Reklama

Niedziela Częstochowska

Zespół Czeremcha ma 10 lat

Działający w filii bibliotecznej w Rudzie Zespół Śpiewaczy Czeremcha świętował 10 października 10 lat działalności.

[ TEMATY ]

Wieluń

Ruda

zespół Czeremcha

Zofia Białas

Obchody jubileuszu rozpoczęły koncert pieśni maryjnych w wykonaniu członków zespołu i Eucharystia w kościele św. Wojciecha w Rudzie pod przewodnictwem ks. Wojciecha Drobca, proboszcza parafii.

Zofia Białas

– Ilu z nas zachowa się tak jak ewangeliczny młodzieniec, który nie potrafi zrezygnować ze swojego bogactwa, jedynej przeszkody na drodze do królestwa Bożego? Jaką lekcję powinniśmy odrobić, aby stać się ludźmi ubogimi w duchu, czyli ludźmi pokornymi, głodnymi Bożej łaski, gotowych wsłuchać się w swoje sumienie? – pytał kaznodzieja.

Reklama

Po Mszy św. uroczystości przeniosły się do Kryształowego Pałacu. – Czeremcha od dziesięciu lat kultywuje tradycje ludowe i śpiewacze regionu i uświetnia swoimi występami wiele przeglądów folklorystycznych, uroczystości regionalnych, ogólnopolskich, a także międzynarodowych – powiedziała Iwona Podeszwa, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu.

Zofia Białas

Podkreśliła, że zespół swoje powołanie realizuje z ogromnym zaangażowaniem i pasją. Na co dzień kultywuje tradycje ludowe i śpiewacze regionu wieluńskiego oraz promuje region wieluński na terenie całego kraju.

Zofia Białas

Zespół działa przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu Filia w Rudzie od lipca 2011 r. W jego skład wchodzą członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Rudzie, a także przedstawiciele lokalnej społeczności. Obecnie Czeremcha liczy 17 osób. Opiekunem muzycznym od 2015 r. jest Tomasz Majtyka. W latach 2011-14 instruktorem Czeremchy był Marek Dera, muzyk, kompozytor, folklorysta, ojciec sukcesów wieluńskiego folkloru.

Reklama

W 2013 r. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu w ramach projektu „Nasz region – nasza tradycja. Aktywizacja środowiska wiejskiego” zakupiła dla wszystkich członków zespołu strój wieluński.

Historię zespołu i jego sukcesy przedstawił film przygotowany z okazji jubileuszu przez pracowników Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu.

Kolejny fragment uroczystości to życzenia i kwiaty składane przez zaproszonych gości na ręce członków zespołu i dyrektor Iwony Podeszwy oraz występ jubilatów i zaprzyjaźnionego Zespołu Śpiewaczego Jankowskie Wolanki pod kierunkiem Kamila Kokota.

Zofia Białas

Najważniejsze sukcesy Czeremchy:

I miejsce na II Międzypowiatowym Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Działoszynie, II miejsce na XVII Przeglądzie Kolęd i Pastorałek „Brzeskie Kolędowanie” w Brzegu, III miejsce na XV Przeglądzie Twórczości Seniorów w Sieradzu, II miejsce pań i III miejsce panów na Międzypowiatowym Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych Ostrówek 2019, wyróżnienie na Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych w Zebrzydowicach, udział w XLIX Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym oraz Srebrny Biskupicki Złoty Kłos na VII Przeglądzie Zespołów Ludowych w Biskupicach Oławskich.

Zespół Śpiewaczy Czeremcha w 2016 i 2017 r. był nominowany do nagrody Wieluńska Wieża Sukcesu w kategorii kultura. W 2019 r. został uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury.

2021-10-12 14:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

BOŻENA SZTAJNER

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Grecja: Papież przybył na wyspę Lesbos - symbol kryzysu migracyjnego w Europie

Papież Franciszek, odwiedzający Grecję, przyleciał w niedzielę z Aten na wyspę Lesbos, położoną niedaleko brzegów Turcji. Spotka się tam z uchodźcami, których tysiące przybyły w ostatnich latach, m.in. z Syrii. Dla papieża to powrót na tę wyspę; odwiedził ją w 2016 roku w szczycie napływu migrantów.

Papieski samolot wylądował rano na lotnisku w Mitylenie, największym mieście na Lesbos, położonym na wschodnim wybrzeżu w odległości 20 kilometrów od brzegów Turcji. Cała wyspa, słynąca z bogatej historii, pięknych plaż i malowniczych krajobrazów, stała się - obok włoskiej Lampedusy - jednym z symboli kryzysu migracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję