Reklama

Niedziela Wrocławska

Świętych nie powinno się podziwiać, ale naśladować

Tegoroczne świętowanie rocznicy poświęcenia kościoła katedralnego połączone było z nowenną przed beatyfikacją sióstr męczenniczek - siostry Marii Paschalis Jahn oraz 9 towarzyszek.

Marzena Cyfert

Wrześniowa inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Wrześniowa inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez ks. Rafała Swatka, wikariusza parafii katedralnej oraz siostry Elżbietanki.

Mszy św. przewodniczył ks. infułat Józef Pater.

Reklama

Na wstępie liturgii głos zabrał ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry. - 16 listopada to szczególny dzień, kiedy obchodzimy rocznicę poświęcenia kościoła matki naszej archidiecezji. To dzień, w którym cześć oddajemy NMP z Ostrej Bramy nazywanej Matką Miłosierdzia. Od roku to również dzień śmierci ks. kardynała Henryka Gulbinowicza.

Homilia wygłoszona została przez ks. Patera. Nawiązywała ona do sióstr męczenniczek, ale także do historii zgromadzenia elżbietanek. - Śmierć sióstr męczenniczek była tematem tabu. Przez wiele lat nie można było mówić o tych tragicznych okolicznościach. Dopiero po zmianach, jakie nastąpiły po 90. roku, można było zebrać świadectwa sióstr i rozpocząć proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym, a później rzymskim. Powszechnie wiadomo, że sióstr męczennic było o wiele więcej - mówił ks. infułat.

Kapłan podkreślił ogromne znaczenie działalności zakonów na terenie archidiecezji wrocławskiej na przestrzeni wieków. Ukazał także wpływ sekularyzacji na życie społeczne. - W wyniku odebrania przez państwo majątku kościelnego, wielu biednych i potrzebujących korzystających z opieki sióstr i zakonników pozostało samych. Dopiero w XIX wieku powstały zgromadzenia sióstr elżbietanek, jadwiżanek czy marianek - podkreślił ks. Józef Pater.

Reklama

W dalszej części kaznodzieja przybliżył charyzmat sióstr elżbietanek związany z pomocą osobom chorym. - Podjęte przez siostry obowiązki były niezwykle trudne i wyczerpujące, a mimo to do zgromadzenia elżbietańskiego zgłaszało się stosunkowo wiele ofiarnych i odpowiedzialnych dziewcząt - zaznaczył kaznodzieja.

Po przekroczeniu dawnej granicy polsko-niemieckiej, czerwonoarmiści rozpoczęli wielkie piekło, zwłaszcza w odniesieniu do kobiet. A zachęcił ich do tego sam Józef Stalin, który powiedział: „Im bliżej jesteśmy zwycięstwa, tym bardziej powinniśmy być brutalni”. Prawie każdego dnia powtarzano też im, że każdy dzień przekroczenia granicy powinien być dniem sądu, a sprawiedliwość wymierzana przez zwycięzców powinna dotknąć każdego obywatela wrogiego państwa niezależnie do płci, wieku czy stanu cywilnego. Stąd też nie było miasta i wioski, gdzie nie uśmiercano ich mieszkańców. Robiono to w sposób brutalny. Szczególnie dotyczyło to osób duchownych i zakonnych broniących swych parafian, a gwałty dokonywane nawet na dzieciach i staruszkach stanowiły bolesną kartę tamtych czasów.- opowiadał ks. Pater.

Nie zabrakło także odniesienia do czasów, gdy męczeńską śmierć poniosła s. Maria Paschalis Jahn. - W 1945 roku w różnych okolicznościach zginęło 248 śląskich elżbietanek - podkreślił kapłan, dodając fakty o drastycznej śmierci sióstr.

Przytoczona została także historia życia s. Marii Acutiny Heleny Goldberg. - Siostra wraz z grupą dziewcząt napotkała pijanych żołnierzy radzieckich. Ci próbowali porwać dziewczyny i je wykorzystać. Wówczas s. Acutina stanęła odważnie w obronie dziewcząt. Po dłuższej szarpaninie jeden z żołnierzy zabił siostrę na oczach dziewcząt. Mieszkańcy z obawy przed czerwonoarmistami ciało zabitej pochowali na cmentarzu parafialnym. Siostra, broniąc dziewczęta przed zhańbieniem, sama poniosła śmierć. Mieszkańcy Krzydliny do dziś pokazując grób, na cmentarzu mówią: „Tu pochowana jest święta siostra zakonna”. - opowiedział ks. Pater.

Na zakończenie homilii kapłan zachęcił do naśladowania postawy sióstr. - Elżbietańskie męczenniczki, zasługują w całej pełni na cześć i szacunek oraz na pamięć jako przykład wierności dla współczesnych Bogu i jego nauce, gdy znajda się w podobnych okolicznościach, bo jak podkreślają mistrzowie życia duchowego:

„Świętych nie powinno się podziwiać, ale naśladować. ” Przyglądając się życiu i śmierci dziesięciu sióstr elżbietanek, możemy powiedzieć, że reprezentują one rzesze kobiet, które wówczas doświadczyły podobnej przemocy i do końca walczyły o czystość i godność własną oraz innych niewiast świeckich i zakonnych - podkresłił ks. infułat Józef Pater.

Dziś otwarta została wystawa poświęcona siostrom męczenniczkom. Można ją oglądać w katedrze wrocławskiej. 

2021-11-16 20:05

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#TrzymajSięMaryi: Piastunka Obecności. Wiesz, że twój dzień jest pełen Boga?

2022-05-17 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Romuald M. Sołdek

Artysta tak namalował oczy Maryi, że zawsze spoglądają na wiernych

Artysta tak namalował oczy Maryi, że zawsze spoglądają na wiernych

Maryja z Nazaretu przynosi nam dzisiaj przede wszystkim Słowo właśnie o tym, że tu – w naszym Nazarecie – możemy rosnąć, nabierać mocy, napełniać się mądrością, a łaska Boga spoczywa na nas, nawet jeśli nie zawsze ją czujemy czy dostrzegamy.

A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta – Nazaret. Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim. Łk 2,39-40.

CZYTAJ DALEJ

Nowy wskaźnik dla pożyczających

2022-05-17 06:58

[ TEMATY ]

kredyt

Adobe.Stock

Następca WIBOR-u będzie od niego niższy nawet o 2 pkt proc. Pytanie, o ile zostanie skorygowany przez ministra finansów - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

"Jutro spółka należąca do Giełdy Papierów Wartościowych ma przedstawić szczegóły dotyczące Warszawskiego Indeksu Rynku Depozytowego (WIRD), który zamiast WIBOR–u będzie podstawą do wyliczania rat kredytów. W rozmowie z nami szef warszawskiej giełdy Marek Dietl ujawnia, że nowy wskaźnik może być niższy od stosowanych teraz aż o 1,5–2 pkt proc. (WIBOR 3-miesięczny wynosi 6,4 proc.)" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej

2022-05-17 21:49

[ TEMATY ]

Ukraina

rkc.lviv.ua

Gościnność archidiecezji lwowskiej pozwala nam pozostać na jej terenie w kolejnym dniu naszego pielgrzymowania. Wpatrzeni w znaki obecności Maryi prosimy o dar pokoju dla ogarniętej wojną Ukrainy. Jadąc ze Lwowa do Sambora spotykamy maleńkie miasteczko Rudki.

Jest tutaj kościół, który jest miejscem odwiedzanym przez wycieczki, a to za sprawą grobu Aleksandra Fredry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję