Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z Papieżem

O swej duchowej łączności z 48. Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym, odbywającym się w meksykańskiej miejscowości Guadalajara, zapewnił Jan Paweł II w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 10 października w Watykanie.
W przemówieniu do swych rodaków nawiązał m.in. do odbywającego się w Polsce Dnia Papieskiego i życzył, aby był „on okazją do pogłębienia wiary i ujrzenia miłosierdzia względem potrzebujących”.
Ojciec Święty powiadomił, że na Rok Eucharystii rozpoczynający się 17 października 2004 r. wystosował do całego Kościoła list apostolski, rozpoczynający się słowami: „Mane nobiscum Domine”. „Niech wołanie to rozbrzmiewa w każdej wspólnocie chrześcijańskiej: oby rozpoznając Chrystusa Zmartwychwstałego «po łamaniu chleba» (por. Łk 24, 35), wierni byli gotowi świadczyć o Nim czynnym miłosierdziem” - powiedział Papież.
Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański i udzieleniu wiernym błogosławieństwa apostolskiego Ojciec Święty pozdrowił uczestników Tygodnia Społecznego Katolików Włoskich.

Jan Paweł II do Polaków

„Pozdrawiam pielgrzymów języka polskiego. Dziękuję za Waszą obecność, modlitwy i życzliwość, jakiej w tych dniach doznaję w sposób szczególny. Nieustannie noszę w sercu wszystkich rodaków. Z serca błogosławię Wam i Waszym najbliższym. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna, 13 października 2004 r.

Przesłanie Ojca Świętego do rodaków

Radość z powodu podejmowania w Polsce konkretnych dzieł miłosierdzia na rzecz młodzieży wyraził w krótkim przesłaniu telewizyjnym do rodaków Jan Paweł II. Pomoc edukacyjna uzdolnionej młodzieży z ubogich regionów Polski jest główną ideą Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Z inicjatywy Fundacji powołanej przez polski Episkopat po raz czwarty obchodzony był Dzień Papieski.
Oto pełna treść papieskiego przesłania: „Pozdrawiam Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i wszystkich, którzy z okazji kolejnej rocznicy pontyfikatu podejmują różnorakie inicjatywy religijne, kulturalne i społeczne. Cieszę się, że wspomnienie dnia, w którym Pan wezwał mnie na Stolicę św. Piotra, staje się okazją do modlitwy, do refleksji nad sprawami wiary i nad rzeczywistością Kościoła, a także do konkretnych czynów miłosierdzia, szczególnie na rzecz młodzieży, która potrzebuje wsparcia w zdobywaniu wykształcenia na miarę swoich zdolności.
Niech ten wysiłek Kościoła w Polsce owocuje pokojem w życiu rodzinnym i społecznym. Z serca wszystkim błogosławię: w imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego”.

Reklama

List Ojca Świętego o Eucharystii

„Myli się ten, kto uważa, że publiczne odwoływanie się do wiary może zagrozić autonomii państwa i jego instytucjom, czy wręcz może stanowić zachętę do postawy nietolerancji - pisze Jan Paweł II w liście apostolskim Mane nobiscum Domine (Zostań z nami, Panie). Z treścią tego dokumentu, m.in. ogłaszającego w całym Kościele Rok Eucharystii, i komentarzami do niego zapoznano dziennikarzy 8 października w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej.
W liście Papież wzywa wiernych, by dawali świadectwo „obecności Boga w świecie”. „Nie lękajcie się mówić o Bogu i nosić z podniesionym czołem oznaki wiary. Kultura Eucharystii krzewi kulturę dialogu” - pisze Ojciec Święty.
Zdaniem Ojca Świętego, Rok Eucharystii powinien być dla wspólnoty kościelnej okresem „braterskiej pracowitości” na rzecz wielu form ubóstwa na świecie - od głodu i chorób po samotność i bezrobocie. „Oto zasadnicze kryterium, które zaświadczy o prawdziwości naszych celebracji eucharystycznych” - pisze Jan Paweł II.
Rozpoczęcie Roku Eucharystii w niedzielę 17 października zbiega się z początkiem 27. roku pontyfikatu Jana Pawła II. Zakończy go zaś w Watykanie rok później Synod Biskupów na temat Eucharystii.
Czterdziesty już list apostolski Papieża przedstawili w watykańskim Biurze Prasowym prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów - nigeryjski kardynał kurialny Francis Arinze i mistrz papieskich celebracji liturgicznych - abp Piero Marini. W ciągu Roku Eucharystii Jan Paweł II będzie chciał sprawować wszystkie sakramenty, w tym także małżeństwa. „Kościół wie, iż w wielu częściach świata instytucja małżeństwa i rodziny jest poważnie zagrożona. Ufa więc, że obchody Roku Eucharystii stanowić będą dobrą okazję do ponownego zrozumienia wartości ślubu i rodziny w świetle nauczania Jezusa” - powiedział abp Marini.

Reklama

Audiencja Papieska dla ambasadora Brazylii

„Stolica Apostolska pochwala politykę władz Brazylii, by wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom najuboższych, gdyż właśnie to powinno stanowić priorytet dla rządzących” - te wyrazy uznania złożył Jan Paweł II podczas ceremonii składania listów uwierzytelniających przez nowego ambasadora tego kraju - p. Verę Barroiun Machado. Jest to szósta kobieta na tym stanowisku akredytowana w Watykanie.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że Kościół ma cele odmienne aniżeli państwo. Jego misja jest bowiem wyłącznie religijna i duchowa. Tym niemniej zbiega się z zadaniami państwa, gdy chodzi o dobro człowieka. Papież podkreślił, że tylko świadome i odważne inicjatywy, graniczące z poświęceniem się dla wspólnego dobra, gwarantują ocalenie krajów ubogich. Potwierdził poparcie Stolicy Apostolskiej dla wysuniętej przez prezydenta Luiza Inácio Lulę da Silvę inicjatywy zwołania w siedzibie ONZ konferencji nt. walki z głodem i ubóstwem, w której wziął udział watykański sekretarz stanu - kard. Angelo Sodano.
Papież wyraził uznanie dla rządu brazylijskiego za podjęcie inicjatywy darowania długów niektórym z najbiedniejszych krajów. Jest to przykład konkretnej solidarności i gotowości do wyrzeczeń na rzecz wspólnego dobra.

„L’Osservatore Romano” potępia zamordowanie brytyjskiego zakładnika

Pod tytułem Zmasakrowanie ludzkiej godności L’Osservatore Romano przynosi w numerze na 10 października br. wiadomość o zamordowaniu przez irackich terrorystów brytyjskiego zakładnika Kennetha Bigleya. Według watykańskiego dziennika, jego porwanie okazało się „długą agonią”.
„Stopniowe oswojenie się z horrorem - to niebezpieczeństwo grożące dziś światu. Mrożące krew w żyłach obrazy, jakie niemal codziennie nadchodzą z Iraku, zagrażają naszemu istnieniu, szerząc poczucie poddania się, fatalizmu w obliczu barbarzyństwa. Być może to właśnie ma na celu obłędna strategia band morderców, którzy chcą uczynić z grozy coś codziennego: chcą «znieczulić» sumienie świata, czyniąc je nieczułym i niezdolnym do oburzenia, aby stworzyć przestrzeń, w której nie będzie miejsca na litość” - donosi L’Osservatore Romano.
Watykański dziennik zwraca uwagę, że „nie było żadnej litości dla Kennetha Bigleya: brytyjski inżynier porwany w Iraku został bowiem zarżnięty - po uwięzieniu, które z każdym dniem wyglądało na długą agonię - przez porywaczy, terrorystów z grupy Abu Musab az-Zarqawiego”.
„W obliczu tej kolejnej masakry ludzkiej godności nikomu nie wolno ulegać pokusie poddania się ani powszechnemu pragnieniu zemsty, która rzeczywiście oznaczałaby porażkę cywilizacji” - podkreśla dziennik watykański.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

[ TEMATY ]

sport

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Świątek zrewanżowała się Sabalence za ubiegłoroczną porażkę w finale w Madrycie. To było ich 10. spotkanie i siódma wygrana Polki.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

W czasie pierwszej Mszy św. proboszcz ks. Ryszard Pawluś przedstawił historię parafii w Skomielnej Białej. Sięga ona przełomu XV i XVI w. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Sebastiana i św. Floriana powstała w 1550 r., a w XVIII w. przebudowano ją na kościół. Drewnianą budowlę wojska niemieckie spaliły w 1939 r. a już dwa lata później poświęcono tymczasowy barokowy kościół, a proboszczem został ks. Władysław Bodzek, który w 1966 r. został oficjalnie potwierdzony, gdy kard. Karol Wojtyła ustanowił w Skomielnej Białej parafię. Nowy kościół oddano do użytku w 1971 r., a konsekrowano w 1985 r. - Postawa wiary łączy się z zatroskaniem o kościół widzialny - mówił ksiądz proboszcz, podsumowując zarówno duchowy, jak i materialny wymiar życia wspólnoty parafialnej w Skomielnej Białej. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, przekazał mu ciupagę.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Rodzin Powołanych i Osób Wpierających Powołania na Jasną Górę

2024-05-06 11:37

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Chciałbym serdecznie zaprosić na Ogólnopolską Pielgrzymkę Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania na Jasną Górę.

To już kolejna edycja tego pielgrzymowania, w której uczestniczą rodzice kapłanów, osób życia konsekrowanego i seminarzystów oraz członkowie wspólnot modlitewnych i przyjaciół seminariów duchownych, zakonów i zgromadzeń zakonnych, grup modlących się za powołania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję