Reklama

Niedziela Łódzka

Ozorków: 100-lecie Sióstr Urszulanek SJK

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- Jej życie od najmłodszych lat kształtowała wiara, najpierw ta przekazana przez dom rodzinny, w którym doświadczyła i nauczyła się miłości, dobroci. Nieustanne kształtowanie w duchu wiary pozwoliło jej pójść za Jezusem i podjąć pracę apostolską i wychowawczą w wielu krajach - powiedział ks. abp Władysław Ziółek w 100-lecie Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK w Ozorkowie.

Ksiądz Arcybiskup Senior Władysław Ziółek przewodniczył Mszy Świętej w Kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Ozorkowie z okazji stuletniej rocznicy przybycia na Bugaj św. Urszuli Ledóchowskiej - założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego i działalności wychowawczo-edukacyjnej na rzecz społeczności Ozorkowa.

Reklama

Wszystkich zgromadzonych na uroczystości przywitał dziekan dekanatu ozorkowskiego ks. Zbigniew Kaczmarkiewicz, który w kilku słowach opisał dotychczasową działalność sióstr. - Sto lat obecności Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Ozorkowie, to sto lat rozsiewania historii Chrystusa przez ofiarne życie sióstr, duchowych córek św. Urszuli Ledóchowskiej tutaj w naszym mieście - powiedział ks. Kaczmarkiewicz. W homilii Ksiądz Arcybiskup odniósł się do Ewangelii o niewidomym żebraku Bartymeuszu. Jego historia przynagla nas do postawienia sobie ważnych pytań dotyczących życia doczesnego, a przede wszystkim wiecznego. Wiara niewidomego zatrzymuje Jezusa w drodze, a Bartymeusz rozpoczyna nowe życie, ponieważ Pan Bóg spełnił jego prośbę. - Doświadczenie uzdrowienia ze ślepoty nie tylko uwolniło go od cierpienia, ale przede wszystkim wewnętrznie przemieniło, odkrył sens swojego życia, zrozumiał, że od tej chwili sens swojego życia widzi tylko w kroczeniu za Jezusem. Zobaczył tego, który jest źródłem światła i już nie chce go stracić ze swoich oczu - tłumaczył.

W przeczytanej historii biblijnej zauważyć trzeba tłum, który pełni istotną rolę. Towarzyszy Jezusowi, jest również podczas spotkania z Bartymeuszem i wyciąga z niego lekcję, która ma przemienić. - Jaka jest moja osobista relacja do Jezusa? Czy mobilizuje mnie do dania Jezusowi odpowiedzi dotyczącej mojego życia, a w konsekwencji, czy ukazuje mi w konkretny sposób pójścia w swoim życiu za Jezusem? - pytał Ksiądz Arcybiskup, podkreślając, że wierzyć, to iść za Bogiem w sposób bezwarunkowy. Jak wskazywał ks. abp Władysław Ziółek, przy tej ewangelicznej przypowieści warto przyjrzeć się św. Urszuli Ledóchowskiej.

- Jej życie od najmłodszych lat kształtowała wiara, najpierw ta przekazana przez dom rodzinny, w którym doświadczyła i nauczyła się miłości, dobroci. Nieustanne kształtowanie w duchu wiary pozwoliło jej pójść za Jezusem i podjąć pracę apostolską i wychowawczą w wielu krajach - podkreślał ks. abp Ziółek. Święta powierzyła swoje życie Panu Bogu. Dała możliwość edukacji dzieciom nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach. Na ozorkowskiej ziemi powtarzała rodzinom, aby dawały dzieciom Pana Jezusa, ponieważ wtedy wyrosną na dobrych chrześcijan. - Stulecie Sióstr Urszulanek w Ozorkowie należy odczytać jako znak i równocześnie przesłanie, że wszyscy powołani jesteśmy do życia zgodnego z Ewangelią Chrystusa, czyli do świętości - podsumował.

Podczas uroczystości odsłonięto tablicę upamiętniającą przybycie na Bugaj św. Urszuli Ledóchowskiej, którą poświęcił ks. abp Władysław Ziółek. Umieszczona jest na budynku przedszkolnym, w którym posługują siostry urszulanki. Na zakończenie uroczystości dzieci z przedszkola przedstawiły postać św. Urszuli w krótkim występie artystycznym. Święta Urszula jako 21-letnia dziewczyna wstąpiła do klasztoru sióstr urszulanek w Krakowie. Od samego początku gorliwie wypełniała swoje obowiązki, a powołanie do wychowania młodzieży odkryła już w nowicjacie. Zakładała szkoły na całym świecie, w których posługiwała. Poruszona pragnieniem pracy apostolskiej wróciła do Polski w 1920 roku i założyła zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwane urszulankami szarymi. Całe życie służyła Panu Bogu, powtarzając: „Naszą polityką jest miłość i dla tej polityki jesteśmy gotowe poświęcić nasze siły, nasz czas i nasze życie”. Zmarła 29 maja 1939 r. w Rzymie, a w 2003 roku Jan Paweł II ogłosił ją świętą.

2021-10-25 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łask: O Boga trzeba walczyć!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W liturgiczne wspomnienie Świętych Archaniołów – Gabriela, Michała i Rafała, wspólnota parafii kolegiackiej w Łasku obchodziła odpust ku czci swojego drugiego patrona.

CZYTAJ DALEJ

Piotr Müller: wszystkie puzzle, składają się w obraz, który pokazuje poważne ryzyko

2021-11-29 19:25

[ TEMATY ]

premier

granica

materiał prasowy

Tak jak informowaliśmy rano, premier Mateusz Morawiecki zaprosił na dzisiejsze spotkanie wszystkich przedstawicieli klubów i kół parlamentarnych, które są w naszym parlamencie. Tematem naszych rozmów była trudna sytuacja geopolityczna - powiedział Piotr Müller.

Dodał, że - między 15 a 18.30 została przedstawiona informacja dotycząca zagrożeń pochodzących bezpośrednio z Białorusi, ale również zagrożeń dotyczących ogólnej sytuacji geopolitycznej, m.in. narzędzi i strategii działań, które mogą być przeprowadzone ze strony Federacji Rosyjskiej. Wśród tych zagrożeń, nie tylko wprost militarnych, ale również dotyczących energetyki, wskazano na kwestie manipulowania dostawami energii, gazu oraz cenami gazu na terenie Europy, ale również manipulowania tymi dostawami na teren Ukrainy, w celu m.in. destabilizacji tego kraju i potencjalnych innych działań, które mogłyby się odbywać na terenie Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ

Synodalnie o pielgrzymce

2021-11-30 00:19

ks. Łukasz Romańczuk

Brzezia Łąka: Osoby odpowiedzialne za organizację Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej spotkały się, aby popatrzeć na pielgrzymkę w duchu synodalnym.

Zgodnie z wolą papieża Franciszka i pewnego stylu, który został wypracowany, spotkanie rozpoczęło się od adoracji Najświętszego Sakramentu. Była to okazja do rozważenia słowa Bożego, a także indywidualnej modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję