Reklama

Niedziela Wrocławska

Dzień Judaizmu w KK 2022 [Zaproszenie]

Pod hasłem „Moje myśli nie są myślami waszymi” zaczerpniętym z Księgi Izajasza (Iz 55,8) obchodzony będzie jubileuszowy, 25. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. We Wrocławiu wydarzenie obchodzone będzie po raz 20.

2022-01-11 16:51

BOŻENA SZTAJNER

Program wydarzenia przewiduje m.in. wspólną modlitwę chrześcijan i Żydów podczas Liturgii Słowa Bożego, sympozjum „25 lat w Polsce, 20 lat we Wrocławiu. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim – podsumowanie i perspektywy”, koncert pieśni żydowskich Eliezera Mizrachi, wykład poświęcony nowej części wystawy stałej w Domu Edyty Stein pt. „Z Breslau do Jerozolimy. Channah Erika Tworoger – siostrzenica Edith Stein” oraz spacer „Szlakiem wrocławskich Żydów”.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim ustanowiony został przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku i obchodzony jest corocznie 17 stycznia, tj. w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Reklama

W specjalnym Słowie z okazji 25. Dnia Judaizmu bp Rafał Markowski zaznacza, że należy stale przypominać o tym, że chrześcijaństwo wywodzi się z religii żydowskiej. „Tracąc z nią kontakt, odcinamy swoje korzenie, pozbawiając się soków niezbędnych do życia” – podkreślił przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną dnia 17 stycznia wszystkie punkty programu odbędą się w zawężonym gronie, bez udziału publiczności. W dniu 18 stycznia do udziału w spacerze obowiązują zapisy.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim we Wrocławiu organizuje Archidiecezja Wrocławska wraz z partnerami: Gminą Wyznaniową Żydowską we Wrocławiu oraz Domem Edyty Stein.

Reklama

Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu finansowemu Gminy Wrocław.

LINK DO TRANSMISJI:

PROGRAM

17 STYCZNIA 2022 (poniedziałek)

13.00 – 14.30 WYKŁAD „PAMIĘTNIK ERIKI TWOROGER – SIOSTRZENICY EDYTY STEIN”

- dr Anna Siemieniec, Dom Edyty Stein

- Tamara Włodarczyk, Towarzystwo Kulturalno-Społecznego Żydów w Polsce

16:00 – 17.30 SYMPOZJUM: „25 LAT W POLSCE, 20 LAT WE WROCŁAWIU. DZIEŃ JUDAIZMU

W KOŚCIELE KATOLICKIM – PODSUMOWANIE I PERSPEKTYWY”

- o. Marcin Sylwan Wirkowski OSPPE, reprezentant paulinów w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań

- Jerzy Kichler, były przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce

- Boaz Pash, rabin

- dr Anna Siemieniec, współorganizatorka Dnia Judaizmu w Kościele katolickim we Wrocławiu

Prowadzenie: Łukasz Ligorowski, współorganizator Dnia Judaizmu w Kościele katolickim we Wrocławiu

17:30 – 18.00 LITURGIA SŁOWA BOŻEGO „Moje myśli nie są myślami waszymi” (Iz 55,8)

z komentarzem żydowskim i chrześcijańskim, ze śpiewem kantora Eleazara Mizrachi

Prowadzenie: o. Marcin Sylwan Wirkowski OSPPE

18:30 – 19.10 KONCERT

Eleazar Mizrachi „Pieśni żydowskie”

18 STYCZNIA 2022 (wtorek)

12.00 – 15.00 SPACER PO ŻYDOWSKIM WROCŁAWIU

Przewodnik: Renata Bardzik-Miłosz

(Obowiązują zapisy. Kontakt: dzienjudaizmu@gmail.com)

Ocena: +1 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

… jako naszym winowajcom

2022-01-03 12:52

Niedziela Ogólnopolska 2/2022, str. 14-15

Adobe Stock

Przykazanie miłości bliźniego „jak siebie samego” pokazuje nam konkretny wzorzec, według którego mamy kochać innych.

Traktuj drugiego tak, jak chcesz, by ciebie traktowano” – ta ewangeliczna złota zasada mówi, że matrycą, na której mamy się wzorować w miłości bliźniego, jest nasz stosunek do samych siebie. A czy możemy stwarzać wzorce zachowania dla Boga? Pytanie brzmi trochę dziwnie, ale da się je obronić w świetle Ewangelii. Przynajmniej jeden przypadek, gdy wyraźnie wskazujemy Bogu, według jakiej zasady powinien nas potraktować, został zapisany w Ewangelii. Chodzi oczywiście o sytuację, kiedy Jezus, ucząc Apostołów modlitwy, każe im wołać do Ojca: „Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. Każdy z nas powtarza te słowa, czasem wiele razy w ciągu dnia, gdy odmawia Ojcze nasz. I może tylko niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że przy postawie braku przebaczenia bliźnim w tej modlitwie prosimy Boga, by nam naszych win nie przebaczał! Bo On ma przebaczyć nam tak, jak my innym! Widać stąd, jak wielkie znaczenie ma przebaczenie nie tylko dla naszych relacji z bliźnimi, ale także dla relacji z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Paulini na całym świecie przeżywają dziś święto bł. Euzebiusza - założyciela zakonu

2022-01-20 10:46

[ TEMATY ]

bł. Euzebiusz

Karol Porwich

bł. Euzebiusz z Ostrzyhomia

bł. Euzebiusz z Ostrzyhomia

Trwa paulińskie świętowanie. Po uroczystościach ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu, a więc szczególnego ich ojca duchowego i Maryi uznawanej za Królową Pustelników, dziś zakonnicy wspominają bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia, czyli faktycznego swego założyciela i organizatora życia zakonnego.

Zjednoczeni przez niego w 1250 r. pustelnicy przyjęli regułę i otrzymali nazwę Zakon Braci św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Jego skrócona nazwa to Zakon Paulinów. 20 stycznia przeżywają święto bł. Euzebiusza.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zmarł ostatni biskup – uczestnik 4 sesji Vaticanum II

2022-01-20 17:37

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Hiszpania

Archiwum diecezji Astorga (Hiszpania)

Bp Eloy Tato Losada

Bp Eloy Tato Losada

W wieku 98 lat zmarł 18 stycznia w swej rodzinnej miejscowości Villadequinta w hiszpańskiej Galicji bp Eloy Tato Losada – “ostatni żyjący biskup, który uczestniczył w czterech sesjach Soboru Watykańskiego II”, podała diecezja Astorga, na której terenie mieszkał. W swym długim życiu wiele lat spędził jako misjonarz w Kolumbii, gdzie m.in. stał na czele wikariatu apostolskiego San Jorge (1960-69) a w latach 1969-94 był pierwszym biskupem nowo utworzonej diecezji Magangué. Jako biskup-senior wrócił w swe strony rodzinne i tu zmarł.

“Wraz don Eloyem odszedł od nas ostatni żyjący biskup, który uczestniczył w czterech sesjach Soboru Watykańskiego II. Odszedł od nas człowiek Boży, głębokiej wiary, charytatywny, radosny i pokojowy (…), wielkoduszny i ubogi, który nie brał niczego dla siebie” – stwierdza nota informacyjno-wspomnieniowa diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję