Reklama

Wojskowi, cywile i wczasowicze

Niedziela warszawska 31/2002

Zaczęło się od budowy domu katechetycznego i Mszy św. odprawianych w kasynie wojskowym. Dziś w Białobrzegach istnieje kościół i niewielka parafia, w której liczba wiernych - z racji bliskiego sąsiedztwa terenów rekreacyjnych położonych nad Zalewem Zegrzyńskim - znacznie powiększa się w okresie wakacyjnym. Na początku lat 80. ks. kan. Czesław Bednarczyk, ówczesny proboszcz Nieporętu, nabył w Białobrzegach działkę, na której miał stanąć dom katechetyczny. Wzniesiono mury, pokryto dach ocynkowaną blachą, założono instalację elektryczną. Kiedy okazało się, że nauka religii może odbywać się w szkole, prace budowlane przerwano.

Msze w kasynie

Tymczasem w 1991 r. do pomocy w duszpasterstwie w parafii garnizonowej w Legionowie został skierowany ks. Krzysztof Krzesiński, kapłan diecezji warszawsko-praskiej. Podjął swą posługę m.in. w jednostce wojskowej w Białobrzegach. W marcu 1993 r. w miejscowym klubie garnizonowym, przy udziale około 30 osób, po raz pierwszy odprawił Mszę św. Od tej pory, przez cztery miesiące, niedzielne Eucharystie odprawiane były w kasynie, a liczba ich uczestników zwiększyła się z czasem prawie trzykrotnie.

W lipcu 1993 r. na mocy porozumienia biskupów warszawsko-praskiego z polowym, wojsko i rodziny wojskowe mogły korzystać z budynku przeznaczonego wcześniej na dom katechetyczny. 18 listopada 1993 r. przygotowana do kultu kaplica została uroczyście poświęcona, a w rok później bp Kazimierz Romaniuk erygował w Białobrzegach parafię. Nosi ona wezwanie bł. Karoliny Kózkówny. Jej pierwszym proboszczem został ks. Krzysztof Krzesiński, który jednocześnie - w stopniu majora rezerwy - pełni funkcję kapelana pomocniczego w miejscowej jednostce wojskowej.

W dwóch skrzydłach prezbiterium białobrzeskiej świątyni umieszczono obrazy: Matki Bożej Ostrobramskiej i bł. Karoliny. Przy obrazie tej ostatniej znajdują się relikwie sprowadzone do kościoła w 1998 r. Na ścianie środkowej umieszczono 2,5-metrowy krzyż z namalowaną na płótnie figurą Chrystusa. Po prawej stronie krzyża znajduje się tabernakulum z symbolem Baranka na tle krzyża i złotego okręgu. Kościół oświetlają dwa płaskie żyrandole wykonane z czarnych prętów i mosiężnych łusek po nabojach, oraz 12 kinkietów.

Parafia w Białobrzegach jest mała: liczy niewiele ponad 1200 osób. Trzy czwarte rodzin jest związanych z wojskiem. W skład parafii wchodzą: część tzw. Pilawy, Białobrzegi (ulica Wczasowa i osiedle Wojskowe) i Rynia.

Proboszcz, pytany o początki posługi kapłańskiej w Białobrzegach, przyznaje, że u części mieszkańców można było wtedy zauważyć rezerwę wobec jego osoby. Był przecież pierwszym księdzem, który pojawił się w jednostce i na osiedlu wojskowym. Ale od początku - zaznacza - była grupa bardzo życzliwych ludzi, którzy wręcz ze wzruszeniem uczestniczyli w pierwszej Mszy św. i ogromnie cieszyli się, że jest z nimi kapłan, że po wielu latach oczekiwania będą mieli własną świątynię i swobodnie będą mogli do niej uczęszczać.

Ci najwierniejsi do dziś aktywnie angażują się w różnego rodzaju prace i grupy istniejące przy parafii. Tak niewielka wspólnota parafialna ma cztery koła Żywego Różańca i bardzo aktywną Wspólnotę Apostolstwa Modlitwy, która szerzy kult Serca Jezusowego, a w pierwsze piątki miesiąca przygotowuje adoracje przed Najświętszym Sakramentem. Jest też grupa charytatywna, która spieszy z pomocą potrzebującym. Są też ministranci i bielanki.

W parafii organizowane są pielgrzymki do różnych sanktuariów w Polsce. Kilkanaście osób było też na pielgrzymce Wojska Polskiego do Rzymu, a co roku kilku żołnierzy zawodowych pielgrzymuje do Lourdes. Nie było jeszcze, co prawda, pielgrzymki do grobu patronki parafii bł. Karoliny, ale była tam delegacja parafii, która przywiozła relikwie.

Msze św. są odprawiane w dni powszednie (z wyjątkiem poniedziałków) o godz. 17.00, natomiast w niedziele o godz. 8.30, 10.30 i o 17.00. O godz. 12.30 jest Msza św. w kaplicy filialnej w Ryni.

Kaplica w Ryni

Reklama

Od trzech lat w Ryni - w pobliżu trzech dużych ośrodków wypoczynkowych i wielu działek rekreacyjnych - znajduje się kaplica filialna Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Fakt jej istnienia ks. Krzesiński nazywa cudem Bożej Opatrzności.

Chętnie opowiada "kościelne" dzieje Ryni. Od kiedy przybył do Białobrzegów, zawsze w okresie wakacyjnym dojeżdżał do tej miejscowości i na jednym z podwórek odprawiał Msze św. Z czasem okazało się, że podwórko dla mieszkańców i działkowiczów jest za małe. We wsi był plac z rozwalającym się barakiem, w którym kiedyś mieściła się szkoła. Rolnicy przekazali plac na rzecz parafii. Planowano uporządkować go, postawić zadaszenie i tam odprawiać Msze św.

- Kiedy pojechałem tam z paniami Teresą Wierusz i Jadwigą Bobrowską, które są architektami wnętrza kościoła w Białobrzegach i z którymi współpracuję od dziewięciu lat, zaczęły mnie przekonywać, by przeprowadzić w baraku niezbędne prace adaptacyjo-remontowe i by powstała w nim kaplica z prawdziwego zdarzenia - mówi proboszcz. - Był to pomysł szalony. Jednak przy ogromnej pomocy mieszkańców i działkowiczów udało się przeprowadzić remont, a właściwie wybudować kaplicę od początku z wykorzystaniem części budynku. Tak powstała piękna kaplica. Prace rozpoczęliśmy 23 kwietnia 1999 r., a już 1 sierpnia odprawiłem pierwszą Mszę św.

Później położona została posadzka, zbudowano ołtarze, powieszono obrazy, urządzono zakrystię. Jeden z działkowiczów ofiarował na budowę pustaki, inny ufundował blachę na dach. W ten sposób na terenie parafii powstał drugi kościół. W Ryni mieszka 250 osób (ponad 70 rodzin). Dla tak małej społeczności budowa takiego kościoła jest dowodem wielkiej Opatrzności Bożej - podkreśla ks. Krzesiński.

Zanim powstała kaplica w Ryni, każdej niedzieli uczęszczało z tej miejscowości do kościoła w Białobrzegach od 20 do 40 osób. W tej chwili poza sezonem, gdy nie ma działkowiczów, w Ryni zawsze jest 130-150 osób. W miesiącach letnich liczba ludzi obecnych na Mszy św. jest zbliżona do tej, która w Białobrzegach gromadzi się na trzech Mszach św.!

Troski i radości

Choć w Białobrzegach większość ludzi jest związana z wojskiem i bezrobocie jest nieco mniejsze niż w innych parafiach, to w związku z restrukturyzacją w armii i tu zaczął się pojawiać ten problem, zwłaszcza wśród pracowników cywilnych wojska. Duszpasterską troską proboszcza jest duża rotacja wśród mieszkańców. Przez osiem lat jedna trzecia rodzin wojskowych przeniosła się w inne miejsce, a na ich miejsce przyszli młodzi ludzie, którzy Białobrzegi traktują jako krótki przystanek w swojej karierze zawodowej. Trzeba uczynić wszystko, aby jak najlepiej czuli się w kościele.

Radością księdza jest duża życzliwość podczas kolędy. Zdecydowana większość parafian przyjmuje kapłana. Proboszcz cieszy się, że udało mu się doprowadzić do ołtarza około dwudziestu małżeństw niesakramentalnych.

Ale Białobrzegi to także historia. Na terenie parafii znajduje się cmentarz jeńców rosyjskich z okresu II wojny światowej, na którym spoczywa 10 tys. żołnierzy. W latach 1941-42 znajdowała się tu filia obozu dla jeńców radzieckich w Beniaminowie.

Innym ciekawym miejscem był pomnik postawiony ku czci legionistów, którzy odmówili złożenia przysięgi Niemcom. Po II wojnie światowej pomnik został zburzony przez ówczesne władze. W tej chwili społeczność parafii czyni starania, aby go odbudować. Powołany został nawet specjalny Komitet.

Marzeniem ks. Krzesińskiego jest to, aby jak najwięcej ludzi w każdą niedzielę gromadziło się na Mszy św. - Wszystkie inne sprawy, w sferze inwestycji, przedsięwzięć materialnych - mówi - są w zasadzie drugorzędne.

Obecnie z trudem budowany jest Dom Parafialny. Brakuje bowiem pomieszczeń, gdzie mogłaby się gromadzić miejscowa młodzież, a także ruchy religijne. Proboszcz ma nadzieję, że dom będzie miejscem, które jeszcze bardziej zbliży wiernych do parafii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kontakt


Redakcja

Centrala: (34) 369 43 22
Sekretariat: redakcja@niedziela.pl, (34) 369 43 02
Dział ogłoszeń: ogloszenia@niedziela.pl, (34) 369 43 65
Księgarnia: kolportaz@niedziela.pl, (34) 369 43 52
Dział kolportażu: kolportaz.niedziela@niedziela.pl, (34) 369 43 51
Patronaty: patronat@niedziela.pl, (34) 369 43 24
Inspektor Ochrony Danych Osobowych: Monika Książek rodo@niedziela.pl, tel: 506 744 552


Redakcja internetowa

E-mail: internet@niedziela.pl

Dział redakcyjny:
Monika Książek - kierownik (monika@niedziela.pl)
Damian Krawczykowski (damian.krawczykowski@niedziela.pl)
Marcin Mysłek (marcin@niedziela.pl)

Dział techniczny:
Tel.: (34) 369 43 25
Email: webmaster@niedziela.pl

 

Edycje diecezjalne


Edycja bielsko-żywiecka

Redakcja: Ks. Piotr Bączek (redaktor odpowiedzialny) baczek@niedziela.pl, Mariusz Rzymek, Monika Jaworska
Tel.: 502 271 175
Email: bielsko-biala@niedziela.pl,
WWW: bielsko.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): ks. Jacek Molka, tel. 34 369 43 24


Edycja częstochowska

Redakcja: Ks. Mariusz Frukacz (redaktor odpowiedzialny), Sławomir Błaut, Maciej Orman
Tel.: (34) 369 43 91, (34) 369 43 85
Email: czestochowa@niedziela.pl
WWW: czestochowa.niedziela.pl


Edycja podlaska

Redakcja: Ks. Marcin Gołębiewski (redaktor odpowiedzialny), Monika Kanabrodzka
Dyżury: pn., wt., pt. w godz. 8.30-13.30
Tel.: tel./fax 85 656 57 54
Email: drohiczyn@niedziela.pl
WWW: drohiczyn.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Beata Włoga, tel. 34 369 43 70


Edycja kielecka

Redakcja: Ks. Tomasz Siemieniec (redaktor odpowiedzialny), Agnieszka Dziarmaga, Katarzyna Dobrowolska, Władysław Burzawa
Tel.: 41 344-20-77
Email: kielce@niedziela.pl
WWW: kielce.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Jolanta Marszałek, tel. 34 369-43-25, edycja.kielce@niedziela.pl


Edycja małopolska

Redakcja: Maria Fortuna-Sudor (redaktor odpowiedzialny) tel. 605 825 450, ks. dr Jan Abrahamowicz – asystent kościelny, Anna Bandura
Dyżury: pon. godz.: 13-15, wt. godz.: 10-14 lub po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu.
Tel.: 12 432 81 57
Email: niedzielamalopolska@gmail.com; krakow@niedziela.pl,
WWW: krakow.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Beata Włoga, tel. 34 369 43 70


Edycja lubelska

Redakcja: Urszula Buglewicz Ks. Mieczysław Puzewicz
Tel.: (81)743 68 47, tel. kom. 607 669 192
Email: niedziela.lubelska@diecezja.lublin.pl, lublin@niedziela.pl
WWW: lublin.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Maciej Orman, tel. 34 369 43 85


Edycja legnicka

Redakcja: Ks. Piotr Nowosielski (redaktor odpowiedzialny),
Tel.: tel. 76 724-41-52
Email: legnica@niedziela.pl
WWW: legnica.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Monika Maszkowska, tel. 34 369-43-28, monika.maszkowska@niedziela.pl


Edycja łódzka

Redakcja: ks. Paweł Gabara (redaktor odpowiedzialny), Justyna Kunikowska (redaktor)
Tel.: tel. 42 664 87 52
Email: lodz@niedziela.pl
WWW: lodz.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): ks. Jacek Molka, tel. 34 369 43 24, edycja.lodz@niedziela.pl


Edycja przemyska

Redakcja: Ks. Zbigniew Suchy (redaktor odpowiedzialny), ks. Maciej Flader, Romana Trojniarz
Dyżury: w godz. 9-13
Tel.: 16 676-06-00, 601-855-100,
Email: przemysl@niedziela.pl
WWW: przemysl.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Anna Cichobłazińska, tel. 34 369-43-30, edycja.przemysl@niedziela.pl


Edycja rzeszowska

Redakcja: Ks. Józef Kula (redaktor odpowiedzialny), s. Hieronima Janicka, Alina Ziętek-Salwik
Tel.: 17 852-52-74;
Email: rzeszow@niedziela.pl, niedzielapld@op.pl
WWW: rzeszow.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Anna Wyszyńska, tel. 34 369-43-24; edycja.rzeszow@niedziela.pl


Edycja sandomierska

Redakcja: ks. dr Wojciech Kania
Tel.: 601 201 383
Email: sandomierz@niedziela.pl
WWW: sandomierz.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): ks. Jacek Molka, tel. 34 369 43 24, e-mail: biblia@niedziela.pl


Edycja sosnowiecka

Redakcja: ks. Tomasz Zmarzły (redaktor odpowiedzialny), Piotr Lorenc
Tel.: tel. 32 293 51 51
Email: sosnowiec@niedziela.pl, tzmarzly@wp.pl,
WWW: sosnowiec.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Sławomir Błaut, tel. 34 369 43 85


Edycja świdnicka

Redakcja: Ks. Mirosław Benedyk
Tel.: 530-853-425
Email: swidnica@niedziela.pl
WWW: swidnica.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Magdalena Białek-Porwich, tel. 34 369-43-28, edycja.swidnica@niedziela.pl


Edycja szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Redakcja: Ks. Grzegorz Wejman (redaktor odpowiedzialny)
Dyżury: od pn. do pt. w godz. 9-13
Tel.: tel./fax 91 454 15 91
Email: szczecin@niedziela.pl
WWW: szczecin.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Magdalena Białek-Porwich, e-mail: edycja.szczecin@niedziela.pl, tel. 34 369 43 28


Edycja toruńska

Redakcja: Ks. Paweł Borowski (redaktor odpowiedzialny) Renata Czerwińska, Ewa Melerska
Tel.: 56 622 35 30,
Email: torun@niedziela.pl
WWW: torun.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Beata Pieczykura, tel. 34 369 43 85


Edycja warszawska

Redakcja: Andrzej Tarwid (redaktor odpowiedzialny) Ks. dr Janusz Bodzon (asystent kościelny) Wojciech Dudkiewicz, Artur Stelmasiak Magdalena Wojtak, dr Łukasz Krzysztofka
Tel.: tel. 22 635 90 69, 600 340 635
Email: warszawa@niedziela.pl
WWW: warszawa.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Beata Pieczykura, tel. 34 369 43 85


Edycja wrocławska

Redakcja: Ks. Łukasz Romańczuk (redaktor odpowiedzialny) Marzena Cyfert, Grzegorz Kryszczuk
Tel.: 696 719 107
Email: wroclaw@niedziela.pl
WWW: wroclaw.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Anna Cichobłazińska, tel. 34 369 43 30


Edycja zamojsko-lubaczowska

Redakcja: Ks. Krzysztof Hawro (redaktor odpowiedzialny) Ewa Monastyrska
Tel.: 783 596 040
Email: zamosc-lubaczow@niedziela.pl
WWW: zamosc-lubaczow.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Sławomir Błaut, tel. 34 369 43 85


Edycja zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Redakcja: Ks. Adrian Put (redaktor odpowiedzialny), Katarzyna Krawcewicz, Kamil Krasowski
Tel.: 666 028 246
Email: aspekty@diecezjazg.pl, zielonagora-gorzow@niedziela.pl
WWW: zielonagora-gorzow.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Karolina Mysłek, tel. 34 369 43 70

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież rozmawiał o sytuacji na Kaukazie ze zwierzchnikiem Ormian

2020-09-27 20:57

Copyright: Vatican Media

W dniu wybuchu walk między siłami Armenii i Azerbejdżanu o Górski Karabach papież Franciszek przyjął zwierzchnika Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego Karekina II. Niedzielna audiencja, planowana od dawna, nabrała dramatycznego znaczenia - mówią komentatorzy.

O porannej audiencji poinformowało watykańskie biuro prasowe, nie podając szczegółów.

Następnie w południe, w czasie spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański, papież wystosował ogólny apel o pokój na Kaukazie, nie wymieniając z nazwy stron konfliktu. Wezwał je do dialogu i negocjacji oraz zapewnił o swej modlitwie za ten region.

Watykaniści podkreślają, że spotkanie papieża ze zwierzchnikiem Kościoła Ormiańskiego miało nadzwyczajny przebieg ze względu na wiadomości napływające z Armenii i Azerbejdżanu, które były tematem ich rozmowy.

Karekin II według mediów poprosił Watykan o pomoc i opisał sytuację w regionie.

W wywiadzie dla dziennika "Il Messaggero" powiedział, że papież wyraził ból z powodu tego, co dzieje się na pograniczu obu krajów. Jak dodał, powiedział Franciszkowi, że to Turcja wspiera Azerbejdżan, by "wywołał wojnę".

"Celem jest umocnienie pozycji militarnej Turcji w regionie" - dodał duchowny. Podkreślił też: "Boimy się".

W niedzielę doszło do walk między siłami Azerbejdżanu i Armenii. Oba kraje oskarżają się nawzajem o eskalowanie sytuacji. (PAP)

sw/ akl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję