Reklama

50 lat koła przewodników sudeckich

Odpust na Śnieżce

Niedziela Ogólnopolska 36/2003

Piotr Nowak

Mszę św. odpustową sprawował bp Dominik Duka.

Mszę św. odpustową sprawował bp Dominik Duka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stało się już tradycją, że co roku 10 sierpnia, we wspomnienie św. Wawrzyńca, patrona kaplicy na szczycie Śnieżki, spotykają się tam przewodnicy górscy i turyści z obu stron granicy, aby dziękować Bogu, że bezpiecznie prowadzi ich po trudnych szlakach życia. W tym roku okazja była szczególna - 50-lecie istnienia Koła Przewodników Sudeckich w Jeleniej Górze. Modlitwą objęto zmarłych w tym roku przewodników - Tadeusza i Krystynę oraz tych, którzy zginęli w górach - Jacka Mierzejewskiego i Tomka Szałowskiego, a ich tablice pamiątkowe zostały poświęcone w Kotle Łomniczki na symbolicznym cmentarzyku górskim.
Mszę św. dla pielgrzymów na szczycie Śnieżki celebrował bp Dominik Duka, ordynariusz diecezji Hradec Kralove w Czechach. Przybyli również księża z Czech oraz Polski, z Karpacza i z całego dekanatu mysłakowickiego na czele z księdzem dziekanem Tadeuszem Grabiakiem, przewodnicy górscy z pierwszym prezesem koła przewodników PTTK w Jeleniej Górze Leszkiem Krzeptowskim, władze Karpacza - burmistrz Bogdan Malinowski, przewodnicząca Rady Miejskiej Wioletta Dereczennik, a także komendant Straży Granicznej - mjr Kazimierz Mierzwa, członkowie GOPR oraz turyści z Polski, Czech i Niemiec.
Liturgia sprawowana była w trzech językach, bowiem Śnieżka jest miejscem szczególnym dla tych trzech ościennych narodów. Dla Czechów zawsze była symbolem słowiańszczyzny i słowiańskich korzeni. Niemcy traktowali ją jak swoją świętą górę.
Kaplicę św. Wawrzyńca polecił wybudować w 1681 r. hrabia Leopold von Schaffgotch, właściciel śląskiej części Karkonoszy, i ofiarował ją cystersom. Przyczyniło się to do znacznego wzrostu popularności Śnieżki. Msze św. sprawowano tam do 1812 r., kiedy to na Śląsku dokonano kasaty wielu klasztorów, w tym cieplickiej placówki cystersów. Ołtarz główny, z rzeźbą św. Wawrzyńca, przeniesiono wówczas do kaplicy św. Anny przy Dobrym Źródle na górze Grabowiec, a z kaplicy uczyniono schronisko. Stan taki trwał do 1850 r. W ostatnim pięćdziesięcioleciu o kaplicę troszczyli się przewodnicy górscy, a jej patrona - św. Wawrzyńca, opiekuna poszukiwaczy złota, obrali swoim patronem.
Dziś kaplica św. Wawrzyńca to w zasadzie ten sam budynek, który wzniósł von Schaffgotch. Wyposażona jest jednak bardzo skromnie - ołtarzyk, epitafium.
Przed Rokiem Jubileuszowym 2000 podjęto starania o ustawienie na szczycie Śnieżki krzyża milenijnego na wzór krzyża na Giewoncie. Projekt ten jednak spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem władz Karkonoskiego Parku Narodowego. Wielu turystów uważa jednak, że krzyż na Śnieżce powinien stanąć i ma nadzieję, że tak się stanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śląskie: Jolanta L. zeznawała w śledztwie ws. śmierci ks. Blachnickiego

2026-07-22 16:40

[ TEMATY ]

ks. Franciszek Blachnicki

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Jolanta L., która dawniej nosiła nazwisko Gontarczyk i według Instytutu Pamięci Narodowej w latach 80. w RFN wraz z mężem brała udział w inwigilacji ks. Franciszka Blachnickiego, zeznawała w środę w katowickim IPN jako świadek w śledztwie, w którym badane są okoliczności śmierci tego duchownego.

Ks. Blachnicki - założyciel Ruchu Światło-Życie – zmarł w 1987 r. w niemieckim Carlsbergu. Według ustaleń IPN został otruty.
CZYTAJ DALEJ

Katedra Notre-Dame w Paryżu: kontrowersyjne witraże zostaną zamontowane jesienią

2026-07-24 15:57

[ TEMATY ]

Notre‑Dame

Adobe Stock

Pomimo utrzymującego się od ponad dwóch lat sprzeciwu społecznego, tworzenie nowych, współczesnych witraży w katedrze Notre-Dame w Paryżu wkracza w ostatnią fazę. Publiczna instytucja Rebâtir Notre-Dame de Paris (Odbudować Notre-Dame de Paris) potwierdziła, że ​​prace Claire Tabouret zostaną zamontowane w październiku i listopadzie, a ich oficjalne odsłonięcie nastąpi w grudniu br.

Podczas wizyty w pracowni Simon-Marq w Reims, gdzie powstaje sześć nowych witraży do katedry Notre-Dame, Philippe Jost, szef Rebâtir Notre-Dame de Paris ogłosił, że witraże zostaną ukończone we wrześniu, a następnie zainstalowane „w październiku-listopadzie, aby wszystko było gotowe do odsłonięcia w grudniu”. Według Anne-Catherine Perreau, kierowniczki pracowni Simon-Marq, projekt jest obecnie ukończony w około 70%. Trzy z sześciu są już ukończone, czwarty ma zostać ukończony w najbliższych dniach, a dwa pozostałe są „w trakcie realizacji”.
CZYTAJ DALEJ

Francja: mija 10 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jacques’a Hamela

2026-07-25 11:39

[ TEMATY ]

ks. Jacques Hamel

10. rocznica śmierci

youtube.com

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

W niedzielę, 26 lipca, przypada dziesiąta rocznica zabójstwa ks. Jacques’a Hamela, który został zamordowany podczas sprawowania Eucharystii w kościele w Saint-Étienne-du-Rouvray pod Rouen. 85-letni kapłan zginął z rąk dwóch terrorystów powiązanych z tzw. Państwem Islamskim, którzy wtargnęli do świątyni i wzięli obecnych na Mszy św. wiernych jako zakładników - przypomina na łamach Tribune Chrétienne Philippe Marie. Napastnicy zmusili kapłana do uklęknięcia, po czym podcięli mu gardło u stóp ołtarza. Zbrodnia ta została uznana za jeden z najtragiczniejszych zamachów na Kościół we Francji w ostatnich dekadach.

Autor zwraca uwagę, że ks. Jacques Hamel nie był przypadkową ofiarą. Został zamordowany dlatego, że był kapłanem i sprawował Eucharystię. W świetle prawa kanonicznego taki motyw zabójstwa określany jest jako odium fidei - nienawiść do wiary - co stanowi podstawę do uznania męczeństwa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję