Reklama

Czas dobra, prawdy i piękna

Wraz z wylądowaniem papieskiego samolotu w Polsce dokonuje się specyficzna zmiana, wydarzenia dotąd absorbujące życie publiczne stają się nagle nieważne, wszystkie oczy kierują się w stronę jednego człowieka. Hierarchia powraca do właściwego pionu, fusy opadają na dno. Ojciec Święty jakby wyrywał nas z zakręconej codzienności, otrzymujemy prawdziwie świąteczny czas.

A oni trwali na Błoniach

Poprzednia wizyta w Krakowie miała miejsce w czerwcu 1999 r. i została zapamiętana ze względu na niecodzienny przebieg. Na Błoniach, gdzie także podczas poprzednich pielgrzymek Ojciec Święty celebrował Mszę św., zgromadziło się po raz kolejny prawie 2 miliony ludzi. Aura tego dnia nie była łaskawa, padał deszcz. Od rana zanosiło się, że może wydarzyć się coś nieprzewidzianego, od świty papieskiej dochodziły sygnały, że Papież nie czuje się najlepiej, że jest przemęczony intensywnym przebiegiem pielgrzymki po ojczyźnie. Zbliżała się już godzina papieskiej Mszy, a Ojciec Święty był jeszcze nieobecny.

Pierwsi informację o tym, że Papież nie jest w stanie tutaj przybyć otrzymali akredytowani przy obsłudze wizyty dziennikarze. Zapanowało podniecenie i węszenie jeszcze większej sensacji.

Zupełnie inaczej zareagowali wierni. Na Błoniach modlono się chyba jak nigdy dotąd. Liturgię poprowadził kard. Angelo Sodano, watykański sekretarz stanu, a homilię odczytał kard. Franciszek Macharski. Wkrótce Jan Paweł II powrócił do formy. Byliśmy świadkami wspaniałego spotkania w rodzinnych Wadowicach. Kraków jednak zasłużył swoją postawą na to, aby jeszcze raz gościć wielkiego Krajana.

Nadszedł czas miłosierdzia

Reklama

Cichą bohaterką tej pielgrzymki będzie s. Faustyna Kowalska. To dzięki tej mistyczce, zmarłej w 1938 r., w trzydziestym trzecim roku życia Kraków jest ośrodkiem nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia. 17 sierpnia, o godz. 10.00 Papież poświęci nowo wzniesione sanktuarium w Łagiewnikach, gdzie spoczywają relikwie św. Faustyny. Poświęcenie sanktuarium będzie ukoronowaniem długich i głębokich związków, jakie łączą obecnego Papieża ze świętą mistyczką.

Karol Wojtyła jeszcze jako arcybiskup krakowski był promotorem kultu miłosierdzia. Bronił także siostry Faustyny przed zarzutami o nieprawowierność przychodzącymi z kurii rzymskiej. Wynikały one w dużej mierze ze złego przetłumaczenia Dzienniczka na język włoski. Jako Papież ogłosił beatyfikację, a następnie kanonizację siostry Faustyny. Encykliki Dives in misericordia, uważanej za najgłębszą teologicznie encyklikę tego pontyfikaty, nie byłoby prawdopodobnie, gdyby siostra Faustyna nie doznała mistycznych objawień Chrystusa. Z Łagiewnik Jan Paweł II wygłosi przesłanie miłosierdzia.

Kalwaryjskie dróżki

Jak bardzo będzie to wizyta bliska Papieżowi niech świadczy choćby fakt, że kolejny punkt wizyty: Kalwaria Zebrzydowska oddalona jest zaledwie o 10 kilometrów od Wadowic. Karol Wojtyła bywał w Kalwarii Zebrzydowskiej wielokrotnie, to niezwykłe miejsce jest mu bardzo bliskie. Podczas nadchodzącej pielgrzymki przybędzie tutaj ostatniego dnia swojego pobytu, w poniedziałek 19 sierpnia.

Historia Kalwarii Zebrzydowskiej sięga początków XVII stulecia, świątynię w tym miejscu postawił wojewoda krakowski Michał Zebrzydowski. Jak podaje tradycja, jego żona miała tutaj widzenie Chrystusa. Układ kaplic wzorowany jest na topografii Jerozolimy, do której wcześniej pielgrzymował fundator. Dróżki Kalwarii są od stuleci celem pątników, zwłaszcza w okresie Wielkiego Tygodnia. Zdarzało się, że przedstawienia pasyjne przyciągały nawet do stu tysięcy wiernych.

Świętych obcowanie

W sobotę 17 sierpnia Papież będzie modlił się na grobie swoich rodziców. Zdjęcie matki i ojca, Emilii i Karola, seniora Wojtyłów zrobione tuż po ich ślubie stale stoi na nocnym stoliku w watykańskiej sypialni Ojca Świętego. Matka przyszłego Papieża zmarła 13 kwietnia 1929 r., chorowała na serce i na niewydolność nerek, w dniu śmierci miała czterdzieści pięć lat. Wychowaniem syna w dużej mierze zajmował się ojciec, porucznik Wojska Polskiego.

- Nigdy nie mówiliśmy z sobą o powołaniu kapłańskim, ale ten przykład mojego ojca był jakimś pierwszym domowym seminarium - wspominał Papież w pięćdziesięciolecie swojego w kapłaństwa w książce Dar i Tajemnica. We wspomnieniach Papież przypomina swojego ojca jako "człowieka ciągłej modlitwy". Zimą, 18 lutego 1941 r. odszedł ojciec Karola Wojtyły. Było to już po przeprowadzce z Wadowic do Krakowa.

W programie pielgrzymki nie mogło zabraknąć wizyty na Wawelu. Przewidywany przyjazd Papieża do katedry, gdzie spoczywa 20 polskich monarchów będzie miał miejsce w sobotę 17 sierpnia, o godz. 17.00. To właśnie w wawelskiej krypcie św. Leonarda ks. Karol Wojtyła odprawił swoją Mszę prymicyjną 2 listopada 1946 r.

Wawel, Łagiewniki, Kalwaria Zebrzydowska, cmentarz Rakowicki, Błonie - to zrozumiałe, że nie we wszystkie miejsca będzie można dotrzeć. Krakowskie Błonia są jednak tak duże, że mogą pomieścić kilka milionów wiernych. Także z Warszawy i innych miast i wsi w Polsce. Tym razem Ojciec Święty nie zawita do stolicy, jednak warto wybrać się do Krakowa. Jak kto może, indywidualnie lub w grupie zorganizowanej. Samolotem, pociągiem, autokarem lub samochodem. Studenci z warszawskiego kościoła św. Anny wyruszają już w sobotę wieczorem, aby w niedzielny poranek być na Mszy św. z Ojcem Świętym. W życiu, bez wysiłku nic naprawdę cennego nie możne się wydarzyć, w tym wypadku wysiłek ten opłaci się stukrotnie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

Karol Porwich/Niedziela

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Krzysztof Walaszczyk
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

MEN: 185 placówek oświatowych pracuje w trybie mieszanym, 68 w zdalnym

2020-09-22 16:17

[ TEMATY ]

szkoła

MEN

Adobe.Stock

W trybie mieszanym pracuje 185 placówek oświatowych, a 68 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 48,2 tys. placówek, działa normalnie – poinformowało we wtorek Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Dane – opublikowane przez MEN na Twitterze – zebrano od kuratorów oświaty na podstawie informacji od dyrektorów. Jest to stan na godzinę 14.00

Zgodnie z nimi we wtorek w trybie stacjonarnym pracowało 48 231 przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych, czyli 99,48 proc. wszystkich.

W trybie mieszanym, czyli z nauką prowadzoną częściowo w szkole i częściowo w domu, pracowało 185 placówek, czyli 0,38 proc. wszystkich.

W trybie wyłącznie zdalnym pracowało 68 placówek – 0,14 proc. wszystkich.

Dane obejmują szkoły i placówki, których powiatowa inspekcja sanitarna – po szczegółowym przeanalizowaniu sytuacji – wydała zgodę na pracę w innym trybie nauki niż stacjonarny.

W poniedziałek w trybie mieszanym pracowało 213 placówek oświatowych, a 71 w trybie zdalnym.

W piątek w trybie mieszanym pracowało 246 placówek oświatowych, a 80 w trybie zdalnym. W czwartek w trybie mieszanym pracowały 204 placówki, a 64 w trybie zdalnym. W środę w trybie mieszanym pracowało 170 placówek, a 61 w trybie zdalnym.

2 września, w pierwszym dniu nauki w szkołach w nowym roku szkolnym, w trybie zdalnym pracowało 47 placówek, a w trybie mieszanym – 12.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w poniedziałek rano na antenie Polskiego Radia Białystok mówił, że "na razie tylko bardzo niewielki ułamek, poniżej procenta szkół, przeszło na system całkowicie zdalny, a zdecydowana większość tych szkół, to są szkoły, w których jakaś część uczniów uczy się zdalnie, bądź część nauczycieli pracuje zdalnie, a pozostała część szkoły pracuje normalnie".

Wskazał, że system kształcenia na odległość ma swoje ograniczenia, trudno zastąpić bezpośredni kontakt nauczyciela z uczniem nawet przy pomocy najnowocześniejszych technik.

"Stąd nie planujemy w tej chwili zamykania szkół, uważamy, że dopóki będzie to możliwe – a wydaje się na razie, że jest to możliwe – żeby szkoły normalnie funkcjonowały" – poinformował.

"Zwłaszcza w niewielkich szkołach, gdzieś daleko od dużych aglomeracji, gdzie nie widać zachorowań, nie ma żadnej potrzeby zamykania szkół. Podobnie zresztą w dużych miastach, dopóki nie ma tutaj jakiegoś większego zagrożenia epidemicznego. Sam fakt, że ktoś pod Szczecinem zachorował, wcale nie oznacza, że pod Rzeszowem trzeba zamykać szkoły" – zaznaczył szef MEN. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję