Reklama

Franciszek

Papież: szacunek dla godności pracy idzie w parze z jej jakością

Papież przyjął na audiencji przedstawicieli włoskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Budowlanych. Podzielił się z nimi chrześcijańską interpretacją wartości, które powinny nadawać kierunek ich codziennej pracy. Należą do nich konkurencja i przejrzystość, odpowiedzialność i zrównoważony rozwój oraz etyka, przestrzeganie prawa i bezpieczeństwo.

[ TEMATY ]

papież

praca

godność

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że sam Jezus posługiwał się często metaforą budowli, aby przekazać swoje przesłanie. W jego przepowiadaniu, prawdziwie wierzącym jest ten, kto nie tylko zewnętrznie prezentuje się jako chrześcijanin, ale jego czyny i postawy świadczą o tym, że jest nim prawdziwie. Chodzi o spójność w działaniu, która sprawia, że buduje on dom swojego życia nie tylko w chwilach pomyślnych, ale również pośród przeciwności. Oznacza to, że wiara nie chroni nas przed „złą pogodą”, ale w połączeniu z dobrymi czynami umacnia nas i czyni zdolnymi do przeciwstawienia się jej. Należy zachowywać i codziennie wcielać wartości, które inspirowane są duchem Ewangelii. Franciszek dotknął najpierw tematu konkurencji i przejrzystości.

Reklama

„Sama konkurencja nie wystarczy. W utylitarnej logice rynku może to prowadzić od przeciwstawienia się drugiemu aż po jego wyeliminowanie. Złudzeniem jest, że można go pokonać lub że jego porażka powinna być uwzględniona w rozwoju gospodarczym. Kiedy tak się dzieje, podważa to społeczną tkankę zaufania, która umożliwia prawidłowe funkcjonowanie samego rynku. Konkurencja powinna być bodźcem do lepszego i dobrego działania, a nie dążeniem do dominacji i wykluczenia – podkreślił papież. – Dlatego właśnie przejrzystość procesów decyzyjnych i wyborów gospodarczych ma zasadnicze znaczenie. Konkurencja i przejrzystość: razem. Umożliwia to uniknięcie nieuczciwej konkurencji, która w sferze gospodarki i pracy często oznacza utratę miejsc pracy, sprzyjanie pracy na czarno lub niedostatecznie jej wynagradzanie. W efekcie sprzyja to formom korupcji, które żywią się mętną nielegalnością i niesprawiedliwością. To nie jest odpowiednia droga: to jest droga prowadząca do choroby, nie jest właściwa”.

Ojciec Święty, podejmując temat odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju zaznaczył, że potrzeba jest dzisiaj zdolności do odrodzenia każdego ekosystemu. W sektorze budowlanym należy stosować materiały, które zapewnią bezpieczeństwo ludziom oraz unikać eksploatacji środowiska czyniącej niektóre obszary miejscami nie do życia. Projektując budynki, dzielnice i miasta należy brać pod uwagę wygląd miejsc i jakość życia ludzi, ich harmonię z otoczeniem oraz możliwość spotkania i wzajemnej pomocy. Franciszek podjął także temat związany z etyką, przestrzeganiem prawa oraz bezpieczeństwem.

„W ubiegłym roku zbyt wiele osób zginęło w pracy. To nie są liczby, to są ludzie. Nawet na placach budowy dochodziło do tragedii, których nie możemy ignorować. Niestety, jeśli postrzegamy bezpieczeństwo w miejscu pracy jako koszt, wychodzimy z błędnego założenia. Prawdziwym bogactwem są ludzie: bez nich nie ma wspólnoty pracy, nie ma przedsiębiorstwa, nie ma gospodarki – zaznaczył papież. - Bezpieczeństwo w miejscu pracy oznacza ochronę zasobów ludzkich, które mają nieocenioną wartość w oczach Boga, a także w oczach prawdziwego przedsiębiorcy. Z tego powodu, respektowanie prawa powinno być postrzegane jako ochrona najwyższego dziedzictwa, jakim są ludzie. Bezpieczna praca pozwala każdemu na wyrażenie tego, co w nim najlepsze, przy jednoczesnym zarabianiu na chleb powszedni. Im bardziej dbamy o godność pracy, tym bardziej możemy być pewni, że jakość i piękno realizowanych dzieł będą wzrastać”.

2022-01-20 17:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

CIR: w 2021 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2,8 tys. zł

[ TEMATY ]

praca

wynagrodzenie

Tomasz Zajda/fotolia.com

W 2021 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 200 zł i wyniesie 2,8 tys. zł – przewiduje rozporządzenie przyjęte we wtorek przez Radę Ministrów. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wyniesie 18,30 zł.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r., przedłożone przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Sławomir Stasiak nowym rektorem PWT we Wrocławiu

2022-05-17 11:33

mat. pras

ks. prof. Sławomir Stasiak

ks. prof. Sławomir Stasiak

Senat Papieskiego Wydziału Teologicznego dokonał wyboru nowego rektora uczelni. W wyniku głosowania został nim ks. prof. PWT dr hab. Sławomir Stasiak, który został wybrany na rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu na kadencję 2022 - 2026.

Powyższy wybór zatwierdził Wielki Kanclerz PWT we Wrocławiu, ks. abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski. Swój urząd Ksiądz Profesor obejmie 1 września br., po akceptacji wyboru przez Stolicę Apostolską.

CZYTAJ DALEJ

239 ukraińskich prawosławnych parafii odeszło od Patriarchatu Moskiewskiego

2022-05-17 20:10

[ TEMATY ]

inwazja na Ukrainę

rosyjska agresja na Ukrainę

Karol Porwich/Niedziela

Z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę wiele tamtejszych parafii prawosławnych, podporządkowanych dotychczas Patriarchatowi Moskiewskiemu, zrywa obecnie z nim więzi. Tylko w niedzielę 21 takich parafii przeszło do niezależnego Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) – poinformował ukraiński portal informacyjny RISU. Według raportu, prawie wszystkie parafie znajdują się w zachodniej Ukrainie.

„W ciągu ostatnich trzech miesięcy Ukraiński Kościół Prawosławny [Patriarchatu Moskiewskiego; UKP PM] nigdy nie stracił tylu parafii w ciągu jednego dnia” – podał portal. Według jego danych, od czasu rozpętania przez Rosję 24 lutego wojny przeciw Ukrainie. Z UKP PM odeszło 239 parafii. Zgodnie z prawem ukraińskim, wierni parafii mogą większością dwóch trzecich głosów zadecydować o jej przejściu do innego Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję