W homilii abp Szal zachęcał obecnych, szczególnie młodzież, aby umieli rozpoznawać co jest dobre, a co złe, „by nie szli za Lucyferem, który mówi: rób co chcesz; po co ci przekazania, po co jakieś zasady moralne, po co nauczyciele, rodzice; ty sam jesteś najważniejszy”.
Reklama
– Św. Michał mówi: tylko Bóg, On jest najważniejszy. Któż jak Bóg? Kto inny mnie może zbawić, jak nie Pan Bóg? – zwrócił uwagę.
– Umiejmy tak jak święty Michał przeciwstawiać się złu. Walczmy o dobro, czyli o swój dobry charakter; o dobre czyny; o świętość. Przeciwstawiajmy się kłamstwu, przemocy, nienawiści, której jest tak wiele we współczesnym świecie. Przeciwstawiajmy się bardzo niebezpiecznej postawie, która jest nihilizmem, czyli kwestionowaniem wartości i wszelkich idei – kontynuował metropolita przemyski.
Abp Szal przestrzegał również przed postawą buntu „przeciwko wszystkiemu i wszystkim”, bo jest to cecha złego ducha. – Szatan miał wszelkie dane ku temu, aby być blisko Pana Boga i był blisko Pana Boga. Niósł światło, z tym że mówiąc „nie będę służył”, zbuntował się i stał się ojcem kłamstwa. Bądźmy więc świadkami wiary – zachęcał.
Metropolita przemyski nawiązał do objawień św. Michała Archanioła, jakie miały miejsce w grocie w Gargano. Zwrócił uwagę, że obecnie to sanktuarium potocznie nazywane jest „konfesjonałem Włoch”.
Reklama
– Dzisiaj ta świątynia parafialna staje się pewno rodzaju grotą św. Michała Archanioła. On rękami wielu dobrych ludzi spowodował, że został tu zbudowany ołtarz, ambona i chrzcielnica. Ufamy, że jest wśród nas obecny, że będzie się posługiwał dłońmi biskupa i wszystkich tych, którzy będą brali udział w liturgii, będzie posługiwał się po to, aby poświęcić ten ołtarz. Poświęcić to znaczy nie tylko pokropić lub namaścić, ale przekazać ten ołtarz na własność Bogu Trójcy Świętej Jedynemu – mówił.
Podkreślił, że obrzędy – zarówno konsekracji ołtarza, jak i bierzmowania - nie są magią, ale że są przywoływaniem Bożej łaski.
Parafia pw. św. Michała Archanioła i św. Anny w Dydni należy do archidiecezji przemyskiej. Powstała w 1482. Neogotycki kościół parafialny został konsekrowany w 1882 r. przez biskupa Ignacego Łobosa. Oprócz kościoła w Dydni, parafię tworzą 4 kościoły filialne.