Reklama

Niedziela Wrocławska

To mój krzyż! - Eucharystia w Kolegiacie Świętego Krzyża we Wrocławiu

W Kolegiacie Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim po wprowadzeniu nowych kanoników sprawowana była Eucharystia pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego.

2021-09-14 17:17

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. kan. Wiesław Szczęch wygłosił homilię.

Ks. kan. Wiesław Szczęch wygłosił homilię.

Na wstępie Mszy św. ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej przypomniał okoliczności ustanowienia święta Podwyższenia Krzyża Świętego. - Gromadzimy się, aby oddać cześć Krzyżowi Świętemu, aby uwielbiać Chrystusa, który złożył Siebie w ofierze za nasze grzechy na drzewie krzyża - mówił kapłan.

Tego dnia homilię wygłosił ks. kanonik Wiesław Szczęch. Na wstępie kaznodzieja mówił o krzyżu w życiu człowieka. Wiąże się to także z różnymi postawami - Krzyż kojarzony jest jako symbol nieszczęścia. Krzyż jest też niechciany i wyrzucany z mieszkań. Jest symbolem wiary prowadzącym do Boga. Tak jak z krzyżem, tak jest z naszą ludzką postawą - podkreślił kapłan i zacytował Ewangelię: - „Tak bowiem Bóg umiłował, że Syna Swego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”. Niepojętą tajemnicą jest to umiłowanie Boga i wydanie Syna na śmierć krzyżową - zaznaczył ks. kanonik.

Reklama

Podkreślając piękno Bożego stworzenia, kaznodzieja zauważył, że postawa człowieka zaburzyła harmonię i obok miłości pojawiła się nienawiść, a obok życia śmierć. W wyniku grzechu pierworodnego człowiek zmaga się z bólem i cierpieniem - Obejmuje to wszystkich, bez wyjątków - powiedział ks. Szczęch.

Są takie momenty, kiedy człowiek czuje się przytłoczony cierpieniem - Od czasu kiedy Chrystus umarł na krzyżu, mamy swoje krzyże. Dlatego mówimy - To mój krzyż! [...] Zdarza się, że mówimy - Ten krzyż jest ponad moje siły, jest za ciężki. Jednak idziemy z nim zginając się pod jego ciężarem powtarzając - To mój krzyż! - zaznaczył kapłan.

Nie zabrakło także odniesienia miłości Boga do człowieka, która objawiła się na krzyżu - Zmienia się nasze życie, zmieniają się ustroje polityczne, a krzyż Chrystusowy wciąż taki sam. Nie da się go niczym zastąpić, nie da się go zetrzeć z powierzchni ziemi - podkresił ks. kanonik.

Reklama

Cytując słowa bł. M. Elżbiety Róży Czackiej - „Przez krzyż do nieba”, kaznodzieja zwrócił uwagę na konieczność przyjęcia krzyża. - Nie ma chrześcijaństwa bez krzyża. Wierność Chrystusowi, to wierność Jego krzyżowi. Wierność krzyżowi to wierność ideałom, których krzyż jest odblaskiem.

Kolegiata Świętokrzyska powstała w XIII wieku za sprawa księcia Henryka Probusa. W wyniku sekularyzacji w 1810 roku została ona rozwiązana i reaktywowana za sprawą kard. H. Gulbinowicza w 1998 roku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Premier uruchamia swój autorski podcast

2021-09-17 14:47

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

Krystian Maj/KPRM

Od dziś w każdy piątek będziecie mogli posłuchać mojego autorskiego podcastu - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku i przekazał, że co tydzień będą tam "informacje polityczne z pierwszej ręki", a także omówienie najważniejszych tematów.

O swojej nowej aktywności premier poinformował na Facebooku. "Czas na coś nowego!" - napisał. "Od dziś w każdy piątek będziecie mogli posłuchać mojego autorskiego podcastu, w którym mówię o tym, co ważne dla Polski i Polaków" - przekazał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję