Reklama

Niedziela Częstochowska

„Tobie Polsko” – hołd dla powstańca śląskiego śp. Franciszka Jędrychy

Grób śp. Franciszka Jędrychy walczącego w wojnie polsko-bolszewickiej i III powstaniu śląskim został odznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”.

[ TEMATY ]

Żarki

Franciszek Jędrycha

powstania śląskie

znak Tobie Polsko

Katarzyna Kulińska-Pluta

Uroczystość odbyła się na cmentarzu parafialnym w Żarkach 20 października. Uczestniczyli w niej córka Franciszka Jędrychy Anna Cicha wraz z mężem Zbigniewem Cichym oraz Małgorzata Jędrycha-Gorczyca, wnuczka Józefa Jędrychy, brata Franciszka, wraz z mężem Stanisławem. Modlitwę odmówił ks. Stanisław Kotyl, proboszcz parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach.

– Akcja ma celu uhonorowanie powstańców śląskich, którzy spoczywają na terenie województwa śląskiego – powiedział prowadzący spotkanie dr Dominik Abłamowicz z IPN. Anna Cicha usłyszała o inicjatywie w radiu. – Zadzwoniłam i dalej sprawę poprowadził IPN – przyznała. Jak dodała, „w domu zawsze dużo opowiadało się o historii”. – Pewne fakty były dla mnie i mojego rodzeństwa oczywiste – podkreśliła. – Znak pamięci na żareckim cmentarzu potwierdza zaangażowanie mieszkańców żareckiej ziemi w walkę o przynależność Śląska do Polski – zaznaczył burmistrz miasta i gminy Żarki Klemens Podlejski.

Reklama

Franciszek Jędrycha urodził się 8 marca 1897r. Służył w 20. Pułku Ziemi Krakowskiej. W latach 1919-20 brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Uczestniczył w walkach w obronie Lwowa. W 1921 r. uczestniczył w III powstaniu śląskim. W trakcie II wojny światowej udzielał pomoc Żydom. Zmarł 26 listopada 1967 r. Wychował dziewięcioro dzieci.

Akcja oznaczania grobów znakiem pamięci opracowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach rozpoczęła się 5 lipca 2021 r., w 100. rocznicę zakończenia III powstania śląskiego. Znak pamięci „Tobie Polsko” ma formę proporczyka o rozmiarach ok. 20 cm na 8 cm wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację: „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy: „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”. Proporzec jest wzorowany na sztandarze powstańczym „Tobie Polsko”, który wykonano na początku 1920 r. w pracowni przy redakcji „Katolika” w Bytomiu. Teraz znajduje się on w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny.

Wydarzenie zorganizował Oddział IPN w Katowicach. Uczestniczyli w nim również poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej w Żarkach oraz harcerze z Hufca ZHP Ziemi Myszkowskiej.

2021-10-21 15:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Maradiaga: jesteśmy na nowym etapie pontyfikatu Franciszka, a nie na jego końcu

2022-01-18 17:02

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

PAP

Jesteśmy na nowym etapie pontyfikatu Franciszka, a nie na jego końcu – uważa kard. Óscar Rodríguez Maradiaga z Hondurasu. W marcu minie dziewięć lat od wyboru kard. Jorge Mario Bergoglio na papieża.

Koordynator Rady Kardynałów, którą Franciszek ustanowił, by pomogła mu rządzić Kościołem i przygotować reformę Kurii Rzymskiej, wskazał, że jedną z najtrudniejszych spraw do załatwienia było ujednolicenie bilansów finansowych wszystkich instytucji związanych z Państwem Watykańskim, aby ułatwić kontrolę i zapobiegać nadużyciom, powielaniu kompetencji i możliwym skandalom.

CZYTAJ DALEJ

Jesteś znużony Pismem Świętym? Poznaj sprawdzoną metodę czytania!

2022-01-17 13:10

[ TEMATY ]

duchowość

Pismo Święte

lectio divina

Adobe Stock

Lectio divina oznacza dosłownie „Boże czytanie”. Przy czym słowo lectio znaczy wydobywanie treści z tego, co jest zapisane. Zatem lectio divina to sztuka odczytywania Bożego słowa z tekstu Pisma Świętego, czyli Słowa Bożego. Co znaczy: czytać słowo Boże? Poznaj świetną metodę wzrastania w relacji z Bogiem poprzez Jego Słowo!

Słowo

CZYTAJ DALEJ

Naszą drogą jest miłość

2022-01-18 21:21

[ TEMATY ]

ekumenizm

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

YouTube Luteranie w Warszawie

W ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy odbyło się pierwsze ekumeniczne nabożeństwo tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli duchowni katoliccy, prawosławni oraz protestanccy, siostry zakonne oraz wierni wszystkich denominacji chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję