Reklama

Niedziela Wrocławska

Świętych nie powinno się podziwiać, ale naśladować

Tegoroczne świętowanie rocznicy poświęcenia kościoła katedralnego połączone było z nowenną przed beatyfikacją sióstr męczenniczek - siostry Marii Paschalis Jahn oraz 9 towarzyszek.

Marzena Cyfert

Wrześniowa inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Wrześniowa inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez ks. Rafała Swatka, wikariusza parafii katedralnej oraz siostry Elżbietanki.

Mszy św. przewodniczył ks. infułat Józef Pater.

Na wstępie liturgii głos zabrał ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry. - 16 listopada to szczególny dzień, kiedy obchodzimy rocznicę poświęcenia kościoła matki naszej archidiecezji. To dzień, w którym cześć oddajemy NMP z Ostrej Bramy nazywanej Matką Miłosierdzia. Od roku to również dzień śmierci ks. kardynała Henryka Gulbinowicza.

Homilia wygłoszona została przez ks. Patera. Nawiązywała ona do sióstr męczenniczek, ale także do historii zgromadzenia elżbietanek. - Śmierć sióstr męczenniczek była tematem tabu. Przez wiele lat nie można było mówić o tych tragicznych okolicznościach. Dopiero po zmianach, jakie nastąpiły po 90. roku, można było zebrać świadectwa sióstr i rozpocząć proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym, a później rzymskim. Powszechnie wiadomo, że sióstr męczennic było o wiele więcej - mówił ks. infułat.

Kapłan podkreślił ogromne znaczenie działalności zakonów na terenie archidiecezji wrocławskiej na przestrzeni wieków. Ukazał także wpływ sekularyzacji na życie społeczne. - W wyniku odebrania przez państwo majątku kościelnego, wielu biednych i potrzebujących korzystających z opieki sióstr i zakonników pozostało samych. Dopiero w XIX wieku powstały zgromadzenia sióstr elżbietanek, jadwiżanek czy marianek - podkreślił ks. Józef Pater.

W dalszej części kaznodzieja przybliżył charyzmat sióstr elżbietanek związany z pomocą osobom chorym. - Podjęte przez siostry obowiązki były niezwykle trudne i wyczerpujące, a mimo to do zgromadzenia elżbietańskiego zgłaszało się stosunkowo wiele ofiarnych i odpowiedzialnych dziewcząt - zaznaczył kaznodzieja.

Po przekroczeniu dawnej granicy polsko-niemieckiej, czerwonoarmiści rozpoczęli wielkie piekło, zwłaszcza w odniesieniu do kobiet. A zachęcił ich do tego sam Józef Stalin, który powiedział: „Im bliżej jesteśmy zwycięstwa, tym bardziej powinniśmy być brutalni”. Prawie każdego dnia powtarzano też im, że każdy dzień przekroczenia granicy powinien być dniem sądu, a sprawiedliwość wymierzana przez zwycięzców powinna dotknąć każdego obywatela wrogiego państwa niezależnie do płci, wieku czy stanu cywilnego. Stąd też nie było miasta i wioski, gdzie nie uśmiercano ich mieszkańców. Robiono to w sposób brutalny. Szczególnie dotyczyło to osób duchownych i zakonnych broniących swych parafian, a gwałty dokonywane nawet na dzieciach i staruszkach stanowiły bolesną kartę tamtych czasów.- opowiadał ks. Pater.

Reklama

Nie zabrakło także odniesienia do czasów, gdy męczeńską śmierć poniosła s. Maria Paschalis Jahn. - W 1945 roku w różnych okolicznościach zginęło 248 śląskich elżbietanek - podkreślił kapłan, dodając fakty o drastycznej śmierci sióstr.

Przytoczona została także historia życia s. Marii Acutiny Heleny Goldberg. - Siostra wraz z grupą dziewcząt napotkała pijanych żołnierzy radzieckich. Ci próbowali porwać dziewczyny i je wykorzystać. Wówczas s. Acutina stanęła odważnie w obronie dziewcząt. Po dłuższej szarpaninie jeden z żołnierzy zabił siostrę na oczach dziewcząt. Mieszkańcy z obawy przed czerwonoarmistami ciało zabitej pochowali na cmentarzu parafialnym. Siostra, broniąc dziewczęta przed zhańbieniem, sama poniosła śmierć. Mieszkańcy Krzydliny do dziś pokazując grób, na cmentarzu mówią: „Tu pochowana jest święta siostra zakonna”. - opowiedział ks. Pater.

Na zakończenie homilii kapłan zachęcił do naśladowania postawy sióstr. - Elżbietańskie męczenniczki, zasługują w całej pełni na cześć i szacunek oraz na pamięć jako przykład wierności dla współczesnych Bogu i jego nauce, gdy znajda się w podobnych okolicznościach, bo jak podkreślają mistrzowie życia duchowego:

Reklama

„Świętych nie powinno się podziwiać, ale naśladować. ” Przyglądając się życiu i śmierci dziesięciu sióstr elżbietanek, możemy powiedzieć, że reprezentują one rzesze kobiet, które wówczas doświadczyły podobnej przemocy i do końca walczyły o czystość i godność własną oraz innych niewiast świeckich i zakonnych - podkresłił ks. infułat Józef Pater.

Dziś otwarta została wystawa poświęcona siostrom męczenniczkom. Można ją oglądać w katedrze wrocławskiej. 

2021-11-16 20:05

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Karolina Lizer: wiara jest nieodłączną częścią mojego życia

2022-10-05 12:32

[ TEMATY ]

wywiad

świadectwo

rozmowa

Agata Kowalska

Karolina Lizer

Karolina Lizer

Karolina Lizer to młoda, niezwykle utalentowana wokalistka, która śpiewając muzykę w style etno-folkowym podbiła serca Polaków wygrywające tegoroczny koncert Premier w Opolu. Mama jej talent zawierzyła Matce Bożej, a ona sama będąc na Jasnej Górze z radością dzieli się swoim świadectwem wiary w rozmowie dla portalu niedziela.pl

Posiada Pani wielki talent muzyczny, czy to talent wrodzony, czy może dar od Pana Boga?

CZYTAJ DALEJ

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na konferencję GRATIAS DOMINE

2022-10-05 15:14

[ TEMATY ]

Laudato si'

Materiał prasowy

W niedzielę 9 października kończymy obchody Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia ustanowionego przez papieża Franciszka. Pragniemy w tej perspektywie dokonać pewnego podsumowania i podzielić się twórczymi przemyśleniami na przyszłość - informują organizatorzy konferencji Gratias Domine.

W ramach konferencji pragniemy się skupić na wyzwaniach przed jakimi stoi świat i nasz kraj oraz poruszyć zagadnienia związane z potrzebą rozwijania świadomości i aktywności na rzecz poszanowania środowiska. Ważną częścią poruszonych tematów będzie kwestia komunikacji i edukacji w tej przestrzeni, z uwzględnieniem encykliki "Laudato si", jak również roli Kościoła i środowisk katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję