Reklama

Gilów

Mała parafia wielkich ludzi

Niedziela lubelska 31/2002

Uroczystości jubileuszowe

Tegoroczne uroczystości odpustowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gilowie zbiegły się z jubileuszem 70-lecia parafii. Ostatnia niedziela czerwca była dniem uroczystej sumy, odprawionej przez abp. Józefa Życińskiego w asyście proboszczów. Wielu przybyłych gości tworzyło specyficzną atmosferę: dziekan ks. Wincenty Cap, o. Aleksander Banach z Kondrat i s. Helena Łupina z Hoszni Ordynackiej, licznie zgromadzeni kapłani dekanatu turobińskiego, przedstawiciele władzy lokalnej i powiatowej - starosta biłgorajski Czesław Małyszek, wójt gminy Goraj Jan Sowa i wójt gminy Turobin Alfred Sobutka - rodacy parafii. Liturgię uświetnił chór, orkiestra, asysta z udziałem kleryków oraz młodzież pod kierownictwem katechetki. Nad całością czuwała policja okręgu biłgorajskiego oraz OSP Hoszni, Gilowa i Kondrat.

Wśród powitań i podziękowań Ksiądz Arcybiskup poświęcił figury Chrystusa Frasobliwego i Zmartwychwstałego. To wotum odnowionych rzeźb, dzięki hojności prof. dr hab. UMCS Romana Tokarczyka (rodaka z Gródek) przypomniało, że należymy do Chrystusa. Wielu emocji i wzruszeń dostarczyło odznaczenie, którym Metropolita uhonorował miejscowego organistę Eugeniusza Czubę. Medal "Lumen Mundi" to zaszczyt i nagroda za 70 lat pracy artystycznej, pomoc przy renowacji kościoła oraz swoistego rodzaju symbol współpracy laikatu z duchownymi. Uroczystości zakończono wystawieniem Najświętszego Sakramentu, litanią do Serca Pana Jezusa, procesją i błogosławieństwem.

Historia parafii

Reklama

Jubileusz stanowi doskonałą okazję, by przybliżyć historię gilowskiej parafii. W 1929 r. zaczęto tu tworzyć samodzielny ośrodek duszpasterski. W tym samym roku proboszcz z Czernięcina, ks. Józef Czarnecki, z polecenia ordynariusza lubelskiego, rozpoczął budowę kościoła. Już w Boże Narodzenie 1930 r., w prowizorycznym budynku, odprawiono pasterkę. Parafię w 1932 r. erygował bp Marian Fulman. Powstała ona z podziału parafii Goraj i przyłączenia wsi Gródki z parafii Turobin. Uposażenie stanowiła ziemia z ogólnych pastwisk w Gródkach, Hoszni i przy kościele w Gilowie. Równocześnie założono cmentarz. Obecnie istniejące budynki gospodarcze i plebania powstały po II wojnie światowej. Na terenie parafii działały liczne kółka różańcowe, tercjarstwo i inne stowarzyszenia kościelne. Parafialne archiwum przechowuje komplet ksiąg i innych dokumentów od 1940 r.

Do barwniejszych postaci, które wpisały się w historię gilowskiej parafii należy ks. Józef Telakowski. Parafianie, z pokolenia na pokolenie, przekazują opowieść o tym, jak ks. Józef, podczas drugiej wojny światowej, dzięki gościnności okazanej niemieckim żołnierzom ocalił życie 50-ciu mężczyznom. Natomiast historia obrazująca duchowość proboszcza mówi o tym, jak po ucieczce do lasu - na skutek ostrzału - opuszcza on bezpieczną kryjówkę tylko po to, aby zdobyć swój brewiarz.

***Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gilowie położona jest na obrzeżach naszej archidiecezji przy trasie Lublin - Przemyśl. Piękny krajobraz i cisza zachęcają do odpoczynku, dają komfort psychiczny, a zróżnicowanie terenu zachęca do uprawiania sportu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ministerstwo Zdrowia: nowe powiaty w czerwonych i żółtych strefach

2020-09-24 15:10

[ TEMATY ]

koronawirus

lista powiatów

Karol Porwich/Niedziela

Podano komunikat o powiatach w strefach: czerwonej i żółtej.

W strefie czerwonej dwa powiaty: głubczycki i kartuski.

W strefie żółtej 19 powiatów: myślenicki, gostyński, aleksandrowski, brzeski, bytowski, milicki, nowotarski, suski, trzebnicki, otwocki, kłobucki, działdowski, nidzicki, piotrkowski, tatrzański, limanowski, międzychodzki, przasnyski i Sopot.

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi. (PAP)

Autorka: Klaudia Torchała tor/ mhr/
CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie w czasach niepewności

2020-09-24 23:14

archiwum organizatorów

Już po raz drugi Konferencja Episkopatu Polski w osobie Przewodniczącego Rady d/s Społecznych abp. Józefa Kupnego zaprasza przedsiębiorców z całej Polski na II Ogólnopolską Pielgrzymkę, na Jasną Górę.

„Pielgrzymki Przedsiębiorców” od hasłem „Pod Twoją obronę! Zawierzam Tobie moja firmę”, odbędzie się w niedzielę 4 października. Organizatorzy: Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” oraz Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów „Nostra Res” napisali: „Zaproszenie kierujemy do wszystkich, którzy prowadzą swoje firmy, bez względu na ich wielkość czy branżę. Zapraszamy także freelancerów i przedstawicieli wolnych zawodów…” Odnosząc się do aktualnej sytuacji, stwierdzają: „Każdemu z nas towarzyszy niepewność jutra i borykamy się z podobnymi problemami. Dodatkowo nasze społeczeństwo mierzy się z nową sytuacją i skutkami zamrożenia gospodarki. Osoby przedsiębiorcze, pracodawcy, ludzie z inicjatywą, odpowiadają nie tylko za własne rodziny, ale często też za pracowników i ich rodziny. Mimo trudnych czasów, w których przyszło im prowadzić swoją działalność, chcą mieć nadzieję i być silni. Wychodząc naprzeciw tym pragnieniom 4 października 2020 r. mogą zawierzyć swoje firmy Bogu przez Niepokalane Serce Maryi.

W spotkaniu, jako goście specjalni, wystąpią : Ks. Wojciech Węgrzyniak i dziennikarz ekonomiczny Jacek Krzemiński. Organizatorzy apelują: „Przedsiębiorcy, bądźmy razem! Jasna Góra to miejsce, gdzie od wieków dzieją się cuda! Zanieśmy tam Bogu wszystkie nasze radości, sukcesy i problemy.”

Więcej szczegółów, w tym rejestracja i szczegółowy program pielgrzymki, na: www.pielgrzymkaprzedsiebiorcow.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję