Reklama

Dar szkaplerza

Siostry z Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (Karmelitanki Bose), których dom mieści się przy ul. św. Jadwigi Królowej 83 w Częstochowie, 16 lipca br. obchodziły uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, zwaną także Matki Bożej Szkaplerznej. Liturgiczne wspomnienie wiąże się z ofiarowaniem Karmelitom przez Matkę Bożą daru szkaplerza. W nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. w Aylesford (Anglia) generał zakonu - św. Szymon Stock ujrzał Maryję w otoczeniu aniołów. Ona, wskazując na jego szkaplerz, powiedziała: "To będzie przywilejem dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego". Odtąd szkaplerz stał się szczególnym znakiem opieki Maryi, a praktyka jego noszenia rozpowszechniła się w Kościele katolickim, szczególnie po dołączeniu do niego przywileju sobotniego (Maryja przekazała papieżowi Janowi XXII, że "w pierwszą sobotę po śmierci wyzwoli czcicieli szkaplerza z czyśćca i zawiedzie ich na górę życia wiecznego"). Do rodziny karmelitańskiej należeli także królowie. W szkaplerz przyodział się m.in. król Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski. Również Ojciec Święty Jan Paweł II jest gorącym czcicielem szkaplerza i propagatorem duchowości karmelitańskiej. Wielokrotnie przyznawał: "Ja także od bardzo długiego czasu noszę na sercu szkaplerz karmelitański z miłości do wspólnej Matki Niebieskiej, której opieki doznaję ustawicznie".

Szata Maryi

Tradycyjnym przygotowaniem Sióstr Karmelitanek do uroczystości odpustowych była nowenna do Matki Bożej, a pogłębiło je triduum.

Licznie przybyłych na uroczystości do częstochowskiego Karmelu czcicieli szkaplerza świętego powitał śpiew Sióstr, które modliły się Litanią do Maryi Królowej Karmelu. O godz. 18.00 rozpoczęła się Eucharystia, którą sprawował ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela. W swojej homilii Ksiądz Infułat podkreślił, iż wiek XX był okresem w którym bardzo wielu wierzących oddało życie za Chrystusa (m.in. św. Benedykta od Krzyża - Edyta Stein, karmelitanka), co stanowi 70% męczenników Kościoła. Zauważył też, że wiek XXI także może żądać od uczniów Jezusa świadectwa krwi. " Prośmy - modlił się - aby Matka Boża Szkaplerzna była nam Orędowniczką na ten czas i aby dała nam moc świadczenia o Chrystusie - aż do przelania krwi".

Podczas Mszy św. ponad 40 osób przyjęło z rąk Dostojnego Celebransa szkaplerz święty. Ponadto każdy otrzymał medalik z wizerunkiem Matki Bożej Szkaplerznej, który można nosić zamiast płóciennego szkaplerza ( taką zamianę wprowadził w 1910 r. papież Pius X), a także bardzo praktyczny miniinformator i modlitewnik zarazem. Dla uczestników Eucharystii niezapomniana będzie prośba o modlitwę, jaką skierowała Madzia Buczek - założycielka Podwórkowych Kół Różańcowych, do których należą również Siostry Karmelitanki.

Siostry zauważyły ogromne ożywienie nabożeństwa szkaplerznego w 2001 r., który był dla Zakonu Karmelitańskiego rokiem jubileuszowym - 750-

-lecia Szkaplerza Świętego. Wówczas bardzo wiele osób (ok. 900) Matka Boża przygarnęła pod swój płaszcz. Odpowiadając na rosnące pragnienie przynależenia do rodziny szkaplerznej i oddawania czci Matce Bożej, Karmelitanki wprowadziły każdego 16. dnia miesiąca o godz. 18.00 Mszę św. z możliwością przyjęcia szkaplerza. Dla czcicieli szkaplerza świętego uczestnictwo w tej comiesięcznej Liturgii stanowi formację duchową i pogłębia więź duchową z Matką Bożą. Noszenie szkaplerza - "szaty Maryi" zobowiązuje do współpracy z Maryją, naszą Matką i Pośredniczką.

Chwalebne jest, że są katecheci, którzy przyjeżdżają z całej Polski z grupami dzieci, aby powierzyć je Sercu Najlepszej Matki przez przyjęcie przez nie szkaplerza - daru zbawienia, nadziei i Jej opieki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Za tych, co zginęli w drodze do Europy - rozpoczyna się Tydzień Modlitwy za Uchodźców

2020-09-27 16:12

[ TEMATY ]

modlitwa

Adoe.Stock.pl

W 106. Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy rozpoczyna się w Polsce Tydzień Modlitwy za Uchodźców „Umrzeć z nadziei”. Wspólnota Sant’Egidio zachęca do włączenia się w modlitwę za tych, którzy – jak pisze papież Franciszek w swoim orędziu – zostali jak Jezus Chrystus za czasów Heroda zmuszeni do ucieczki. Modlitwy w Warszawie i Poznaniu sprawowane będą przy krzyżach przywiezionych z Lesbos, wykonanych z drewna łodzi migrantów, które rozbiły się u wybrzeży tej greckiej wyspy.

Ojciec Święty po raz kolejny przypomina, że kiedy mówimy o migrantach i wysiedlonych, zbyt często zatrzymujemy się na liczbach. „A tu nie chodzi o liczby, tylko o osoby! (…) Znając ich historie, będziemy w stanie ich zrozumieć. Będziemy mogli na przykład zrozumieć, że niepewność, jakiej doświadczyliśmy w związku z cierpieniem w wyniku pandemii, jest stałym elementem w życiu osób przesiedlonych” – pisze papież.

Podczas nabożeństw w kilkunastu polskich miastach wymieniane będą imiona i historie osób, które zginęły uciekając do Europy przed wojną, przemocą i biedą. Od czerwca 2019 do czerwca 2020 roku w Morzu Śródziemnym i na innych szlakach życie straciło 2398 migrantów.

Objęty patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Tydzień Modlitwy za Uchodźców „Umrzeć z nadziei” potrwa do 4 października. Ekumenicznej modlitwie, która odbędzie się we wtorek 29 września o godz. 19 w parafii św. Barbary w Warszawie, przewodniczył będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Nabożeństwo w kościele oo. Karmelitów na wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu odbędzie się w poniedziałek 28 września o godz. 19.30 pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla.

W piątek 2 października o godz. 18 modlitwę w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie poprowadzi bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Tego samego dnia o 19.30 nabożeństwu w kościele św. Sebastiana w Opolu przewodniczyć będzie bp Andrzej Czaja.

Modlitwy w Warszawie i Poznaniu sprawowane będą przy krzyżach przywiezionych z Lesbos, wykonanych z drewna łodzi migrantów, które rozbiły się u wybrzeży tej greckiej wyspy. Delegacja Wspólnot Sant’Egidio spędziła na Lesbos „solidarne wakacje” towarzysząc z misją humanitarną uchodźcom z obozu Moria. Członkowie Sant’Egidio będą opowiadać o doświadczeniu osobistego spotkania z uchodźcami, żyjącymi w tym nieludzkim miejscu, które w ostatnich tygodniach strawił pożar.

Wspólnota Sant’Egidio przygotowuje nabożeństwo w intencji uchodźców „Umrzeć z nadziei” od 2015 r., gdy w Europie wybuchł największy jak dotąd kryzys migracyjny, a wody Morza Śródziemnego pochłonęły 3771 istnień ludzkich. Od 1990 r. w „podróżach nadziei” do Europy zginęło blisko 41 tys. uchodźców.

Poniżej spis miast, w których odbędzie się modlitwa:

NOWY DWÓR MAZOWIECKI, niedziela 27 września, godz. 12.00 i 13.00, kościół św. Barbary w Modlinie Twierdzy, ul. Szpitalna 69.

KATOWICE, niedziela 27 września, godz. 17.00kościół Wniebowzięcia NMP, ul Graniczna 26, przewodniczy ks. Zbigniew Kocoń.

POZNAŃ, poniedziałek 28 września, godz. 19:30 (wcześniej spotkanie o 19:10), kościół oo. Karmelitów na wzgórzu św. Wojciecha, przewodniczy ks. bp Damian Bryl.

WARSZAWA, wtorek 29 września, godz. 19.00, parafia św. Barbary, ul. Nowogrodzka 51, przewodniczy kard. Kazimierz Nycz.

LUBLIN, środa 30 września, godz. 18.00, klasztor Sióstr Misjonarek NMP Królowej Afryki (Siostry Białe), ul. J. K. Chodkiewicza 9, przewodniczy ks. Mieczysław Puzewicz.

SŁUPSK, środa 30 września, godz. 18.00, kościół św. Maksymiliana Kolbego, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 20, przewodniczy ks. Lucjan Huszczonek.

KRAKÓW-PODGÓRZE, środa 30 września, godz. 18.00, kościół św. Józefa, ul. Zamoyskiego 2, przewodniczy ks. Jarosław Raczek.

BRZEGI k. WIELICZKI, środa 30 września, godz. 19.30, Campus Misericordiae w Brzegach koło WIELICZKI, przewodniczy o. Mariusz Tabor OFM.

GDYNIA, czwartek 1 października, godz. 19.15, kościół św. Mikołaja, ul. św. Mikołaja 1, przewodniczy ks. Jacek Socha.

SZCZECINEK, piątek 2 października, godz. 17.30, parafia p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ul. 3 maja 1a, przewodniczy ks. Jacek Lewiński.

KOSZALIN, piątek 2 października, godz. 18.00, katedra p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. B. Chrobrego 7, przewodniczy bp Krzysztof Zadarko.

OPOLE, piątek 2 października, godz. 19.30, kościół św. Sebastiana, plac Świętego Sebastiana 2, przewodniczy bp Andrzej Czaja.

Wspólnota Sant’Egidio powstała w 1968 roku w Rzymie z inicjatywy Andrei Riccardiego i małej grupki licealistów. Dziś obecna jest w 73 krajach na wszystkich kontynentach. Należy do niej ponad 60 tys. osób. Wspólnota – gdziekolwiek jest – żyje tym samym duchem, opartym na modlitwie i czytaniu Słowa Bożego, przyjaźni z ubogimi i pracy na rzecz pokoju.

Na całym świecie zaangażowana jest na rzecz osób w różny sposób ubogich: bezdomnych, samotnych osób starszych, dzieci ulicy w Afryce i Ameryce Łacińskiej, młodych wzrastających w Szkołach Pokoju, więźniów, migrantów i uchodźców. Prowadzi m.in. projekt korytarzy humanitarnych, pozwalający na bezpieczne przybycie do Włoch i sprawną integrację uchodźców. Wspólnota w Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i Chojnie, a zaprzyjaźnione grupy inspirujące się jej duchowością także w innych miastach.

CZYTAJ DALEJ

Bierzmowanie w Polskiej Misji Katolickiej w Munster

2020-09-28 00:12

ks. kan. Marian Wagner

Młodzież z Polskiej Misji Katolickiej w Munster, przyjęła z rąk Ks. Abpa Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, sakrament bierzmowania. Uroczystość ta połączona była z poświęceniem sztandaru misyjnego z wizerunkiem św. Jana Pawła II.

Na początku liturgii proboszcz parafii, młodzież oraz rodzice poprosili ks. Abpa o udzielenie sakramentu zgromadzonej młodzieży.

Podczas homilii, metropolita wrocławski przywołując sakrament Chrztu i I Komunii świętej zachęcił młodych, aby nie bali się otworzyć na działanie Ducha Świętego. Przykładem mogą być Apostołowie, którzy oczekiwali na Zesłanie Ducha Świętego.

Na zakończenie Liturgii Ks. Arcybiskup poświęcił sztandar misyjny ufundowany przez rodziców Szkoły Misyjnej oraz PMK.

ks. kan Marian Wagner

Poświęcenie sztandaru

Poświęcenie sztandaru


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję