Reklama

Europa

Hiszpania: zmarł ostatni biskup – uczestnik 4 sesji Vaticanum II

W wieku 98 lat zmarł 18 stycznia w swej rodzinnej miejscowości Villadequinta w hiszpańskiej Galicji bp Eloy Tato Losada – “ostatni żyjący biskup, który uczestniczył w czterech sesjach Soboru Watykańskiego II”, podała diecezja Astorga, na której terenie mieszkał. W swym długim życiu wiele lat spędził jako misjonarz w Kolumbii, gdzie m.in. stał na czele wikariatu apostolskiego San Jorge (1960-69) a w latach 1969-94 był pierwszym biskupem nowo utworzonej diecezji Magangué. Jako biskup-senior wrócił w swe strony rodzinne i tu zmarł.

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Hiszpania

Archiwum diecezji Astorga (Hiszpania)

Bp Eloy Tato Losada

Bp Eloy Tato Losada

“Wraz don Eloyem odszedł od nas ostatni żyjący biskup, który uczestniczył w czterech sesjach Soboru Watykańskiego II. Odszedł od nas człowiek Boży, głębokiej wiary, charytatywny, radosny i pokojowy (…), wielkoduszny i ubogi, który nie brał niczego dla siebie” – stwierdza nota informacyjno-wspomnieniowa diecezji.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona 21 bm. w kościele św. Rity w miejscowości O Barco de Valdeorras (koło Ourense w Galicji), po czym zostanie on pochowany na cmentarzu w Villadequinta.

Reklama

Eloy Tato Losada urodził się w tym miasteczku 6 września 1923 jako najmłodszy z 5 braci. Święcenia kapłańskie przyjął 15 czerwca 1946, mając niespełna 23 lata. Przez 6 lat posługiwał duszpastersko w galicyjskiej części diecezji Astorga. Odczuwał jednak powołanie misyjny, toteż 8 października 1952 wstąpił do Seminarium Misyjnego w Burgos i w rok później przeszedł ostatecznie do Hiszpańskiego Instytutu Misji Zagranicznych (IEME). Wyjechał następnie do pracy w wikariacie apostolskim San Jorge w Kolumbii, gdzie m.in. był profesorem i od 1956 rektorem miejscowego wyższego seminarium duchownego.

3 maja 1960 św. Jan XXIII powołał go na przełożonego tego wikariatu i biskupa – o. Eloy miał wówczas zaledwie 36 lat i był najmłodszym biskupem na świecie. Sakrę przyjął w katedrze w Astordze 25 lipca tegoż roku. W 6 lat później – 25 kwietnia 1969 św. Paweł VI mianował go pierwszym biskupem nowo utworzonej diecezji Magangué, którą kierował ponad 25 lat, do 31 maja 1994, gdy ustąpił ze względu na stan zdrowia. Wrócił wówczas do swego rodzinnego miasteczka Villadequinta, “gdzie pomagał w pracy duszpasterskiej na tym terenie z wielkodusznością, radością i spokojem, którymi zawsze się odznaczał” ~ stwierdziła diecezja Astorga.

Zmarł 18 stycznia o godz. 21.30 w szpitalu w O Barco, do którego trafił krótko przedtem.

2022-01-20 17:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Episkopat rzeszowski

Niedziela rzeszowska 18/2017, str. 5

[ TEMATY ]

biskup

biskupi

Archiwum „Niedzieli Rzeszowskiej”

Pasterze diecezji rzeszowskiej. Od lewej: biskup pomocniczy Edward Białogłowski, biskup ordynariusz Jan Wątroba, biskup senior Kazimierz Górny

Pasterze diecezji rzeszowskiej. Od lewej: biskup pomocniczy Edward Białogłowski, biskup ordynariusz Jan Wątroba, biskup senior Kazimierz Górny

Nad całością życia religijnego w diecezji czuwają biskupi. Z Bożej woli są oni następcami apostołów oraz pasterzami wspólnoty wiernych, jej nauczycielami i szafarzami kultu. Na mocy konsekracji biskupiej otrzymują oni zadanie uświęcania, nauczania i rządzenia. Te funkcje wykonują w łączności z Ojcem Świętym i Kolegium Biskupów. Dzielą się oni na biskupów diecezjalnych i tytularnych.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Elżbietanki zamknęły placówkę

2022-05-16 23:31

[ TEMATY ]

Wałbrzych

elżbietanki

archiwum parafii

Ks. kan. Wiesław Rusin dziękuje elżbietankom za czas spędzony przez siostry w tej części Wałbrzycha

Ks. kan. Wiesław Rusin dziękuje elżbietankom za czas spędzony przez siostry w tej części Wałbrzycha

Kojarzone z opieką nad chorymi, ubogimi i cierpiącymi siostry elżbietanki po 157 latach zamknęły swój klasztor na terenie parafii Św. Aniołów Stróżów.

Wdzięczna Bogu za dar obecności sióstr, wałbrzyska wspólnota parafialna, na czele z proboszczem ks. kan. Wiesławem Rusinem, modliła się w intencji całego zgromadzenia podczas Mszy św. pożegnalnej w trzecią niedzielę wielkanocną.

CZYTAJ DALEJ

Spektakl w urodziny Papieża

2022-05-17 21:37

Teologia Polityczna

Już w środę 18 maja, w 102. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, Instytut Kultury św. Jana Pawła II oraz Instytut Polski w Rzymie zapraszają na sztukę teatralną pt. „Hiob” w reżyserii Jarosława Kiliana.

Na podstawie biblijnej Księgi Hioba dwudziestoletni Karol Wojtyła stworzył poruszającą medytację nad ludzkim losem, reinterpretując historię człowieka z ziemi Uz w duchu chrześcijańskiej nadziei. Podczas kursu organizowanego przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II studenci Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu analizowali ten dramat i przygotowywali się do jego wystawienia pod okiem prof. Kiliana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję