Reklama

Prezentacja parafii pw. bł. Karoliny w Rzeszowie

Kościół Patronki diecezji

ALINA ZIĘTEK-SALWIK

W 1995 r. bp Kazimierz Górny powołał do istnienia w Rzeszowie nową parafię pw. Błogosławionej Karoliny Kózkówny. Została ona wydzielona z parafii Świętej Rodziny, św. Mikołaja i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na rzeszowskim osiedlu Krakowska-Południe, gdzie w bardzo szybkim tempie wznoszone są nowe bloki mieszkalne. W 1998 r. proboszczem parafii został mianowany ks. Jan Krynicki. W 1999 r. przydzielono wikariusza - ks. Artura Pytlaka. Obecnie wikariuszem jest ks. Artur Ziąber.Początkowo parafia liczyła niewiele ponad 700 wiernych. Teraz jest ich ok. 2 tys. i wciąż ich przybywa, bo powstają nowe bloki mieszkalne. Ciekawostką jest, że w krótkich dziejach parafii było tylko 16 pogrzebów i aż 108 chrztów, co także świadczy o tym, że parafia jest młoda, prężna, rozwojowa. Budowa świątyni konsoliduje wiernych przy tej ciągle jeszcze tworzącej się parafii. Sprzyja temu przyjacielska atmosfera i życzliwość kapłanów. W tym roku święcenia kapłańskie przyjął pochodzący z tej parafii ks. Robert Śliwa.

Parafia jest w posiadaniu relikwii Błogosławionej. 18. dnia każdego miesiąca odprawiane są uroczyste nowenny do bł. Karoliny Kózkówny.

Parafia młoda, prężna, rozwojowa...

Reklama

Pierwsze administrowanie parafii rozpoczął ks. prałat Stanisław Tomkowicz, dziekan dekanatu Rzeszów II. W 1998 r. do pracy w parafii został skierowany ks. Jan Krynicki. We wrześniu ks. Jan zamieszkał gościnnie na plebanii parafii Świętej Rodziny. Rozpoczął starania o wybudowanie kaplicy. Dzięki życzliwości wielu osób i pomocy wielu firm, już 22 listopada tego samego roku Biskup Ordynariusz poświęcił nową kaplicę przy ul. Dukielskiej. Był to zarazem pierwszy odpust ku czci bł. Karoliny. Chociaż kaplica ma charakter tymczasowy, to zbudowana jest jednak w sposób solidny i gustowny.

W grudniu 1998 r. ogłoszony został konkurs na projekt nowej świątyni parafialnej i budynków towarzyszących. Konkurs został rozstrzygnięty w kwietniu 1999 r. Przyjęto koncepcję architektów z Rzeszowa, Andrzeja i Marcina Smoczyńskich i Marcina Łoboza. Konstruktorem budynku jest Stanisław Syrek. Prace przygotowawcze do budowy rozpoczęły się w grudniu 2000 r., a wiosną następnego roku ruszyły właś-ciwe prace budowlane przy kościele, czyli wznoszenie murów. Tempo robót prowadzonych przez firmę ADMA, tj. Marian, Józef i Stanisław Adamczykowie i Mariusz Darasz, jest bardzo szybkie.

Duchowa osnowa wspólnoty

Równocześnie ze wzrastaniem murów Kościoła materialnego trwa systematyczna praca duszpasterska. Przy parafii powstaje centrum duszpasterskie im. św. Floriana. Ksiądz Proboszcz jest diecezjalnym duszpasterzem strażaków, stąd właśnie strażacy są szczególnie forowani w tej parafii.

Do najważniejszych wydarzeń w parafii należy peregrynacja obrazu "Jezu, ufam Tobie" w lutym 2000 r. W dniach 16-23 czerwca br. prowadzone były przez ks. Zygmunta Tokarza MS pierwsze w dziejach parafii Misje św., przygotowujące parafię do Nawiedzenia Kopii Obrazu Jasnogórskiego, która miała miejsce 27 lipca i była poprzedzona trzydniowym Triduum do bł. Karoliny (podobnie jak przed każdym odpustem parafialnym przypadającym 18 listopada).

Stałym nabożeństwem jest nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Raz w miesiącu jest specjalna Msza św. dla grupy Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Na terenie parafii nie ma szkoły, a wiadomo, że oddziaływanie na dzieci i młodzież jest bardzo znaczące w parafii. Parafianie utworzyli Komitet budowy szkoły i zaplecza oświatowego. Wystosowali w tej sprawie stosowną petycję do władz samorządowych. Mimo że nie ma szkoły, w parafii organizowana jest I Komunia i bierzmowanie. Przygotowanie młodzieży odbywa się przy parafii, na razie w kaplicy. Dzięki życzliwości Spółdzielni "Projektant" parafia dysponuje mieszczącą się w pobliskim bloku salką, w której może ćwiczyć schola. Na spotkania przychodzi również młodzież skupiona w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży oraz w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Spotkania formacyjne mają także ministranci i lektorzy. Prężnie działa Grupa Synodalna. Oczywiście pracuje Komitet budowy kościoła, a także Rada Duszpasterska. Modlą się Róże Różańcowe.

Raz na kwartał organizowane są spot-kania z ludźmi nauki Kościoła. Do tej pory wykłady prowadzili m. in.: ks. prof. M. Krąpiec, ks. prof. W. Słomka, ks. prof. Z. Uchnast, ks. prof. I. Bokwa, ks. prof. B. Gacka, ks. dr M. Jagodziński.

Wielkim przeżyciem dla parafian było goszczenie w parafii jedynej w Polsce kopii Całunu Turyńskiego, którą opiekują się Księża Pauliści z Częstochowy. Towarzyszyły temu specjalne wykłady na temat Całunu.

Od trzech lat parafia organizuje kolonie dla dzieci z rodzin strażaków i rodzin w trudnej sytuacji materialnej. W koloniach organizowanych w Krynicy, Muszynie i w Białce Tatrzańskiej uczestniczą także dzieci ze Słowacji oraz z Ukrainy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Quiz: Czy dobrze znasz św. Ojca Pio? Sprawdź swoją wiedzę!

2020-09-23 10:05

[ TEMATY ]

O. Pio

quiz

Św. Ojciec Pio to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych świętych Kościoła. Ale czy naprawdę znany? Czy nasza wiedza o tym świętym kapucynie nie kończy się na jego kilku mocnych cytatach? Zapraszamy do wspólnej zabawy, która mamy nadzieję pobudzi pragnienie jeszcze głębszego poznania życia tego niezwykłego świętego. Powodzenia! :)

1. Jak przed wstąpieniem do zakonu nazywał się o. Pio?

2. Jaki zakonny skrót przypisuje się do o.Pio?

3. Który Papież dał mu specjalne zezwolenie na odprawianie mszy trydenckiej z powodu zaawansowanego wieku, w którym się znajdował, i pogarszającego się stanu zdrowia?

4. W jakiej miejscowości urodził się o. Pio?

5. Pomiędzy 5 a 7 sierpnia o.Pio otrzymał wizję, w której ukazał mu się Chrystus i przebił mu bok”. W wyniku tego doświadczenia ojciec Pio otrzymał fizyczną ranę na boku. Doświadczenie tego typu nosi nazwę stygmatyzacji lub przebicia serca. Wskazuje ono na jedność miłości z Bogiem. W którym roku miało to miejsce?

6. Którego daru nie posiadał o.Pio?

7. Jak nazywa się najsłynniejsze Sanktuarium związane z ojcem Pio z Pietrelciny?

8. Wskaż nieprawdziwe zdanie:

9. Co to jest dar bilokacji?

10. Który z papieży kanonizował o.Pio?

Aby zobaczyć wynik musisz odpowiedzieć na wszystkie pytania

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Historia nauczycielką nadziei

2020-09-25 14:21

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Szkoły

W łódzkim zespole szkół, działających w ramach Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, trwają przygotowania do realizacji kolejnego widowiska patriotycznego pt.: „Rodzina Niepodległa”. Premiera planowana jest na 26 października.

Na scenie spotkają się nauczyciele ze swoimi uczniami – uczestnikami zajęć szkolnych Kół Teatralnych i chóru. Młodzi miłośnicy teatru wystąpią u boku profesjonalnych aktorów i muzyków. Na widowni zasiądzie młodzież i rodzice.

Autorzy projektu „Rodzina Niepodległa” wychodzą z założenia, że wspólnotowe przeżycie historycznych treści skutecznie zbliża do siebie dorosłych i młodzież, wzmacnia poczucie rodzinnych więzi i współodpowiedzialności za losy państwa, narodu, Kościoła. Spektakl podkreśli wielkie znaczenie polskich rodzin – jako rękojmi naszej suwerenności.

W warstwie literackiej widowisko podejmie temat wielkich Rocznic, obchodzonych w tym roku: Stulecia Bitwy Warszawskiej i urodzin Karola Wojtyły; czterdziestej Rocznicy powstania „Solidarności” i dziesiątej Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Pojawią się wątki mówiące o poświęceniu i odwadze, lojalności i wierze, wreszcie – o nadziei i zwycięstwie. Spektakl będzie ewoluował od gorzkiego „Raportu z oblężonego miasta” (Zbigniewa Herberta) do końcowego obrazu ludzi, którzy się nie poddają („Ballada o Międzymorzu”).

Będzie to forma opowieści o najnowszej historii Polski wyrażona językiem teatru, poezji, dokumentu, skeczu i piosenki w sposób poruszający i optymistyczny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję