzyszy.
Po raz pierwszy Krzyż Światowych Dni Młodzieży odbywa po Polsce tak długą, bo aż 3-tygodniową pielgrzymkę. Jest to element przygotowań do XX Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii w 2005 r.
Pielgrzymka rozpocznie się od Lednicy, gdzie Krzyż będzie obecny na VII Ogólnopolskim Apelu III Tysiąclecia, organizowanym przez o. Jan Górę. Następnie Krzyż odwiedzi Poznań, Szamotuły, Tarnów, Stary Sącz, Kraków, Bukowinę Tatrzańską, Suchą Beskidzką, Gdów, Zakopane, Chełmek k. Chrzanowa, Kazimierz Dolny, Lublin, Piotrawin n. Wisłą, Chełm, Drelów, Międzyrzec Podlaski, Siedlce, Tychy, Żory, Górę św. Anny i Ludźmierz.
13 czerwca o 16.00 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach Mszę św. przy Krzyżu Światowych Dni Młodzieży odprawi kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski. Liturgię będzie transmitować TVP.

Dziękczynienie za kanonizację M. Urszuli Ledóchowskiej

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Św. m. Urszula Ledóchowska, kanonizowana 18 maja br. przez Ojca Świętego Jana Pawła II, w szczególny sposób związana była z Pniewami k. Poznania. W 1920 r. założyła tutaj Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, tutaj też w 1937 r. otrzymała honorowe obywatelstwo miasta. Zmarła wprawdzie w Rzymie 29 maja 1939 r., lecz pół wieku później jej relikwie przewieziono do kaplicy w Pniewach.
1 czerwca br. w Pniewach odbyła się dziękczynna uroczystość archidiecezji poznańskiej za kanonizację m. Urszuli Ledóchowskiej. Centralnym punktem była Msza św. na rynku, której przewodniczył kard. Zenon Grocholewski w obecności kilkunastu biskupów. Gospodarz uroczystości - arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki powiedział m.in., że Matka Urszula ukazuje nam z jednej strony głęboką prawdę o człowieku i jego powołaniu do świętości, a z drugiej - przybliża prawdę o Kościele jako Ludzie Bożym, który wytrwale buduje świętość swoich dzieci". Kazanie wygłosił bp Józef Wróbel z Helsinek.
We Mszy św. uczestniczyli licznie zebrani goście, przedstawiciele władz kościelnych, państwowych, zakonnych, gospodarze miasta i wierni z całej Polski. Z radością wszyscy zebrani wysłuchali słów Ojca Świętego, który w tym samym czasie w Rzymie pozdrowił uczestników uroczystości w Pniewach.

Ks. Zdzisław Wójcik

IPN przekazał akta ks. Blachnickiego

Kopie akt Służby Bezpieczeństwa dotyczące założyciela ruchu oazowego - ks. Franciszka Blachnickiego przekazał 5 czerwca w Katowicach Instytut Pamięci Narodowej pełnomocnikowi jego rodziny - Ewie Kusz. Wręczenia ośmiu tomów dokumentów dokonał prezes Instytutu Leon Kieres w obecności metropolity górnośląskiego abp. Damiana Zimonia.
Jak powiedział członek Kolegium IPN Andrzej Grajewski, akta te są spisanym przez prześladowców ks. Blachnickiego potwierdzeniem jego świętości. Są to m.in. protokoły przesłuchań i przeszukań, a także analizy komunistycznej bezpieki. Wynika z nich, że władze PRL obawiały się ks. Blachnickiego, ponieważ przełamywał on monopol państwa na wychowanie młodzieży. W aktach znajduje się także opracowanie, z którego wynika, że w latach osiemdziesiątych aż 20 proc. kleryków w polskich seminariach duchownych wywodziło się z ruchu oazowego.
"Jeśli nie liczyć Jana Pawła II, to ks. Blachnicki był osobą, która w ostatnich latach najbardziej zmieniła polski Kościół. On dał Polsce nowego człowieka i nowy Kościół" - stwierdził dr Grajewski.
Zauważył także, że akta, odnalezione w archiwach IPN w Katowicach, Krakowie, Warszawie i Lublinie, nie są kompletne. Braki są tym większe, im bardziej zbliżają się do daty śmierci ks. Blachnickiego. Trzeba tu wspomnieć, że początki zainteresowania policji politycznej ks. Blachnickim sięgają 1955 r., a prowadzone przeciw niemu śledztwo zakończyło się dopiero w roku 1992, czyli 5 lat po jego śmierci. Z tego powodu ks. Blachnicki to najdłużej oskarżany przeciwnik polityczny PRL.

Pogrzeb O. Józefa Kozłowskiego

Blisko tysiąc osób z całego kraju wzięło udział w pogrzebie o. Józefa Kozłowskiego, jezuity, jednego z polskich założycieli ruchu charyzmatycznego Odnowa w Duchu Świętym. Pogrzeb, który odbył się 3 czerwca, poprzedziła Msza św. żałobna sprawowana przez łódzkiego biskupa pomocniczego Ireneusza Pękalskiego. Ciało o. Kozłowskiego zostało złożone w grobowcu Jezuitów na łódzkim cmentarzu na Dołach.
Na wstępie liturgii odczytany został list od krajowego duszpasterza Odnowy w Duchu Świętym - bp. Bronisława Dembowskiego.
O. Krzysztof Ołdakowski SJ przypomniał w homilii, że "ojciec Józef należał do pierwszych ludzi w polskim Kościele, którzy uświadomili mu, że przeżywa wciąż aktualną Pięćdziesiątnicę. Zesłanie Ducha Świętego było dla niego rzeczywistością trwającą".
O. Józef Kozłowski zmarł 29 maja. Przeżył 52 lata, z czego 33 w Zakonie Jezuitów i 25 jako kapłan.

Tydzień w Polsce

Ks. dr Jan Piotrowski - krajowy dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce został mianowany przez Jana Pawła II członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, działający w ramach Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego, obradował w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Dyskutowano m.in. nad dokumentem Jezus Chrystus dawcą wody żywej. Refleksja chrześcijańska na temat New Age, wydanym przez Papieską Radę ds. Kultury i Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego, oraz nad projektem dokumentu nt. dialogu religijnego.

Promocja Listów Pasterskich Episkopatu Polski 1945-2000, opublikowanych przez Wydawnictwo Michalineum, odbyła się w Sekretariacie KEP w Warszawie. Dwutomowe dzieło jest uwieńczeniem wieloletnich prac związanych z redakcją dokumentów wydanych na przestrzeni 55 lat przez Episkopat Polski.

Kapituła Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", obradująca w Zamościu, wybrała tegorocznych laureatów. Nagroda naukowa przypadła ks. prof. dr. hab. Andrzejowi Szostkowi MIC, artystyczna - Jerzemu Dudzie-Graczowi, specjalna - Antoniemu Szymańskiemu, a literacka - Ernestowi Bryllowi. Nagrodę zagraniczną otrzyma Denise Restout z USA.

Prawie 2,5 tys. kobiet wzięło udział w archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymce Kobiet z Białegostoku do sanktuarium Świętej Wody k. Wasilkowa. Kobiety dziękowały za Pontyfikat Ojca Świętego oraz modliły się w intencji rodzin. Pielgrzymka kobiet jest corocznie związana z Dniem Matki.

Grand Prix XVIII Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów "Niepokalanów 2003" zdobył film pt. Pasterz - Kazimierz Kardynał Świątek w reżyserii Pawła Woldana i Stanisława M. Królaka.

Premier Leszek Miller odwołał szefa Narodowego Funduszu Zdrowia Aleksandra Naumana. Wcześniej media zarzucały Naumanowi, a także jego niedawnemu przełożonemu Mariuszowi Łapińskiemu oraz szefowi gabinetu politycznego Łapińskiego Waldemarowi Deszczyńskiemu, że za czasów ich rządów w resorcie zdrowia m.in. żądano łapówki od firmy farmaceutycznej za wpisanie jej leków na listę refundacyjną. Śledztwo w tej sprawie rozpoczęła prokuratura.

Były minister zdrowia Mariusz Łapiński przeprosił dziennikarzy za swoją wypowiedź, w której stwierdził, że działalność "czwartej władzy" zagraża bezpieczeństwu państwa demokratycznego. Łapińskiego, który obecnie jest liderem SLD na Mazowszu, zdyscyplinował premier Leszek Miller.

Państwo pomoże polskim stoczniom, udzielając poręczeń, dzięki którym będą one mogły zdobyć pieniądze na produkcję. Wart 1 mld zł pakiet pomocy dla stoczni jest jednym z największych w III RP.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że współpraca z wywiadem i kontrwywiadem PRL nie może być wyłączona z lustracji.

Kontrowersyjny prezes PZU Zdzisław Montkiewicz został zdymisjonowany; jego następcą został Cezary Stypułkowski. Tymczasem rozpoczął się proces b. prezesa PZU Życie - Grzegorza Wieczerzaka, oskarżonego o narażenie PZU Życie na ponad 170 mln zł strat.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz z osiedla: warto kultywować tradycję, ale święconka nie jest najważniejsza w Wielkanocy

2025-04-19 07:54

[ TEMATY ]

Wielkanoc

archiwum prywatne

ks. Rafał Główczyński

ks. Rafał Główczyński

Warto kultywować tradycję, ale święconka nie jest najważniejszym elementem Wielkanocy. Od święcenia pokarmów ważniejsze jest uczestnictwo w Triduum Paschalnym, szczera spowiedź i przyjęcie Jezusa w Eucharystii - powiedział PAP ks. Rafał Główczyński, prowadzący na YouTube kanał Ksiądz z osiedla.

W Wielką Sobotę w Kościele katolickim przez cały dzień trwa święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Tego dnia wierni przychodzą do kościołów ze święconkami w koszykach.
CZYTAJ DALEJ

Groby Pańskie 2025 - Galeria [Aktualizacja: 11:36]

2025-04-19 11:36

Magdalena Lewandowska

Grób Panski - katedra wrocławska

Grób Panski - katedra wrocławska

Piękną tradycją stało się budowanie w kościołach Grobu Pańskiego. Zapraszamy do przesyłania nam zdjęć z waszych kościołów i kaplic, a to pozwoli nam stworzyć piękną galerię. Czekamy na wasze zdjęcia, które możecie wysyłać na adres wroclaw@niedziela.pl

Prosimy, aby zdjęcia przesyłać do Niedzieli Zmartwychwstania.
CZYTAJ DALEJ

Wielkanoc to cząstka wieczności – mówił ks. Jan Twardowski

2025-04-19 13:07

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Milena Kindziuk

Red

Nie umiem / być srebrnym aniołem / ni gorejącym krzakiem / tyle Zmartwychwstań już przeszło / a serce mam byle jakie. / Tyle procesji z dzwonami / tyle już alleluja / a moja świętość dziurawa / na ćwiartce włoska się buja – pisał ksiądz poeta Jan Twardowski w wierszu pt. „Wielkanocny pacierz”. Gdy zapytałam go kiedyś, na czym według niego polega zmartwychwstanie Chrystusa, odpowiedział: „na tym, że Chrystus, który umarł, żyje!”.

Była to dla niego „prawda porażająca”. Bo przecież Pan Jezus po zmartwychwstaniu był niby ten sam, ale już zupełnie inny. Nawet Apostołowie nie mogli Go poznać. Wskrzeszona dziewczynka czy Łazarz z Ewangelii pozostali tacy sami. Po wskrzeszeniu - wrócili do normalnego życia, kiedyś potem znów poumierali. Natomiast Pan Jezus po zmartwychwstaniu był zupełnie inny – tłumaczył ks. Twardowski, dodając że właśnie dlatego w Komunii świętej przyjmujemy Zmartwychwstałego Pana Jezusa, a więc przemienionego przez śmierć i zmartwychwstanie. Ktoś, kto przechodzi przez śmierć, już jest inny – to bardzo ważna prawda wiary”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję