Reklama

Niedziela Wrocławska

Konferencja: Nauczyciel wobec wyzwań współczesności. Inspiracje bł. Natalii Tułasiewicz [1906-1945] - [Zaproszenie]

Instytut Nauk Społecznych Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Fundacja Obserwatorium Społeczne we Wrocławiu zapraszają na Ogólnopolską Konferencję Pedagogiczną pt.: Nauczyciel wobec wyzwań współczesności. Inspiracje Bł. Natalii Tułasiewicz (1906-1945). Sympozjum odbędzie się 23 listopada 2021 r. w Auli PWT we Wrocławiu. 

Bł. Natalia Tułasiewicz

Bł. Natalia Tułasiewicz

PLAN KONFERENCJI:

9:00 rejestracja uczestników

Reklama

9.30 OTWARCIE KONFERENCJI

Ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec - Rektor PWT we Wrocławiu

Dr Jolanta Horyń - Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli

Reklama

Ks. dr hab. Grzegorz Sokołowski, prof. PWT - Prezes Fundacji Obserwatorium Społeczne

OBRADY PLENARNE

9.40 pierwsza sesja – moderator: dr Joanna K. Wawrzynów OSU

Bp dr hab. Piotr Turzyński (KUL – Krajowy Duszpasterz Nauczycieli)

Kultura jako światło nadziei w czasach ciemności w życiu i myśli bł. Natalii Tułasiewicz

Prof. dr hab. Barbara Judkowiak (UAM Poznań)

Nauczyciel-chrześcijanin w świecie i „wobec ducha czasu” w pismach bł. Natalii Tułasiewicz

10:30 – 11.30

Natalia Tułasiewicz- Wala

Otwarcie wystawy poświęconej bł. Natalii Tułasiewicz

„Hymn słoneczny” bł. Natalii Tułasiewicz,

oprac. Muzyczne Paweł Bębenek

wykonawcy: Laboratorium Śpiewu i Mowy Vocalize

przerwa kawowa

11.30 -13.15 druga sesja

Prof. dr hab. Teresa Grabińska (AWL Wrocław – Prezes MT Fides et Ratio)

Wyznaczniki męstwa bł. Natalii Tułasiewicz

Prof. dr hab. Dorota Heck (UWr)

Problem piękna w pismach bł. Natalii Tułasiewicz

Dr hab. Iwona Jazukiewicz, prof. US

Nauczycielstwo Natalii Tułasiewicz - codzienność i heroizm

Prof. dr hab. Krystyna Chałas (KUL)

„Bym stawała się lepszą przez świadomość własnej nieudolności” – poszukiwanie prorozwojowych form doskonalenia nauczycieli w perspektywie personalistycznej

Prof. dr hab. Urszula Ostrowska AJP (Akademia im. Jakuba z Paradyża Gorzów Wielkopolski)

„Aby moje człowieczeństwo nie kurczyło się do dziedziny intelektu tylko” – życie i twórczość Natalii Tułasiewicz jako pedagogiczna inspiracja dla nauczycieli podejmujących wyzwania współczesności.

13.15 -14.15 przerwa

14.15 -16.00 trzecia sesja

Dr hab. Violetta Rodek, prof. UŚ

Uczenie się z biografii Innego – na przykładzie refleksji studentów pedagogiki: „Moje osobiste spotkanie z życiem i twórczością Błogosławionej Natalii Tułasiewicz”.

Dr Monika Gajdecka- Majka (Kraków)

W poszukiwaniu tego co utracone

Dr Joanna Dobiech (LO Urszulanek Wrocław)

Tożsamość nauczyciela polonisty podczas nauki zdalnej w świetle wybranych refleksji bł. Natalii Tułasiewicz

Dr Joanna K. Wawrzynów OSU (PWT Wrocław)

Kultura edukacyjna bł. Natalii Tułasiewicz

Ks. dr Bartosz Mitkiewicz (PWT Wrocław)

Tożsamość zawodowa a kompetencje współczesnego nauczyciela

Prof. dr hab. Piotr Petrykowski (UMK/PWT Wrocław)

Między wzorem a idolem – jakiego nauczyciela chcemy, jakiego potrzebujemy

----------------------------------------------------------------

Bł. Natalia Tułasiewicz była polonistką, nauczycielką, poetką, osobą nieprzeciętną, entuzjastką słowa i czynu. Chłonna wiedzy, świata, ludzi, kochająca przyrodę i podróże, zafascynowana kulturą, sztuką, muzyką, przejęta ideą apostolstwa ludzi świeckich w zachwycie nad dziełem stworzenia i w radości życia, niestrudzenie, samodzielnie i odważnie szukała swej własnej drogi ku świętości. W czasie II wojny światowej w 1943 r. wyjechała jako pełnomocnik – emisariusz Rządu Londyńskiego i świecki apostoł do Hanoweru, by pomagać przerażonym i zagubionym pracownikom przymusowym. Słaba fizycznie, silna duchem, po wielu godzinach codziennej, ciężkiej pracy w fabryce, realizowała w skrajnie trudnych warunkach, posługę religijno-społeczno-oświatową. W wyniku dekonspiracji po wizycie kuriera z Polski więziono ją w Hanowerze, potem w Kolonii. Była w śledztwie torturowana. W 1944 r. odesłano ją z wyrokiem śmierci do obozu w Ravensbrück. Wycieńczona ciężką fizyczną pracą, gruźlicą, głodem, nie ustaje w swojej misji ewangelizacyjnej. I choć marzyła o powojennej pracy literacko-apostolskiej, nie chciała się ukrywać, całkowicie zdana na wolę Bożą. W Wielki Piątek 30 marca 1945 r. podczas ostatniej selekcji w obozie zakwalifikowano Natalię do stracenia, a 31 marca 1945 r. dokonało się życie Natalii – zabrano ją do gazu. Alianci i Rosjanie stali już u bram obozu. Kościół potwierdził wielkość heroicznych cnót i świętość ofiary Natalii aktem beatyfikacyjnym 13 czerwca 1999 roku w Warszawie w czasie VI pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. [za: www.blogoslawionanatalia.eu]

2021-11-17 14:50

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: potrzeba ciszy i milczenia w sercu

2022-01-16 16:12

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

„Bóg przemawia w ciszy. On nie przychodzi w zgiełku i hałasie. Nie przekrzykuje nas i nie zagłusza. Przychodzi w ciszy” - mówił w niedzielę w Biechowie Prymas Polski abp Wojciech Polak zachęcając do tak potrzebnego współczesnemu człowiekowi doświadczenia pustyni, które „ma zawsze moc oczyszczającą”.

Metropolita gnieźnieński modlił się 16 stycznia w biechowskim sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, nad którym duszpasterską opiekę sprawują ojcowie paulini. Msza św. sprawowana była z okazji odpustu ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika i zarazem jako podziękowanie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który - jak przypomniał Prymas - powierzył Biechowo duchowej pieczy Zakonu Paulinów z Jasnej Góry.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Komunikat dotyczący wizytacji Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”

2022-01-17 15:30

[ TEMATY ]

Wspólnota Przymierza Rodzin „Mamre”

M.K.

W związku z kierowanymi do Kurii Metropolitalnej w Częstochowie informacjami o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”, zgodnie z ustaleniami podjętymi na 390. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze w dniach 18-19 listopada 2021 roku, decyzją Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego będzie zarządzona wizytacja stowarzyszenia, której celem jest zapoznanie się z funkcjonowaniem wspólnoty, weryfikacja doniesień oraz kontrola sposobu działania władz wspólnoty.

Należy zastrzec, że wspomniane zarzuty nie dotyczą kwestii natury seksualnej, a sposobu kierowania stowarzyszeniem i jego funkcjonowania.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Nieszpory w Chemin neuf | Dni modlitw o Jedność Chrześcijan

2022-01-20 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Spotkanie w Międzynarodowej Katolickiej Wspólnocie, która od kilku lat ma swój dom w centrum Łodzi, rozpoczął o. Peter Seyfried. Wyraził radość ze spotkania, podczas którego wsłuchiwano się w słowo Boże, śpiewano psalmy oraz modlono o jedność. Następnie, ks. Adam Strojny powiedział świadectwo o swoim doświadczeniu w pracy ekumenicznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję