Reklama

Niedziela Wrocławska

Uczta muzyczna, która pozwoli otworzyć serca

W patio Akademii Muzycznej we Wrocławiu odbył się dzisiaj briefing prasowy zapowiadający niezwykły koncert charytatywny na rzecz Domu Samotnej Matki prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej.

Magdalena Lewandowska

Na konferencji prasowej obecni byli (od lewej) s. Goretti Nowak, prof. Piotr Rojek, s. Edyta Kasjan i Paweł Trawka

Na konferencji prasowej obecni byli (od lewej) s. Goretti Nowak, prof. Piotr Rojek, s. Edyta Kasjan i Paweł Trawka

Już 23 października o godz. 18.00 w kościele Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim odbędzie się koncert „Klasyka dla domu samotnej matki”. Organizuje go Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i parafia katedralna na rzecz Stowarzyszenia "Misja Dworcowa" i niezwykłego domu samotnej matki prowadzonego we Wrocławiu przez siostry marianki. Przy organach zasiądzie prof. Piotr Rojek, a towarzyszyć mu będą Monika Piechaczek (sopran), prof. Igor Cecocho (trąbka) i dr hab. Ryszard Żołędziewski (saksofon).

– Artyści, których udało się zaprosić na koncert, to wybitni muzycy. Zareagowali na pomysł z wielkim entuzjazmem. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy w tym wydarzeniu charytatywnym uczestniczyć i w ten sposób pomóc samotnym matkom i ich dzieciom – mówił podczas spotkania prof. Piotr Rojek, główny wykonawca. – Myślę, że będzie to fantastyczna zabawa przy dźwiękach muzycznych. Usłyszymy organy z saksofonem, usłyszymy organy połączone z przepięknym sopranem, organy w połączeniu z trąbką. Będą to dzieła wybitnych kompozytorów, muzyka klasyczna, sakralna, ale znana i lubiana. Zostanie również wykonana specjalna improwizacja przygotowywana na ten koncert.

Reklama

Dom prowadzony przez siostry marianki to azyl, gdzie schronienie mogą znaleźć samotne matki i kobiety w ciąży. Przez lata siostry pomogły wielu młodym kobietom będącym w kryzysie. Dzisiaj same proszą o pomoc, ponieważ budynek, w którym znajduje się dom samotnej matki, wymaga pilnego remontu. – To nie jest typowa placówka, staramy się stworzyć podopiecznym prawdziwy dom – mówi s. Goretti Nowak. – Dziewczyny bardzo często pochodzą z rodzin dysfunkcyjnych, gdzie nie było matki lub ojca, albo były to osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków. Spora liczba dziewczyn, które do nas trafiają, przeszły wcześniej przez placówki opiekuńcze czy resocjalizacyjne, zaszły w ciążę i nie miały się gdzie podziać. Doświadczyły w swoim życiu wielu krzywd, przemocy fizycznej, emocjonalnej, zaniedbania – podkreśla s. Goretti.

– Razem z s. Goretti od wielu lat mieszkamy z samotnymi matkami, tworzymy ten dom. Chcemy jak najlepiej pomagać młodym kobietom i ich dzieciom, chcemy stworzyć namiastkę domu rodzinnego, chcemy im dać miłość, bezpieczeństwo, ciepło – opowiada s. Edyta Kasjan. – Niestety sam budynek jest w złym stanie, zwłaszcza piwnica. Zbiera się tam woda, wilgoć i grzyb wchodzą na wyższe kondygnacje. Bardzo zależy nam na jak najszybszym remoncie, trzeba zrobić izolację, osuszyć piwnicę, zabezpieczyć fundamenty. Niestety jak fundamenty są chore, to i reszta domu jest chora – tłumaczy.

– Często pojawiają się pytania, ile potrzeba środków na ten cel. Tyle, ile zbierzemy, tyle od razu zostanie wykorzystane, bo prace są można powiedzieć ratunkowe, potrzebne natychmiast – tłumaczył na konferencji Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. – Wentylacja to jest bardzo pilna rzecz, osuszanie budynku trzeba zrobić natychmiastowo. Pozostanie jeszcze elewacja i otoczenie budynku, więc każda kwota zostanie słusznie i pięknie wykorzystana. Te młode mamy z dziećmi, kobiety w ciąży, one potrzebują naszej pomocy. Są często dotknięte przemocą, bardzo trudnymi sytuacjami społecznymi, rodzinnymi, są odrzucane i nieakceptowane wśród najbliższych, stąd to miejsce jest im tak bardzo potrzebne – podkreślał rzecznik Caritas. I gorąco zachęcał do przyjścia na koncert całymi rodzinami: – Przybywajmy 23 października na godz. 18.00 do Kolegiaty Świętokrzyskiej na Ostrowie Tumskim. Będzie można zobaczyć to piękne wnętrze, które nieczęsto jest otwarte i rozkoszować się wspaniałą muzyką. Proszę, byśmy tę informację przekazali w smsach do swoich znajomych, byśmy przyszli całymi rodzinami. Weźmy ze sobą portfele i pokażmy, że troszczymy się o każde życie, że pamiętamy o tych najmniejszych, o skrzywdzonych.


2021-10-21 13:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś rozpoczyna się Adwent - czas oczekiwania na przyjście Zbawiciela

2021-11-28 08:12

[ TEMATY ]

adwent

Adwent2021

Adobe Stock

Dziś, w niedzielę 28 listopada, Kościele katolickim rozpoczyna się Adwent. Jest to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Czterotygodniowy czas Adwentu, który nie jest okresem pokuty, ale radosnego oczekiwania, obfituje w zwyczaje i symbole. Jest podobny do całego ludzkiego życia, które jest oczekiwaniem na pełne spotkanie z Bogiem.

Adwent jest wyjątkowym czasem dla chrześcijan. Słowo adwent pochodzi z języka łacińskiego "adventus", które oznacza przyjście. Dla starożytnych rzymian słowo to, oznaczało oficjalny przyjazd cezara. Dla chrześcijan to radosny czas przygotowania na przyjście Pana. Oczekiwanie na przyjście Chrystusa musi rodzić radość, gdyż jest oczekiwaniem na przyjście Jezusa. Dlatego też Adwent jest nie tyle czasem pokuty, ile raczej czasem pobożnego i radosnego oczekiwania. Opuszczenie hymnu Gloria nie jest wyrazem pokuty, jak w Wielkim Poście, lecz znakiem czekania na nowe zabrzmienie hymnu anielskiego śpiewanego w noc narodzenia Jezusa (Łk 2, 14).

CZYTAJ DALEJ

Adwent na Jasnej Górze

2021-11-28 16:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

adwent

Adwent2021

Episkoat News

O rozpoczynającym się dziś Adwencie, radosnym czasie oczekiwania na narodzenie Chrystusa, przypominają na Jasnej Górze specjalne dekoracje i symbole. W Kaplicy Matki Bożej stanęła roratka - świeca maryjna, a w Bazylice zawisł ręcznie pleciony ogromny wieniec. Msze św. roratne odprawiane będą codziennie w dni powszednie o godz. 6.00 przed Cudownym Obrazem. Paulini zapraszają też na Jasnogórskie Adwentowe Wieczory Organowe. W niedzielne wieczory wieża jasnogórska świecić się będzie na fioletowo.

- Chcemy, by te zewnętrzne znaki przypominały nam o radości oczekiwania na Narodzenie Jezusa - podkreśla brat kapliczny Paweł Bryzek. Wyjaśnia, że duży adwentowy wieniec jest celowo podwieszony, a nie postawiony na ziemi, by zwrócić uwagę pielgrzymów i przypomnieć o tym ważnym czasie przygotowania do Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Piotr Müller: wszystkie puzzle, składają się w obraz, który pokazuje poważne ryzyko

2021-11-29 19:25

[ TEMATY ]

premier

granica

materiał prasowy

Tak jak informowaliśmy rano, premier Mateusz Morawiecki zaprosił na dzisiejsze spotkanie wszystkich przedstawicieli klubów i kół parlamentarnych, które są w naszym parlamencie. Tematem naszych rozmów była trudna sytuacja geopolityczna - powiedział Piotr Müller.

Dodał, że - między 15 a 18.30 została przedstawiona informacja dotycząca zagrożeń pochodzących bezpośrednio z Białorusi, ale również zagrożeń dotyczących ogólnej sytuacji geopolitycznej, m.in. narzędzi i strategii działań, które mogą być przeprowadzone ze strony Federacji Rosyjskiej. Wśród tych zagrożeń, nie tylko wprost militarnych, ale również dotyczących energetyki, wskazano na kwestie manipulowania dostawami energii, gazu oraz cenami gazu na terenie Europy, ale również manipulowania tymi dostawami na teren Ukrainy, w celu m.in. destabilizacji tego kraju i potencjalnych innych działań, które mogłyby się odbywać na terenie Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję