Reklama

Wiara

Jezus mówi, co w życiu jest najważniejsze

Rozważanie do Ewangelii - XXXI Niedziela zwykła, rok B

[ TEMATY ]

rozważania

episkopat.pl

Mk 12, 28b-34

Zobacz Słowa Liturgii

1. Najważniejsze z 613 przykazań

W tradycji żydowskiej zapisanej z Talmudzie jest 613 nakazów (tzw. mitzvot), które kształtowały się przez wieki. Część z nich już obowiązywała za czasów Jezusa. Z kilkuset zasad życia, Jezus mówi, co jest najważniejsze.

2. Słowa kluczowe

“Słuchaj, Izraelu”

W dzisiejszej ewangelii jest cytowany jeden z najbardziej znanych fragmentów Biblii, słynne „Shema Israel”. W tym fragmencie przykazanie miłości Boga i bliźniego jak siebie samego jest poprzedzone jeszcze jednym przykazaniem: Słuchaj! Słuchanie jest tak ważne, że św. Paweł pisze, iż nawet „wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa”.

„Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz jest jedynym Panem. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą”

Jezus mówi o czterech pojęciach, które razem oznaczają osobę ludzką jako całość, a nie są tylko ukazaniem odrębnych części człowieka. 

Serce w Biblii oznacza źródło, w którym jest początek wszystkich decyzji i czynów. To nie jest synonim emocji, jak w kulturze, w której żyjemy.

Dusza (psyche) to synonim sfery duchowej. W kulturze grecko-rzymskiej z czasów Jezusa, na duszę składać się może wiele części, od funkcji biologicznych, przez uczuciowe, aż do intelektualnych. 

Umysł oznacza nasz sposób rozumowania, który powinien być ożywiany miłością do Boga. Tego nie ma w oryginale hebrajskim „Shema”, a dodanie tego przez Jezusa, pokazuje jak wielką wartość przywiązuje do miłowania umysłem. 

Siła, w oryginale hebrajskim „meodeka”, oznacza m.in. miłowanie tym co się posiada. 

Co ważne, wszędzie jest podkreślone, że miłość do Boga nie może być połowiczna, ale należy kochać Boga „całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą”.

Reklama

„Będziesz miłował swego bliźniego”

Zaraz po Bogu najważniejsza jest miłość bliźniego. Czyli tego, który jest blisko. Czasami łatwiej kochać tego, który jest dalej.

„Jak siebie samego”

To jest najczęściej zapominane przykazanie. Jezus nakazuje miłować siebie. Jeśli nie troszczymy się o siebie, o swoje ciało i ducha: o własne zdrowie, o serce, o umysł, o odpoczynek, o odpowiednie odżywianie się, czy odpowiednią ilość snu - to nie wypełniamy przykazania miłości „bliźniego jak siebie samego”.

3. Dziś

Jak widzimy, w ewangelii dzisiejszej są nie dwa, ale cztery przykazania: słuchaj, miłuj Boga, miłuj bliźniego i miłuj siebie. Jezus wskazuje na to jako na najważniejsze zasady w życiu.

ks. Paweł Rytel-Andrianik 

2021-10-30 20:23

Ocena: +17 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Serce Jezusa, sprawiedliwości i miłości skarbnico...

Rozważane dzisiaj wezwanie kojarzy mi się z prawem i sprawiedliwością, ale na myśl przychodzi także to, co złe i niesprawiedliwe, to co sprzeciwia się miłości i sprawiedliwości.

Miłości w życiu doświadczamy na co dzień, ale niestety, bywa też i tak, że doświadczamy niesprawiedliwości. Co gorsza, przez nasze osądy i złośliwości stajemy się powodem takiego typu zachowań, które sprzeciwiają się chrześcijańskiej miłości. Nie takiej postawy uczymy się w Szkole Serca Jezusowego. Gdy otworzymy Księgę Ewangelii zobaczymy, że Jezus Chrystus nie sprawił nigdy przykrości drugiemu człowiekowi, nigdy nikogo nie osądził ani też nie odnosił się do nikogo w sposób lekceważący. Jako Dobry Pasterz z Sercem będącym skarbnicą miłości i sprawiedliwości podążał za grzesznikami i obdarzał ich swym zrozumieniem, by następnie wprowadzić ich na drogę powrotu. W tym Jezusowym Sercu złączyły się ze sobą nierozłącznie miłość i sprawiedliwość. To prawdziwe szczęście i wielka łaska dla nas. Bo to Jest wyraz sprawiedliwości naszego Boga! W Sercu Jezusa nie ma miejsca na sprzeczności, oba przymioty: miłość i sprawiedliwość warunkują się wzajemnie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: świecki prefektem Sekretariatu ds. Ekonomicznych

2022-11-30 12:57

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Ojciec Święty przyjął rezygnację z urzędu prefekta Sekretariatu ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej złożoną przez ks. Juana Antonio Guerrero Alvesa SJ. z powodów osobistych. Decyzja wejdzie w życie od czwartku 1 grudnia 2022 r. – poinformowali Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W komunikacie wyrażono podziękowanie ks. Guerrero za poświęcenie okazane w jego służbie. Ks. Guerrero zdołał uporządkować gospodarkę, była to mocna i wymagająca praca, która przyniosła wiele owoców. Ojciec Święty zapewnia go o swoich modlitwach – przekazała Stolica Apostolska.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - rozpoczął się mecz Polski z Argentyną

2022-11-30 20:12

[ TEMATY ]

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

W Dausze rozpoczął się mecz Polski z Argentyną w piłkarskich mistrzostwach świata. Co najmniej remis zapewni biało-czerwonym awans do 1/8 finału. W przypadku porażki losy drużyny trenera Czesława Michniewicz zależeć będą od wyniku rozgrywanego równolegle spotkania Meksyku z Arabią Saudyjską.

(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję