Reklama

XIII Rajd Śladami Jana Pawła II

Niedziela przemyska 31/2002

Ojciec Święty Jan Paweł II czas letniego odpoczynku spędza najczęściej w górach. Znamy jego wakacyjne wędrówki przed wyborem na Papieża, po naszych Bieszczadach i Beskidach. Po wyborze na stolicę Piotrową na swoje kilkutygodniowe wakacje udawał się w Alpy. Między innymi w dolinie Aosty, u podnóża masywu Mont Blanc, przebywał aż 9 razy. Góry ułatwiały mu kontemplację Boga, a także stanowiły szkołę życia. Przed kilku laty wyznał: "Ilekroć mam możliwość wybrać się w góry i podziwiać górskie krajobrazy, dziękuję Bogu za majestat i piękno stworzonego świata. Dziękuję Mu za Jego własne piękno, którego wszechświat jest jakby odblaskiem, zdolnym zachwycić wrażliwe umysły i pobudzić je do wielbienia Bożej wielkości. W górach znajdujemy przy tym nie tylko wspaniałe widoki, które można podziwiać, ale niejako szkołę życia. Uczymy się tutaj znosić trudy w dążeniu do celu, pomagać sobie wzajemnie w trudnych chwilach, razem cieszyć się ciszą, uznawać własną małość w obliczu majestatu i dostojeństwa gór" (Les Combes, 11 lipca 1999 r.).

Te same wartości chce realizować, organizowany corocznie od 1990 r., Rajd Śladami Jana Pawła II. Ma on charakter turystyki religijnej. Łączy humanistyczne wartości pieszej turystyki górskiej z wartościami religijnymi. Każdego dnia jest Msza św., nadto przy wieczornym ognisku przewidziany jest czas na wspólną modlitwę i religijną refleksję. Równocześnie rajd stawia uczestnikom pewne wymagania w zakresie ich osobistej kultury (unikanie wulgaryzmów w mowie i zachowaniu) . Niedopuszczalne jest także w czasie rajdu używanie jakichkolwiek napojów alkoholowych.

W bieżącym roku w dniach 7-11 sierpnia odbędzie się już trzynasty Rajd Śladami Jana Pawła II. Rozpocznie się w Wetlinie 7 sierpnia wieczorem o godz. 18.00. Bliższych informacji udziela i zapisy przyjmuje Centrum Informacji Turystycznej w Lesku ("pod Budkami"), tel. (0-13) 469-66-95; e-mail wrata&poczta.onet.pl; www.bieszczady.hg.pl; pisemnie: PTTK, ul. B. Joselewicza 16, 38-600 Lesko. Wpisowe wynosi 30 zł od osoby. W kosztach wpisowego mieści się pamiątkowy znaczek, miejsce na polu biwakowym, ubezpieczenie, opłata za wstęp do BPN itp. Na rajd trzeba zabrać własny sprzęt biwakowy (namiot, śpiwór), którego jednak nie trzeba będzie z sobą nosić, gdyż program przewiduje jedno stałe miejsce biwakowania, do którego codziennie będzie się wracać.

Upowszechniające się w naszym społeczeństwie postawy konsumpcyjno-hedonistyczne nie omijają nawet szlaków turystycznych. Kto im tam ulega, ten doprowadza się do degradacji lub przynajmniej do gorzkiego rozczarowania turystyką. Rajd Śladami Jana Pawła II jest pod tym względem bezpieczny. Stanowi przy tym niekwestionowaną szansę duchowego ubogacenia się. Dlatego warto wziąć w nim udział. Zachęcamy do udziału w rajdzie całe rodziny, tj. rodziców z dziećmi. Warunki organizacyjne rajdu pozwalają na uprawianie turystyki rodzinnej.

Wznoszę swe oczy ku górom,

Skądże nadejdzie mi pomoc?

(Ps 121)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolegium Rektorskie KUL: wypowiedzi ks. Wierzbickiego skierowane do oceny komisji dyscyplinarnej

2020-09-29 14:19

[ TEMATY ]

KUL

YouTube

Treść wypowiedzi medialnych księdza dr. hab. Alfreda Wierzbickiego, zatrudnionego na wydziale kościelnym, zostanie przekazana do oceny Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej ds. Pracowników - poinformowało Kolegium Rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Kolegium zaznaczyło, że wypowiedzi ks. Wierzbickiego są traktowane przez władze uczelni jako działania szkodzące misji KUL. „Kolegium rektorskie odcina się od tych słów i apeluje, aby nie traktować ich jako stanowiska uniwersytetu" - czytamy w komunikacie.

„Katolicki Uniwersytet Lubelski w swojej działalności naukowej i dydaktycznej jest podporządkowany misji zawartej w sentencji „Deo et Patriae". Od 100 lat misja ta jest przekazywana kolejnym pokoleniom naukowców, studentów i pracowników administracji, którzy tworzyli i aktualnie tworzą środowisko akademickie KUL" - zaznaczyło Kolegium Rektorskie KUL.

Władze uczelni informują, że podstawą skierowania sprawy ks. Wierzbickiego do oceny Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej ds. Pracowników jest Statut KUL, zgodnie z którym: „na wydziałach kościelnych Uniwersytetu mogą być zatrudnione jako nauczyciele akademiccy te osoby, które należą do Kościoła katolickiego i odznaczają się nieskazitelnością życia, czystością doktryny i pilnością w pełnieniu obowiązków. Nauczyciele akademiccy, którzy nauczają spraw dotyczących wiary lub moralności, zobowiązani są do wykonywania swoich zadań w pełnej wspólnocie z Nauczycielskim Urzędem Kościoła" (§47.5).

CZYTAJ DALEJ

W rocznice śmierci Kornela Morawieckiego odsłonięcie tablicy ku jego czci

2020-09-29 16:22

[ TEMATY ]

Solidarność

Kornel Morawiecki

fb.com/MorawieckiPL

Zdjęcie Kornela Morawieckiego opublikowane przez Premiera Mateusza Morawieckiego na swoim profilu FB

Zdjęcie Kornela Morawieckiego opublikowane przez Premiera Mateusza Morawieckiego na swoim profilu FB

Uroczystość upamiętniająca lidera Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego oraz innych działaczy tego antykomunistycznego ugrupowania odbędzie się w środę w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Planowane jest odsłonięcie tablicy i otwarcie wystawy.

Solidarność Walcząca, której liderem był zmarły przed rokiem - 30 września 2019 r. - Kornel Morawiecki, była - jak podkreślają historycy zajmujący się badaniem jej dziejów - jedną z najbardziej radykalnych oraz najskuteczniej zakonspirowanych organizacji opozycyjnych w latach PRL.

"Żywimy głęboką nadzieję, że wspólnie się spotkamy, by dać wyraz pamięci o Kornelu Morawieckim i innych członkach Solidarności Walczącej" - podkreślili organizatorzy ceremonii: Instytut Dziedzictwa Solidarności, Stowarzyszenie Solidarność Walcząca oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Podczas uroczystości, w której zaplanowano udział premiera Mateusza Morawieckiego, nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pobytowi Kornela Morawieckiego oraz innych członków Solidarności Walczącej w areszcie przy ul. Rakowieckiej. Ceremonia rozpocznie się w południe.

Następnie zostanie zaprezentowana multimedialna wystawa poświęcona Kornelowi Morawieckiemu, którą przygotowało Stowarzyszenie Solidarność Walcząca wspólnie z Instytutem Dziedzictwa Solidarności.

Ponadto na dziedzińcu muzeum zostaną przedstawione ekspozycje Stowarzyszenia z Wrocławia, Poznania i Gdańska oraz wystawa "Zanim upadł Berliński Mur".

Tego samego dnia o godz. 17 w kościele św. Jozafata w Warszawie przy ul. Powązkowskiej 90 odbędzie się msza św. w intencji Kornela Morawieckiego. "Po mszy jej uczestnicy przejdą na cmentarz i zgromadzą się przy grobie Kornela" - zapowiedzieli organizatorzy.

Solidarność Walcząca w dekadzie lat 80. XX w. była jedną z istotnych grup opozycji antykomunistycznej w PRL. Wyróżniał ją nie tylko radykalny antykomunistyczny program, ale również duża ofiarność i poświęcenie jej członków. W ocenie badaczy Solidarność Walcząca to przykład konspiracyjnej organizacji o zdecentralizowanej strukturze, kierowanej przez lidera Kornela Morawieckiego, cieszącego się u działaczy autorytetem.

Nadrzędnym celem programowym Solidarności Walczącej, która powstała w czerwcu 1982 r. we Wrocławiu w wyniku rozłamu w Regionalnym Komitecie Strajkowym NSZZ "Solidarność" Dolny Śląsk, było odzyskanie niepodległości i obalenie komunistycznej władzy. (PAP)

nno/ wj/ pko/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję