Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Stargard Szczeciński: grekokatolicy mają swoją cerkiew

[ TEMATY ]

cerkiew

Archiwum parafii św. Jozafata Męczennika w Stargardzie Szczecińskim

Grekokatolicy w Stargardzie Szczecińskim mają swoją cerkiew - poinformowało Radio Szczecin. Świątynię zbudowali parafianie. Prace rozpoczęły się w 2009 r. Zbiórki na budowę cerkwi odbywały się także w parafiach rzymskokatolickich archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Jak podkreśla proboszcz parafii św. Jozafata Męczennika ks. Rusłan Marciszak, sfinansowanie budowy to przede wszystkim zasługa parafian, którzy wpłacali na budowę świątyni, ile mogli. Również ci, którzy teraz mieszkają za granicą.

Reklama

- Chcę też podziękować braciom Kościoła rzymskokatolickiego, ponieważ przeprowadziłem zbiórki w parafiach za błogosławieństwem metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi - przyznał ks. Marciszak.

- Chcieliśmy mieć swoją cerkiew i mamy wreszcie swoją świątynię, jesteśmy u siebie - mówią parafianie. - W końcu mamy cerkiew z prawdziwego zdarzenia. To wszystko jest zasługą ojca Rusłana.

Budowa kosztowała około pół miliona złotych, choć jak dodaje ks. Marciszak, gdyby uwzględnić prace, które społecznie wykonali parafianie, to koszt przekroczyłby milion złotych. Przy budowie pomagali członkowie Organizacji Obrony Łemkowszczyzny.

Reklama

Około 100 wiernych może uczestniczyć w nabożeństwach w nowej świątyni od ubiegłej niedzieli 5 stycznia. Do tej pory korzystali z gościnności świątyni rzymskokatolickiej w Stargardzie Szczecińskim.


ęłęó24 stycznia br. w ramach dni modlitwy o jedność chrześcijan odbędzie się w cerkwi nabożeństwo ekumeniczne, rozpoczęcie o godz. 18.

2014-01-13 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - Wierzący to przyjaciele Boga

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

cerkiew

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Piotr Nikolski wita bp. Marka Mendyka, który po raz pierwszy przekroczył próg świdnickiej cerkwi

Ks. Piotr Nikolski wita bp. Marka Mendyka, który po raz pierwszy przekroczył próg świdnickiej cerkwi

W zakończonym Tygodniu Modlitw o Jedności Chrześcijan podczas ekumenicznych Nieszporów w cerkwi św. Mikołaja, bp Marek Mendyk podkreślał, że misją wierzących jest promieniowanie miłością.

Na specjalne zaproszenie proboszcza parafii prawosławnej ks. Piotra Nikolskiego 19 stycznia br. do cerkwi przy ul. Łukasińskiego przybył Biskup Świdnicki, który w okolicznościowym słowie zwrócił uwagę na kluczową rolę miłości w życiu osoby wierzącej.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Szasztinie: dziękujcie za dar wiary

2021-09-15 11:02

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

„Niech Pan zachowa w was zawsze zachwyt i wdzięczność za dar wiary! I niech Najświętsza Maryja Panna wyjedna wam łaskę, aby wasza wiara była zawsze w drodze, aby miała tchnienie proroctwa i była bogata we współczucie” – powiedział Franciszek podczas Mszy św. na błoniach narodowego sanktuarium w Szasztinie. Było to ostatnie wydarzenie publiczne pielgrzymki Ojca Świętego na Słowację.

Papież zauważył na wstępie, że Maryja jest drogą, wprowadzającą nas do Serca Chrystusa, który oddał swoje życie z miłości do nas. Wskazał na Maryję jako wzór wiary i zachęcił do dostrzeżenie trzech cech tej wiary: drogę, proroctwo i współczucie. Mówiąc o wierze Maryi wyruszającej w drogę Ojciec Święty podkreślił, że Maryja Dziewica jest „wzorem wiary narodu słowackiego: wiary, która wyrusza w drogę, zawsze ożywiana prostą i szczerą pobożnością, zawsze pielgrzymująca w poszukiwaniu Pana. I także wy, idąc, przezwyciężacie pokusę wiary statycznej, zadowalającej się jakimś obrzędem lub dawną tradycją, wychodzicie natomiast ze swoich ograniczeń, nosicie w plecakach wasze radości i smutki, i czynicie z życia pielgrzymkę miłości do Boga i do braci. Dziękuję za to świadectwo! I proszę, bądźcie zawsze w drodze!” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Rok szkolny wielkiej nadziei

2021-09-16 11:04

[ TEMATY ]

szkoła

nowy rok szkolny

Monika Jaworska

Biskup błogosławi tornistry najmłodszym uczniom.

Biskup błogosławi tornistry najmłodszym uczniom.

Biskup Roman Pindel modlił się w Cieszynie w intencji całej społeczności szkolnej.

Msza św. rozpoczynająca nowy rok szkolny uczniów cieszyńskich szkół była sprawowana w kościele św. Marii Magdaleny. Przewodniczył jej biskup Roman Pindel w koncelebrze z księżmi katechetami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję