Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: św. Józefie, pomóż nam odnawiać Kościół

– Centralnym miejscem ożywienia Kościoła jest wzięcie do siebie, wzięcie na serio Jezusa Chrystusa – powiedział bp Andrzej Przybylski 19 listopada w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny we Wręczycy Wielkiej. Świątynia była kolejnym kościołem stacyjnym archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Święty Józef jest patronem wszechpotężnym, który może nam pomóc we wszystkich sprawach – podkreślił na wstępie biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, zachęcając, aby przez wstawiennictwo świętego polecić sprawy osobiste i diecezjalne, a także modlić się o powstrzymanie pandemii i pokój na wschodniej granicy Polski. – Módlmy się za ojczyznę, żeby św. Józef pomógł nam rozwiązywać często bardzo skomplikowane problemy, a on to umiał robić, bo często Pan Bóg stawiał go wobec bardzo skomplikowanych wyzwań i zadań – przypomniał.

Maciej Orman/Niedziela

W homilii bp Przybylski zwrócił uwagę, że teksty czytań mszalnych dotyczą odnowienia świątyni. Fragment z Pierwszej Księgi Machabejskiej opisuje odbudowę i poświęcenie ołtarza, natomiast św. Łukasz przedstawia nam, jak Jezus oczyszcza świątynię, wypędzając z niej przekupniów. W tym kontekście prosił św. Józefa, „aby pomógł nam obudować i odnowić Kościół”. – Kościół będzie odnowiony, żywy i silny, jeśli w sercu każdego człowieka ochrzczonego będzie żywa świątynia Boga – zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Biskup wskazał, że oprócz odejścia od grzechu i zła całemu Kościołowi potrzeba przeżycia doświadczenia św. Józefa, które wiąże się z jego snami. Duchowny zauważył, że po każdym z nich ziemski opiekun Jezusa „wstawał i pełnił wolę Boga”. – Tylko w ten sposób odrodzimy Kościół i tylko w ten sposób Kościół może przeżywać swoje odnowienie, kiedy najpierw będzie słuchać Pana i tak jak św. Józef będzie się pozwalał Bogu przebudzać i ożywiać – wyjaśnił.

Maciej Orman/Niedziela

Biskup Przybylski przypomniał, że w pierwszym śnie, którego św. Józef doświadczył, kiedy dowiedział się, że Maryja poczęła Jezusa w nadzwyczajnych okolicznościach, Anioł Pański polecił mu wziąć do siebie Dziecko i Maryję i zaopiekować się nimi. – Niczego w Kościele nie odnowimy, jeżeli każdy z nas z nową świadomością na centralnym miejscu swojego codziennego życia nie postawi Jezusa, nie weźmie do siebie Jego Matki, Maryi. Centralnym miejscem ożywienia Kościoła jest wzięcie do siebie, wzięcie na serio Jezusa Chrystusa – kontynuował duchowny.

Nawiązując do drugiego snu św. Józefa, w którym dostaje on nakaz ucieczki do Egiptu z powodu zagrożenia dla Jezusa ze strony Heroda, biskup wskazał, że aby odnowić Kościół, trzeba uciec przed sytuacjami, okolicznościami, ludźmi i sprawami, które mogłyby „zabić wiarę” i „zagrażać Jezusowi w moim życiu”.

Maciej Orman/Niedziela

Przesłaniem kolejnego snu jest powrót do Ziemi Świętej. W tym kontekście bp Przybylski wezwał, aby „wracać do tego, co święte, co kiedyś budowało naszą wiarę, co naprawdę było sprawdzone w naszym życiu duchowym”. – Nie mów, że Bóg cię opuścił, tylko może ty opuściłeś Boga. Trzeba wrócić do tego, co kiedyś ożywiało twoją wiarę. Wróć do sakramentów świętych, wróć do spowiedzi. Jeżeli nie wrócisz, to nie dziw się, że coraz bardziej oddalasz się od Boga – podpowiadał.

Reklama

Biskup przypomniał również, że wracając z Egiptu, św. Józef zapewne myślał o powrocie do Jerozolimy, jednak z uwagi na to, że rządził tam syn Heroda, Archelaos, Anioł Pański nakazał mu zmienić drogę i pójść do Galilei, do Nazaretu. – Czasami Pan Bóg mówi: nie wszystko musi być tak, jak było zawsze – tłumaczył celebrans i dodał, że są w Kościele przestrzenie, które wymagają zmian. Wśród nich wskazał na język, którym mówimy o Bogu oraz na sposób przekazu wiary dzieciom i młodzieży.

Maciej Orman/Niedziela

– Święty Józefie, (...) pomóż nam nie zmieniać Kościoła, ale go odnawiać – zakończył bp Przybylski.

W parafii we Wręczycy Wielkiej w każdą środę jest sprawowana Eucharystia o św. Józefie wraz z nowenną. – Przy okazji Mszy św. nowennowej wielu z nas wypowiada przed nim swoje serce. Czytamy intencje wrzucone do skrzynki, a także omadlamy naszych bliskich – zmarłych i żyjących, szczególnie chorych. Prosimy też o dar potomstwa dla małżeństw – wylicza ks. Robert Grohs, proboszcz parafii.

W kościele, od czasów ks. Józefa Odróbki, pierwszego proboszcza, znajduje się również obraz z wizerunkiem jego patrona. – Wielu z naszych parafian przychodzi, aby klęczeć i modlić się przed jego obliczem – przyznaje ks. Grohs. – Chcemy też bardzo mocno w tym roku wymodlić u św. Józefa nawrócenie wszystkich naszych ojców, żeby coraz więcej z nich żyło w łasce Bożej i kochało Jezusa, ale także, żeby dzięki temu w naszych rodzinach były żywe wizerunki Boga Ojca – mówi kapłan. Duchowny zaświadcza, że dla wielu parafian św. Józef, który żył w bardzo trudnych czasach, jest także „inspiracją w zawierzeniu Bogu” i może pomóc w nabieraniu odwagi do mierzenia się ze współczesnymi problemami.

Maciej Orman/Niedziela

Reklama

– Wielu z nas już wyprosiło u św. Józefa bardzo wiele. Jesteśmy mu bardzo wdzięczni. Dla nas św. Józef jest wielką ostoją, a jego kult, cześć i obecność wśród nas są zapewnieniem, że Bóg nas kocha i bardzo nas obdarowuje w jego osobie i w jego charyzmatach – podkreśla proboszcz.

Pytany o frekwencję wiernych odpowiada, że „nie wszyscy, ale wielu z tych, którzy przychodzili do kościoła przed pandemią, uczęszcza na Mszę św.”. – Na pewno największy brak widzimy, jeśli chodzi o dzieci. Ich jest zdecydowanie mniej. Liczymy na to, że już wkrótce to się odmieni, (...) ale to jest decyzja rodziców i na to jako duszpasterz nie mam wpływu – zaznacza ks. Grohs.

W parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny we Wręczycy Wielkiej działają: Ruch Światło-Życie w różnych gałęziach (dzieci, młodzież i Domowy Kościół), Akcja Katolicka, Rycerze Kolumba, Żywy Różaniec, Liturgiczna Służba Ołtarza, diakonie – miłosierdzia i wyzwolenia, grupa ekologiczna Laudato si’, nieformalna grupa czcicieli Matki Bożej Fatimskiej oraz prężnie rozwijający się chór.

2021-11-19 21:22

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: dzisiaj toczy się walka o koncepcję życia

[ TEMATY ]

Msza św.

bp Andrzej Przybylski

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Dzisiaj toczy się walka o koncepcję życia. Życia Bożego, które prowadzi do życia i pseudożycia” – mówił wieczorem 7 marca w homilii bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, z racji peregrynacji kopii ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan, napisanej na zamówienie Rycerzy Kolumba przez włoskiego ikonopisa Fabrizia Diomediego.

Mszę św. koncelebrowali: ks. proboszcz Andrzej Sobota i ks. Łukasz Mazurek, wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie. W Mszy św. wzięli udział m. in. Rycerze Kolmba, osoby życia konsekrowanego.
CZYTAJ DALEJ

Najdłuższe w dziejach wybory papieża, czyli dlaczego powstała instytucja konklawe?

2025-04-24 10:29

[ TEMATY ]

konklawe

książki

śmierć Franciszka

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

„Przełom kardynalski” zrewolucjonizował wybory papieskie w kwestii tego, kto wybiera biskupa Rzymu. Jednak zreformowane przepisy wciąż nie nadążały za rzeczywistością. Nawet zawężone do kardynałów grono elektorskie nie było do końca odporne na ingerencje władzy świeckiej oraz na zabiegi wielkich rzymskich rodów. I jedni, i drudzy szybko odnaleźli się w nowej rzeczywistości. Ich reprezentantów było coraz więcej w gronie kardynałów i prawdę mówiąc, na tę chorobę jeszcze przez wieki będzie szukane lekarstwo.

Nie brakowało także podwójnych elekcji, a więc i antypapieży. Czas sede vacante wciąż się przedłużał, zanim po śmierci papieża zdołano wybrać nowego. Ale źródło tych problemów było już inne: o ile w pierwszym tysiącleciu był to raczej brak stałych reguł, o tyle później błędy wynikały z nieprzestrzegania przyjętych zasad. Potrzebne było coś jeszcze, co miało temu zaradzić. Tym pomysłem było cum clave, klauzura, zamknięcie na klucz. Z biegiem lat pomysł ten nadał wyborom papieskim niepowtarzalną nazwę: konklawe.
CZYTAJ DALEJ

Jednak JEST. Pełne symboli pożegnanie papieża Franciszka

2025-04-26 21:43

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

śmierć Franciszka

Red

Wiatr przekładał karty otwartego Ewangeliarza leżącego na trumnie papieża Franciszka – podobnie zresztą jak w czasie Mszy świętej żałobnej św. Jana Pawła II (wtedy księga ostatecznie się zamknęła). Powiew wiatru – obok ognia i gołębicy – to w kulturze chrześcijańskiej symbol Ducha Świętego. Ten obraz na pewno pozostanie mi w pamięci, jako wymowny znak dla współczesnego świata i świadectwo tego, że – jak głosi Ewangelia – „Duch wieje, kędy chce”. W świat poszła bardzo konkretna katecheza, zatrzymaliśmy się na chwilę - w obliczu majestatu śmierci.

To ważne, że msza święta pogrzebowa była sprawowana w dostojnym języku łacińskim – na znak powszechności Kościoła. Trafnie była dobrana Ewangelia – o powołaniu Piotra, urzekała też homilia, w której kardynał Giovanni Battista Re przypomniał, że Franciszek w każdej niemal publicznej wypowiedzi prosił, by się za niego modlić, tymczasem – jak mówił dziekan Kolegium Kardynalskiego - „teraz, kochany Papieżu Franciszku, prosimy Cię o modlitwę za nas i prosimy, abyś z nieba błogosławił Kościołowi, błogosławił Rzymowi, błogosławił całemu światu, tak jak to uczyniłeś w ostatnią niedzielę z balkonu tej Bazyliki”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję