Reklama

Polska

Dyrektor Caritas Polska o sytuacji na granicy: Staramy się pomagać, jak możemy

Staramy się pomagać migrantom i uchodźcom, jak możemy – poprzez parafie i lokalnych proboszczów, którzy mają rozeznanie w bieżącej sytuacji – powiedział KAI ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, który uczestniczy obecnie w serii spotkań z proboszczami pracującymi w przygranicznych parafiach. Caritas rozdała już ok. 1000 pakietów Helps Pack, które mogą służyć wszystkim potrzebującym pomocy. Przekazała też żywność do licznych ośrodków dla uchodźców.

Maria Czerska (KAI): Jak z perspektywy Caritas wygląda obecnie sytuacja na polsko-białoruskiej granicy?

Podziel się cytatem

– Spotkałem się w Michałowie z księżmi proboszczami parafii przygranicznych w archidiecezji białostockiej oraz w Siemiatyczach – z księdzem biskupem i proboszczami parafii przygranicznych diecezji drohiczyńskiej. Jadę właśnie na kolejne spotkanie z księżmi z diecezji siedleckiej, pracującymi przy granicy z Białorusią. Pytamy, jak wygląda sytuacja i jakie potrzeby są zgłaszane. Staramy się pomagać poprzez Caritas diecezjalne.

Według relacji proboszczów i lokalnej ludności, często migranci i uchodźcy, którzy w tych rejonach przechodzą przez granicę starają się omijać ludzkie siedliska, gdyż zależy im na tym, by dostać się dalej na zachód, do Niemiec. Nierzadko nie zwracają się ani do mieszkańców ani do proboszczów z prośbą o wsparcie. Czasem są widziani. Czasem widać, jak zabiera ich Straż Graniczna. Gdy potrzebują pomocy, jest im ona udzielana.

KAI: Jaka to pomoc i ile osób korzysta ze wsparcia?

Podziel się cytatem

Reklama

– Dostarczyliśmy tysiąc pakietów Helps Pack, plecaków zawierających najbardziej potrzebne rzeczy, jak woda, batony energetyczne, mata termiczna, ogrzewacz do rąk itp. Ok. 900 pakietów trafiło do Straży Granicznej, która może je bezpośrednio przekazywać migrantom i uchodźcom, z którymi ma kontakt. Resztę rozdaliśmy miejscowym proboszczom. W przygotowaniu są obecnie kolejne pakiety. Z tego, co wiem z pomocy parafii korzystają jednak pojedyncze osoby, gdyż jak wspominałem, migranci starają się raczej ludzi omijać.

Przekazaliśmy też bardzo dużo żywności do ośrodków dla uchodźców w różnych miejscach, m.in. w Czerwonym Borze, w Białymstoku, Bielsku Podlaskim czy Zalesiu.

KAI: Jaka jest sytuacja osób, które utknęły na granicy i nie mogą się przedostać ani w jedną ani w drugą stronę?

Podziel się cytatem

– Z pewnością jest trudna, czasem wydaję się beznadziejna. My staramy się zrobić to, co możemy: poprzez miejscowych księży i parafie. Dzięki ludziom dobrej woli mamy środki na niesienie pomocy i będziemy to czynić doraźnie oraz długofalowo, co zresztą robimy od wielu lat poprzez nasze Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Swoją pracę wykonują również służby mundurowe, w tym Straż Graniczna, wojsko czy policja.

KAI: Jakie są relacje między Caritas i innymi organizacjami oraz grupami, które obecnie starają się działać na rzecz uchodźców? Czy podejmujecie jakąś współpracę?

Podziel się cytatem

Reklama

– W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie Caritas z UNHCR i z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Rozmawialiśmy na temat bieżącej sytuacji. Oczywiście spotykamy się z nimi i szanujemy ich pracę. Współpracujemy z naszymi Caritas diecezjalnymi i z księżmi proboszczami, którzy są na miejscu i znają różne potrzeby ludzi. Jesteśmy największą instytucją charytatywną w Polsce. Nasza pomoc jest zarówno doraźna jak i systemowa. Z częścią tych migrantów i uchodźców będziemy prawdopodobnie przez kilka kolejnych lat. Poprzez nasze centra świadczymy im pomoc żywnościową, prawną, pomoc w opłaceniu mieszkania itp.

Warto natomiast podkreślić, że naszą akcję pakietów Helps Pack podjęły też prawosławna Eleos i protestancka Diakonia. Też przygotowali takie pakiety i rozdają je, np. wśród prawosławnych na terenie Białostocczyzny. Nasza współpraca ekumeniczna układa się bardzo dobrze.

KAI: Jak ocenia Ksiądz działania Straży Granicznej?

Podziel się cytatem

– Nie mam wstępu do placówek Straży Granicznej, do miejsc poza dostępną strefą. Z tego, co wiem, oni też starają się pomagać jak mogą. Migranci, którzy trafiają do ośrodków, często naprawdę nie mają najpotrzebniejszych rzeczy, są obdarci, bez butów. Strażnicy starają się im te rzeczy zapewnić, organizują zbiórki. Jak mówiłem, sytuacja na granicy jest bardzo trudna. Nie mamy tam bezpośredniego wstępu. Jesteśmy instytucją, która działa w granicach obowiązującego prawa.

2021-10-15 20:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież na Światowy Dzień Migranta: młodzi imigranci czekają na okazanie im miłosierdzia

[ TEMATY ]

migranci

Franciszek

imigranci

Grzegorz Gałązka

O znaczeniu konkretnego wsparcia dla niepełnoletnich imigrantów ze strony Kościoła, społeczeństwa i wspólnoty międzynarodowej przypomniał Ojciec Święty w swoim orędziu na 103 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Będzie on obchodzony w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego, 15 stycznia 2017 r.

Oto tekst papieskiego orędzia w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Święci w „czterech ścianach”

2021-11-16 11:33

Niedziela Ogólnopolska 47/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Adobe.Stock.

Wizerunek Świętej Rodziny to popularny motyw obrazów zawieszanych na ścianach domów, szczególnie w okresie międzywojennym i w pierwszych latach po wojnie. Obrazy te malowano zwykle na płótnie lub deskach. Najpopularniejsze były tzw. oleodruki.

Uzyskane dzięki technice oleografii odbitki na płótnie naśladowały obrazy olejne, wykonane przez anonimowych artystów. Chociaż ich walor artystyczny był najczęściej nikły, miały wielką wartość sentymentalną dla osób, w których domach dzieła te nie tylko stanowiły ozdobę, ale też niosły konkretne duchowe przesłanie.

CZYTAJ DALEJ

Ze św. Szarbelem w Wiązowie

2021-12-05 11:46

Archiwum parafii Świętego Krzyża

W krakowskich parafiach odbywają się nabożeństwa ku czci św. Szarbela z namaszczeniem wiernych olejem świętego

W krakowskich parafiach odbywają się nabożeństwa ku czci św. Szarbela z namaszczeniem wiernych olejem świętego

W naszym kraju coraz bardziej rozwija się kult św. Szarbela. Od najbliższego wtorku [7 grudnia] w parafii pw. św. Mikołaja w Wiązowie rozpoczną się nabożeństwa ku czci tego świętego.

Centrum spotkania stanowić będzie Msza święta.  Rozpocznie się ona o godz. 19:00. Po Eucharystii przewidziane jest nabożeństwo z modlitwami o uzdrowienie  przez wstawiennictwo św. Szarbela, a także namaszczenie olejem św. Szarbela. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję