Reklama

Niedziela w Warszawie

O światło Ducha Świętego

Mszą św. w katedrze warszawsko-praskiej rozpoczęła się jubileuszowa X Rada Kapłańska Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II.

Eucharystii przewodniczył ks. Jarosław Glonek, kapelan generalny Rycerzy św. Jana Pawła II. Przy ołtarzu stanęli również ks. dr Zenon Hanas SAC, przełożony pallotyńskiej prowincji Chrystusa Króla oraz księża kapelani poszczególnych prowincji Zakonu Rycerzy Jana Pawła II. W czasie Mszy św. modlono się o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego i wyniesienie do chwały ołtarzy śp. abp. Henryka Hosera SAC, kreatora zakonu oraz o światło Ducha Świętego na czas wyboru nowego generała.

Przed rozpoczęciem liturgii siedmiu kandydatów zostało uroczyście przyjętych do zakonu, złożyło ślubowanie i otrzymało mantullę, czyli charakterystyczny czarny płaszcz z żółtym obszyciem i herbem zakonu znajdującym się na piersi i plecach. Dokonano także powołania prowincji hiszpańskiej.

W kazaniu ks. Glonek, uzasadniając wybór formularza wotywnej Mszy św. do Ducha Świętego podkreślił, że to właśnie Boski Paraklet wskaże tego, który będzie dalej przewodził Rycerzom św. Jana Pawła II.

Reklama

- Nie jest łatwo mówić o Duchu Świętym. Słowa te nie pochodzą z zakresu naszego codziennego życia. Łatwiej nam mówić o Bogu Ojcu i Synu Bożym – zauważył ks. Glonek i przypomniał, że Duch Święty jest obecny w naszych tylko najkrótszych modlitwach, jak znak krzyża, Chwała Ojcu, czy Anioł Pański i to na trzecim miejscu. – Jak więc jest z Duchem Świętym w naszej wierze? Czy nie jest tak, że Duch Święty wydaje nam się trochę niepotrzebny, jakby sztucznie dodany do naszej wiary? – pytał kaznodzieja.

- Duch Święty broni, pociesza i dodaje odwagi. Jest Parakletem. Ale również oświeca, podpowiada i wskazuje. O jego światło dzisiaj się modlimy – podkreślił na zakończenie ks. Glonek.

Po Mszy św., przy grobie śp. abp. Hosera w kryptach katedry św. Floriana i św. Michała Archanioła dr Krzysztof Wąsowski, pierwszy generał zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II, złożył abdykację. Nowego generała wybiorą 2 października wszyscy obecni na Radzie Kapłańskiej członkowie zakonu.

Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II to katolicka, polska organizacja świecka o charakterze charytatywnym. Zrzesza katolickich mężczyzn, którzy w odpowiedzi na nauczanie Papieża Polaka pragną służyć Kościołowi katolickiemu i Ojczyźnie. Zakon został założony dziesięć lat temu jako wotum za pontyfikat św. Jana Pawła II.

2021-10-01 23:48

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybory do Rady Kapłańskiej i na dziekanów regionów

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

rada kapłańska

dziekani

ks. Grzegorz Borowik

Przełom listopada i grudnia 2020 r. to szczególny czas dla księży naszej archidiecezji. W tych dniach odbyły się wybory do Rady Kapłańskiej i na dziekanów regionów.

22 grudnia abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, wraz z bp. Andrzejem Przybylskim, wręczyli dekrety dziekanom regionów.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Cantalamessa: dajmy światu nadzieję, nie ludzką, ale w Chrystusie

2022-12-09 14:01

[ TEMATY ]

Cantalamessa

flickr.com

Nie ma piękniejszego daru, który Kościół może dać dziś światu niż chrześcijańska nadzieja – mówił kard. Raniero Cantalamessa w drugim rozważaniu adwentowym dla papieża i pracowników Kurii Rzymskiej. Wyjaśnił zarazem, że nadzieję trzeba głosić nie w postawie obronnej czy apologetycznej, lecz jako element kerygmatu, przepowiadania Jezusa Chrystusa, Jego zmartwychwstania.

Papieski kaznodzieja przypomniał, że głoszenie nadziei na życie przyszłe było główną misją pierwotnego Kościoła i zadecydowało też o powodzeniu ewangelizacji w starożytnym świecie. „Jednym z czynników, który zadecydował o szybkim szerzeniu się wiary na początku chrześcijaństwa, było chrześcijańskie głoszenie życia po śmierci, nieskończenie piękniejszego i radośniejszego niż życie na ziemi. Cesarz Hadrian wybudował sobie w różnych miejscach na świecie wspaniałe wille i przygotował dla siebie mauzoleum, które dziś jest Zamkiem Anioła, niedaleko stąd. Kiedy zbliżał się już do śmierci, napisał też dla siebie nagrobne epitafium. Zwracając się do swej duszy, kazał jej po raz ostatni spojrzeć na piękno i rozrywki tego świata, bo, jak mówił, zstępujesz w miejsca bezbarwne, uciążliwe i ogołocone. Do Hadesu! Można sobie wyobrazić jak wielkim szok duchowy musiało wywoływać głoszenie w takich okolicznościach życia nieskończenie pełniejszego i jaśniejszego niż to, które kończyło się w chwili śmierci. I to też tłumaczy, dlaczego wyobrażenia i symbole życia wiecznego tak często pojawiają się na chrześcijańskich grobach w katakumbach” – wyjaśnił kard. Cantalamessa.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: dziewięć lat przygotowań do 500. rocznicy objawień w Guadalupe

2022-12-09 17:05

[ TEMATY ]

rocznica

Meksyk

Matka Boża z Guadalupe

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

W 2031 roku przypadnie 500. rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe. Kościół katolicki w Meksyku rozpoczyna dziewięcioletnią nowennę przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu. Ma ona na celu pogłębienie rozumienia Wydarzenia z Guadalupe (Acontecimiento Guadalupano).

Do udziału w nowennie zaproszeni są katolicy na całym świecie, gdyż kult Matki Bożej z Guadalupe „przekracza granice”. Dlatego nazwano ją Międzykontynentalną Nowenną Guadalupiańską. Skupiona będzie na pięciu „liniach działania”: stała formacja, badania, promowanie pobożności, masowe upowszechnianie oraz produkcja twórcza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję