Reklama

VII Pielgrzymka „Niedzieli” na Jasną Górę

Bądźcie jak stągwie...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

20 września br., w wigilię Dnia Środków Społecznego Przekazu, spotkali się na Jasnej Górze czytelnicy, przyjaciele i pracownicy Niedzieli. Choć celem pielgrzymki jest przede wszystkim dziękczynienie Panu Bogu za miniony rok pracy, duże znaczenie ma także spotkanie tych, którzy pismo tworzą, z tymi, którzy je czytają. Tradycyjnie też każdej pielgrzymce towarzyszy motto przewodnie. Tym razem w informacjach anonsujących spotkanie pojawiły się słowa: Z Różańcem poprzez dni, lata i wieki, co doskonale koresponduje z obchodzonym właśnie Rokiem Różańca Świętego. Hasłem pielgrzymki stał się tytuł książki roku Biblioteki „Niedzieli”.
Pielgrzymka rozpoczęła się w jasnogórskiej Auli im. o. Kordeckiego słowem redaktora naczelnego Niedzieli - ks. inf. Ireneusza Skubisia, który powitał gości i zaprosił do stołu prezydialnego: ks. Mirosława Drozdka SAC z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, o. Nikodema Kilnara - podprzeora klasztoru jasnogórskiego, dr Krystynę Czubę, Czesława Ryszkę, prof. dr. hab. Karola Klauzę oraz ks. prał. Piotra Miklasińskiego z Zawiercia. Redaktor Naczelny Niedzieli przypomniał, że nasze pielgrzymki służą też uszanowaniu osób, które przyczyniły się do wzrostu i rozwoju pisma. „Jesteśmy w Redakcji przekonani - mówił - że trzeba tych ludzi pokazać i podziękować szczególnie tym, którzy ciężko pracują w 19 naszych wydaniach diecezjalnych, włączając w to pracę wolontariuszy z Redakcji Niedzieli w Chicago”.
Podczas pielgrzymki ks. Mirosław Drozdek SAC złożył świadectwo różańcowe i obdarował różańcami wszystkich uczestników „niedzielnej” pielgrzymki.
Nagrodami Redaktora Naczelnego Niedzieli, czyli medalami Mater Verbi (Matki Słowa), w tym roku obdarowano 80 osób. Prof. Karol Klauza, długoletni dziennikarz Niedzieli, autor i współautor wielu cennych inicjatyw, przypomniał początki nagrody, której wartość mierzona jest dokonaniami odznaczanych osób. A są wśród nich zarówno profesorowie uniwersyteccy, politycy, osoby znane z mediów, w tym dostojnicy Kościoła, dziennikarze, artyści, jak i kościelni rozprowadzający Niedzielę w swoich parafiach, kioskarze, listonosze, panie, które poświęcają swój czas, roznosząc Niedzielę do domów ludzi chorych itd. Nagroda ta stwarza nowy rodzaj wspólnoty. Jej otrzymanie nie tylko honoruje czyjeś dokonania, ale zobowiązuje do życzliwości i pewnej odpowiedzialności za Niedzielę.
W gronie laureatów znalazły się także osoby, które imponują swoją postawą, doceniając wagę i znaczenie prasy katolickiej w dziele ewangelizacji. Nagrodzeni zostali m.in. kapłani z archidiecezji wrocławskiej, gorliwie propagujący na tamtych terenach nasze pismo, choć Niedziela nie ma tam swojej lokalnej edycji, pracownicy i wolontariusze z edycji lokalnych, znani i lubiani autorzy Biblioteki „Niedzieli” oraz grono pracowników Tygodnika z Częstochowy. Uroczystość wręczania nagród ubogacały chwile muzyki w wykonaniu kapeli góralskiej z Krzeptówek, jasnogórskich chórów: „Filiae Mariae” i „Pueri Claromontani” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej oraz scholi świetlicy środowiskowej Sióstr Urszulanek z Łodzi, a także prezentacja fragmentów poematów ks. Karola Wojtyły, przygotowana przez znaną aktorkę krakowską Marię Przybylską - co było wspólnym zejściem w głąb i zanurzeniem się w metafizyce odkrywanej przez księdza-poetę Karola Wojtyłę, późniejszego Wielkiego Papieża.
W czasie pielgrzymki uczczono także jubileusz 10-lecia Biblioteki „Niedzieli”. Na początku lat 90., gdy na polskim rynku wydawniczym funkcjonowało ok. 3 tys. wydawnictw, założenie kolejnego wydawało się szaleństwem. Ale - jak twierdzi prof. Klauza - osoby znające ks. Skubisia wiedzą, że czasem podejmuje on sprawy po ludzku niemożliwe. Redaktor Naczelny Niedzieli był przekonany, że Biblioteka dopełni misji Niedzieli i odwrotnie. Do tej pory w Bibliotece „Niedzieli” ukazało się ponad 150 tytułów, od dzieł teologicznych po bajki dla dzieci. Biblioteka doczekała się uznania w oczach katolickich wydawców, którzy w 2000 r. przyznali jej prestiżową nagrodę „Feliksa”. Wydana w Roku Jubileuszowym Ewangelia sprzedała się w milionowym nakładzie, a ostatni bestseller - to wspomniana już książka Hiszpana - o. Emilio Cárdenasa SM pt. Z Różańcem poprzez dni, lata i wieki.

* * *

O godz. 13.00 rozpoczęła się Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył oraz homilię wygłosił abp Stanisław Nowak. W koncelebrze znalazło się kilkunastu kapłanów, w tym redaktorzy odpowiedzialni za wydania diecezjalne. Jest to jeszcze jeden „niedzielny” zwyczaj, że przynajmniej raz w roku księża redaktorzy prowadzący poszczególne wydania diecezjalne spotykają się przy ołtarzu. W imieniu Jasnej Góry zebranych powitał o. Nikodem Kilnar OSPPE.
Ksiądz Arcybiskup, nawiązując w homilii do fragmentu Ewangelii opowiadającym o weselu w Kanie Galilejskiej, przypomniał, byśmy wszyscy, także dziennikarze katoliccy, byli jak stągwie, które dają się napełniać przesłaniem Jezusa, stając się tym samym świadkami Jego życia i nauki. Wyraził także uznanie dla Niedzieli za stanowczość w głoszeniu Dobrej Nowiny, profesjonalizm i kreatywność, czego efektem jest mocna obecność pisma we współczesnym świecie mass mediów. Przypomniał, byśmy nigdy nie zapominali o Tej, której Wizerunkiem pieczętujemy każdy kolejny numer pisma - o Maryi, Matce Boga.
Pielgrzymki Niedzieli na stałe wrosły już w krajobraz Sanktuarium Jasnogórskiego, a także w krajobraz naszej pracy redakcyjnej. Są podsumowaniem roku pracy i chwilą modlitwy dziękczynnej za to, co udało się w ostatnim czasie dokonać; są spotkaniem z Bogiem, Jego Matką i drugim człowiekiem - naszym przyjacielem.
Bóg zapłać wszystkim za obecność i modlitwę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boży szaleniec, który uczy nas, jak zawierzyć się Maryi

[ TEMATY ]

Ludwik de Montfort

wikipedia.org

Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort jako człowiek oddany Duchowi Świętemu wzrastał w osobistej świętości, „od dobrego ku lepszemu”. Wiemy jednakże, że do tej przygody zaprasza każdego.

Oto o jakich misjonarzy prosi Pana w ekstatycznej Modlitwie płomiennej: „o kapłanów wolnych Twoją wolnością, oderwanych od wszystkiego, bez ojca i matki, bez braci i sióstr, bez krewnych według ciała, przyjaciół według świata, dóbr doczesnych, bez więzów i trosk, a nawet własnej woli. (...), o niewolników Twojej miłości i Twojej woli, o ludzi według Serca Twego, którzy oderwani od własnej woli, która ich zagłusza i hamuje, aby spełniali wyłącznie Twoją wolę i pokonali wszystkich Twoich nieprzyjaciół, jako nowi Dawidowie z laską Krzyża i procą Różańca świętego w rękach (...), o ludzi podobnych do obłoków wzniesionych ponad ziemię, nasyconych niebiańską rosą, którzy bez przeszkód będą pędzić na wszystkie strony świata przynagleni tchnieniem Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję