Reklama

Chełm

Wobec bezrobocia

Oddział Miejski Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Chełmie zorganizował w czerwcu br. konferencję poświęconą problematyce bezrobocia. W trakcie konferencji wykład nt. "Reakcje psychologiczne na bezrobocie" wygłosił ks. prof. Józef Bazylak. Kierownik Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie Danuta Cichowicz zapoznała uczestników z działaniami podejmowanymi przez Urząd w celu zwalczania bezrobocia oraz aktywizacją lokalnego rynku pracy. Konferencja była skierowana zarówno do osób zajmujących się urzędowo kwestiami bezrobocia a także pomocy społecznej, jak i do wszystkich mieszkańców Chełma zainteresowanych tą problematyką. Wykładom przysłuchiwali się więc pracownicy Urzędu Pracy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, OHP, lokalni samorządowcy oraz przedstawiciele działających w mieście organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, którym nie są obce problemy bezrobocia i jego skutków dla rodzin. Byli również sami bezrobotni z terenu Chełma oraz wolontariusze angażujący się w pomoc rodzinom będącym w potrzebie.

Spotkanie rozpoczął przewodniczący Oddziału Miejskiego Tadeusz Boniecki. Wprowadzając zebranych w tematykę konferencji w oparciu o encyklikę "Laborem exercens", przypomniał nauczanie papieża Jana Pawła II na temat pracy. Następnie, w imieniu Zarządu, przewodniczący powitał zaproszonych gości: m.in. wiceprezydenta miasta Chełma Zygmunta Gardzińskiego, Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Lublinie Marka Korycińskiego i członka Zarządu Stanisława Chadałę. Jako pierwszy wykład wygłosił ks. prof. Józef Bazylak. Bardzo szczegółowo i niezwykle głęboko zanalizował problem bezrobocia na podstawie pamiętników pisanych przez samych bezrobotnych. Zwolnienie z pracy jest zawsze szokiem, po którym człowiek aktywnie poszukuje pracy. Kiedy jej nie znajduje, ogarnia go pesymizm, pojawia się niepokój zarówno o los własny, jak i rodziny. Na podstawie prowadzonych badań Ksiądz Profesor zauważył, że człowiek po utracie pracy nie akceptuje swojej nowej roli społecznej i nie chce się z nią identyfikować. Przejawia się to m.in. w izolowaniu się od innych bezrobotnych. Osoby długotrwale pozostające bez pracy, nie widząc dalszego celu swojego życia, często popadają w różnego rodzaju uzależnienia, takie jak alkoholizm czy narkomania. Wykładowca zauważył, iż bezrobocie styka się również z innym niezwykle ważnym problemem związanym z przyszłym obliczem naszego społeczeństwa. Tego problemu jakby nie dostrzegali rządzący naszym krajem. Zdaniem prelegenta wobec widocznych zagrożeń natury psychicznej w próbach wyjścia z gospodarczego impasu nie mogą dominować czynniki tylko ekonomiczne. Dlatego łatanie przez rząd tzw. "dziury" budżetowej kosztem urlopów macierzyńskich bądź też za pomocą odbierania przeróżnych ulg mających wpływ na funkcjonowanie rodziny, jest poważnym wykroczeniem przeciwko żywemu organizmowi narodu polskiego.

Kierownik Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie Danuta Cichowicz zapoznała uczestników konferencji z obecną sytuacją na rynku pracy i działaniami podejmowanymi w celu jego aktywizacji. Miasto Chełm ma najwięcej bezrobotnych w województwie lubelskim. Stopa bezrobocia wynosi tu ponad 22 %. O kilka procent jest natomiast mniejsza na terenie powiatu chełmskiego. Chełmski Urząd pracy stara się przeciwdziałać rosnącemu bezrobociu realizując wiele specjalnych programów. Na szczególne wsparcie mogą liczyć pracodawcy, którzy będą tworzyć miejsca pracy dla absolwentów.

Konferencję zakończyła bardzo ożywiona dyskusja, w trakcie której padały głosy o potrzebie otworzenia przy parafiach specjalnych poradni dla osób bezrobotnych, gdzie mogliby znaleźć pomoc natury duchowej. W trakcie dyskusji podkreślano również potrzebę większego zaangażowania się różnych stowarzyszeń katolickich w tworzenie przy parafiach banków informacji o miejscach pracy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bydgoszcz: wierni adorowali Najświętszy Sakrament w monstrancji z Medjugorie

2020-09-22 19:34

[ TEMATY ]

Medjugorie

Bydgoszcz

Niedziela

„Jestem ogromnie wdzięczny, że zostaliśmy wyróżnieni i zobowiązani do jeszcze gorliwszej modlitwy o pokój, która trwa na całym świecie” – powiedział proboszcz parafii św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity w Bydgoszczy ks. Mirosław Pstrągowski.

Wspólnota stała się kilkudniowym miejscem szczególnej modlitwy, podczas której wierni adorowali Najświętszy Sakrament w monstrancji z Medjugorie.

„Królowa Pokoju” wróciła z Bośni i Hercegowiny i peregrynuje po Polsce. Monstrancja została ofiarowana jako wotum dziękczynne w imieniu pielgrzymów z całego świata, które wpisało się w inicjatywę stowarzyszenia „Comunità Regina della Pace”. Buduje ono na całym świecie dwanaście ołtarzy, gdzie odbywać się będzie wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą o pokój. Dotychczas udało się już stworzyć kilka takich miejsc, m.in. w sanktuarium w Kibeho w Rwandzie, gdzie ćwierć wieku temu doszło do ludobójstwa, oraz w słynnej Grocie Mlecznej w Betlejem. Kolejnym ma być ołtarz w Medjugorje, w który zostanie wkomponowana „Królowa Pokoju”.

Monstrancja powstała w gdańskiej pracowni Mariusza Drapikowskiego. Do jej wykonania użytych zostało dwanaście meteorytów. Ich nieziemskie pochodzenie symbolizuje wieniec z „gwiazd dwunastu”. Monstrancja ma swym wyglądem i konstrukcją nawiązywać do nadprzyrodzonego wizerunku Maryi, która w swym sercu nosi Chrystusa. Osobną symbolikę mają również barwy kamieni, których użyto w monstrancji. Jej wysokość wynosi 1,5 metra, a z tronem do przenoszenia i ustawiania – 185 centymetrów, zaś waga sięga około 50 kilogramów.

Międzynarodowe Centrum Modlitwy o Pokój w Medjugorie jest zlokalizowane w nękanym nieustannymi wojnami i konfliktami kraju położonym na Półwyspie Bałkańskim. To miejsce modlitwy i nawrócenia tysięcy osób. – Znajdujemy się w Diecezjalnym Ośrodkiem Kultu św. Rity, włoskiej augustianki, patronki spraw trudnych i niemożliwych, za której wstawiennictwem również prosimy o ustanie wojen, konfliktów oraz codzienny pokój międzyludzki w naszej ojczyźnie – powiedział proboszcz parafii św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity w Bydgoszczy ks. Mirosław Pstrągowski.

Przez siedem dni kapłani, młodzież i wierni uczestniczyli w Mszach Świętych, adoracji, odmawianiu Koronki do Bożego Miłosierdzia oraz Apelach Jasnogórskich.

Szczególny dniem był natomiast 22 września. W Eucharystii wzięli udział czciciele św. Rity, członkowie jej bractwa, przedstawiciele Towarzystwa św. Wojciecha oraz członkowie Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Po Mszy św. odbył się koncert muzyki chrześcijańskiej z Bliskiego Wschodu w językach aramejskim i arabskim w wykonaniu Sylwii Hazboun – Polki, katoliczki, która wyszła za mąż za Józefa z Betlejem.

CZYTAJ DALEJ

Biskupiak. Wspinaczka ku świętości

2020-09-23 07:36

Ewa Kamińska

Uczniowie „Biskupiaka” wzorem św. Stanisława Kostki starają się dokonywać mądrych i ambitnych wyborów.

Tradycyjnie 18 września, we wspomnienie swojego patrona, uczniowie XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki zgromadzili się na Mszy św. w archikatedrze lubelskiej. Ze względu na sytuację epidemiczną wzięli w niej udział przede wszystkim uczniowie klas pierwszych, którzy złożyli ślubowanie. Eucharystię celebrował bp Adam Bab wraz z dyrektorem szkoły ks. Grzegorzem Strugiem, pierwszym dyrektorem ks. Krzysztofem Targońskim oraz z ks. Grzegorzem Różyło i ks. Michałem Baińskim.

Podczas szkolnej Eucharystii, z okazji 50-lecia kapłaństwa ks. kan. Krzysztofa Targońskiego zostały skierowane ku niemu gratulacje i podziękowania za trud odtworzenia „Biskupiaka” po 30 latach przerwy. Dzieje szkoły sięgają 1923 r., gdy powstało gimnazjum założone przez biskupa lubelskiego Mariana Fulmana. Gmach „Biskupiaka” zbudowano na Czwartku w latach 1927-1934. Po wybuchu wojny w 1939 r. budynek został zajęty przez Niemców, a szkoła zlikwidowana. W 1944 r. wznowiła działalność i funkcjonowała do likwidacji przez władze komunistyczne w 1962 r. Staraniem ks. Targońskiego w 1993 r. udało się reaktywować palcówkę. Szkoła cieszy się dobrą renomą; nie tylko kształci, ale wychowuje uczniów w duchu katolickim i patriotycznym.

Więcej na łamach "Niedzieli Lubelskiej" w wydaniu z datą 4 października.

Fotorelacja na www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję